Ξεφουσκωνει το μπροστινο λαστιχο

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
καλημερα και καλη χρονια!
προσεξτε ενα παραδοξο που αντιμετωπιζω εδω και λιγο καιρο.
το μπροστινο λαστιχο χανει αργα αερα.
Αν παω κανενα βουνο και χαμηλωσω πιεσεις, μπορει να χασει και μεσα στην εκδρομη μεχρι σχεδον μηδενικης πιεσης.

Το εκανε πρωτη φορα με τα karoo που ειχα πριν και το κανει και με τα Mitas τωρα, αρα δε πρεπει να φταινε τα λαστιχα, αλλα η ζαντα. Ομως σε ενα βουλκανιζατερ που το ειχα παει για τσεκαρισμα, δεν παρατηρησαν καποιο στραβωμα κλπ, ωστε να μην εφαρμοζει σωστα το λαστιχο σε καποιο σημειο και να χανει αερα. Μου ειπαν οτι πιθανοτατα ειναι απο υπολλειματα χωματος και βρωμας απο τις εντουραδες, που μενει στα σημεια επαφης ζαντας-ελαστικου και διαφευγει καπως ετσι ελαχιστος αερας.

Δε ξερω αν ειναι κατι τετοιο. εχω αμφιβολιες να πω την αληθεια, οποτε θετω το ερωτημα μηπως εχει τυχει σε καποιον, ή εχει καποια ιδεα/προταση περι του θεματος!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Οταν πατας με χαμηλοτερη πιεση το λαστιχο,απο ενα σημειο και μετα κανει "αορατες" ρωγμες και χανει απο εκει αργα αργα.

Βαλτο στο νερο με μεγαλυτερη πιεση απο το κανονικο για να στο δειξει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μάλλον βαλβίδα ή πρέπει να βγάλεις το λαστιχο και να καθαρίσεις πολύ καλά την ζάντα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
βασικα πρεπει για αρχη να το βουτηξεις σε νερο να δεις απο που χανει.
μπορει απο βαλβιδα,μπορει απο πορο στο λαστιχο,μπορει απο ζαντα.
αν χανει απο ζαντα ζητα να σου βαλουν bead sealer να σφραγισει γυρω γυρω,βαλβιδα αλλαζει πανευκολα,μπορεις να δεις και αν απλα θελει σφιξιμο η βελονα της.
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
Αισθητήρες δεν έχω, είναι...old school ζάντες, χαχα!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Θα το ψάξω βασιζόμενος σε αυτές λαι και βλέπουμε!

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪
Εστάλη από ένα παράλληλο σύμπαν μέσω μαύρης τρύπας.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αισθητήρες δεν έχω, είναι...old school ζάντες, χαχα!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Θα το ψάξω βασιζόμενος σε αυτές λαι και βλέπουμε!

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪
Εστάλη από ένα παράλληλο σύμπαν μέσω μαύρης τρύπας.
Να ρωτήσω κάτι; Μήπως έχεις βάλει Heavy Duty σαμπρέλα μπροστά ή είσαι tubeless;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
οχι ειμαι tubeless
Οκ, τότε σίγουρα το πρόβλημα είναι άλλο! Απλά προς γνώση, σαμπρέλες αυτές έχουν τη τάση να χάνουν αέρα!

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Για να πεταχτώ και γω, δες μήπως παίζει και κάνα μικρόραγισματάκι που δεν φαίνεται εύκολα!!! ;)
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
ακριβως το ιδιο εχω περασει φιλος με 1150, η λυση ειναι σχετικα απλη, ο τροχος απο την μεσα πλευρα εκει που ακουμπαει με το ελαστικο στα τοιχωματα, πιανει βρωμα και κανει πορους απο υγρασια κλπ, και δεν ειναι πλεο λεια η επιφανεια και περναει αερας, βγαλε μπροστα ζαντα και αφαιρεσε το ελαστικο, καθαρισε την ζαντα απο μεσα, και θα εισαι κομπλε,
 
Top Bottom