Μια Γερμανιδα στο χαρέμι...F800GS 30years!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ειθισται,απο ευγενεια αλλά και απο φιλικότητα και διαθεση να μοιραστεις,οταν μπαινεις σε ενα Φορουμ,να δινεις ενα στιγμα για το ποιος εισαι.
Ειδικα σε ενα Φορουμ που μπορω να διακρινω μια πιο χωματινη διαθεση και φιλικα προσωπα αλλά και απο μια πρωτη ματια βλεπω στυλ"Καλη παρεα και Χωμα..." δινω και ενα στιγμα για την συμβια της ζωης μου...την κουκλα μου που ακουει στο Ονομα F800GS και φοράει τα Επετειακα χρωματα που τη γουσταρω...Παμε λοιπον!
Ελεγα καποια στιγμη οτι:
"Την GS την κρυφοκοιτουσα απο τοτε σχεδον που βγηκε...παιδικες ασθενειες καιδιάφορα που διαβαζα σχολαστικα,με εκαναν να τηρω σιωπηλως σταση αναμονης.Αλλά και σταση ετοιμοτητος διοτι δεν κρυβω οτι με ειχε κερδισει οπτικα.Αυτο το οπτικο και αισθητικο(τουλαχιστο)παντρεμα αναμεσα σε 1200GS και HP2 που κατ'εμε εβγαλε το 800 με εκανε να γουσταρω αυτη τη μοτοσυκλετα."...
με την πρωτη γευση απο τη γνωριμια μας...
"Κλειδακι στη μιζα και πατημα του γνωστου μπουτον.Περιμενα το "θωρηκτο" άναμα των GS αλλά δια μαγειας πουθενα το τρανταγμα του ξυπνηματος αλλά ο Boxer θορυβος ειναι παρων!!!Και μαλιστα σε καθε ξερογκαζια εως και σε φτιαχνει,αν γουσταρεις τετοιο στυλ...Η πρωτη αισθηση οτι παταω γερα κατω,οσο πρεπει αλλά και η σελα αν και φαινεται εντουραδικη εχει καλο αφρωδες και υποσχεται να σε κρατα σε καλη κατασταση...Κουμπωμα πρωτη και παμε...Το "γκλαν" των GS εδω απλα δεν παιζει.Εδω την ακους που μπαινει αλλά οχι με το χτυπημα...Τιμονι εντουρο και παλι.Σωστη γωνια τα χερια μου σωστη θεση το σωμα και ...ρε συ...αυτο εδω μου θυμισε το 990adv που ειχα...Στηνεσαι ΠΑΝΩ στη μοτοσυκλετα σχεδον πολεμικα με σωστες γωνιες για να οδηγησεις,χωρις χασμουρητα,αλλά να συμμετεχεις.τουλαχιστο η προδιαθεση αυτο δειχνει."

Απο τοτε μεχρι σημερα,παρα τις αρκετες δυσκολιες,πιεσμενου προγραμματος και χρονου,τα χιλιομετρα κυλισαν αισιως και σημερα καταγραφουμε κατι πανω απο 23.000χλμ...
Χιλιομετρα κυριως ταξιδιωτικα με αναμνησεις αλλά και μικτα,ασφαλτο και χωμα...

Γαλαξιδι με τον καλο φιλο και "διδυμο" Πατερ...κατα κοσμο PapaSouza Αντωνη...


την ανεβασαμε στο Καταφυγιο και στα βουνα...

Προυσο και Καρπενησι με τον συνηθη υποπτο...


Oι διδυμες στον Αθ.Διακο...

στα αγαπημενα μου Αγραφα...

παιχνιδια στο χωμα...

αλλά και με τη mAthosalina στο Μωρια...

Τεσταρα την F8 μου και για τις δυο χρησεις/τεραιν για τα οποια την αγορασα...
και ασφαλτο


Μετα απο διάφορα θηρια megaOnOff,Caponord,KTM990adv,R1200GS αυτη εδω συγκριτικα,επι της ουσιας δειχνει πολυ πιο ευελικτη και ελαφρια,πολυ πιο ρυθμισιμη και "ζωντανη" απο τα 2 πιο ογκωδη πρωην,ενω θυμιζει σε πολλα το 990adv.Σε πιο χαλαρο σε σχεση με αυτο,αλλά σε αρκετα σημεια πιο μανιτζεβελη και πρακτικη.Οπως μεσα στην πολη οπου κερδιζει κατα κρατος ολα τα μεγαλα,λογω σιλουετας και αισθησης/ζυγισματος.Οπως στην καταναλωση,που παρεμπιπτοντως ,μου εχει δωσει μικτη εως σημερα 4.7lt/100km με τα ταξιδακια να πεφτει εως και στα 3.8lt και μη φανταστεις ρολαροντας,ενω οι μεγιστες τιμες δεν ξεπερασαν ποτέ σχεδον τα 5.7lt...
Νοιωθεις πανω στη μοτοσυκλετα σε μια θεση που σε θετει σε εγρηγορση...ΚΤΜ στυλ και εδω...Σε αρκετες εκδρομουλες αρχιζα να παιζω μαζι της και εδειχνε να συνηγορει παντου.Ελαφρια αισθηση,αλλαγη κατευθυνσης αμεση,εκει που τα megaOnOff ενοιωθες το βαρος,εδω απλα υπερτερεις...Ο κινητηρας επαρκης,ισως για 2 ατομα φορτωμενη σε αυτοκινητοδρομο με μουαγιεν τα 170 χαω μεση,εκει ηθελες 10 ιππους ακομη για να νοιωθεις λιγοτερο ζορι στον κινητηρα... Αν πας με τοσα αλλιως ειναι στο μενου της τα 150-160 μ.ω.τ και δωσ'της χιλιομετρα...

Nα σταθω λιγο στην συμπεριφορα της χωμα.Αυτο το στοιχειο της ειναι μαλιστα που εγειρε την πλαστιγγα προς αυτη και οχι προς την R1200GS που ειχα και θα ξαναγοραζα ανετα αλλά για πιο ασφαλτινη χρηση...Η F8 δουλευει "σετ" στο χωμα.Αναρτησεις πλαισιο κινητηρας ροπη και ζυγισμα συνδιαζονται και σε κανουν να δειχνεις ανετος και να εχεις ελεγχο και αισθηση στο χωμα.Εδω μαλιστα λειπει η μεγαλυτερη δυναμη ενος 990adv και αυτο κατα περιπτωση ειναι και πλεονεκτημα,εφοσον μιλαμε για χωμα.Θελει γκαζι θελει να εισαι εκει αλλά ως εκει.Τηρεις αναλογιες γιατι "ακριβο μου BMW"αν πεις και φυγεις(μαλλον υπερεκτιμησεις θα ελεγα)και απο κει και μετα το γουσταρεις!Δεν θα το βαφτιζα εντουρο αλλά εκδρομικο εντουρο για να φυγει η σκια του βαρεως τεραιν και του βαρους...Θα πας αλλά θα πας "υπ'ευθυνη σου"...

Στην ασφαλτο ειναι πολλες οι φορες που σκεφτομαι οτι η F8 ειναι ενα ΧΤ συγχρονο...Θα σε παει παντου,οχι πυραυλος οπως ενα ST ουτε οσο ανετα ενα megaOnOff.Ομως σε στενους δρομους,σε πολη,σε καταναλωση,σε φορτωμα θα ελεγα οτι προσωπικα θα ελεγα οτι εχω ενα συγχρονο ΧΤ...Με συγχρονο ροπατο κινητηρα,με πλαισιο,αναρτησεις,εμφανιση αλλά και ευκολια οδηγησης και ευελιξια...
Θα χαμογελας αν σκεφτεσαι την αξιοπιστια των ΧΤ,ισως οχι αδικα.Γιατι αυτη η GS εχει δωσει αρνητικα δειγματα γραφης σε αξιοπιστια...Μοντελα ως και το 2009 εχουν βγαλει τα δικα τους.Τα ακουκα τα διαβαζα τα εβλεπα πριν την παρω.Ισως ειναι και ο λογος που εκανα πισω για να την εχω πιο νωρις...Δοξα το Θεο μεχρι σημερα,νωρις θα μου πεις,δεν εχω δει κατι κουλο.Ουτε σε εμενα ουτε σε αντιστοιχα μοντελα μετα το '10...Το προχωραμε και ελπιζουμε,πιστευουμε...Οτι αξιο λογου θα το ποσταρω.Το εχω ξανακανει και θα το κανακανω.Διοτι η μοτοσυκλετα δεν ειναι ποσοστα σε εταιρεια,ουτε ντρεπομαι να πω οτι χαλαει η μηχανη μου.Η μηχανη ειναι απολαυση και διασκεδαση και σαν τετοια την θελω δίπλα μου...
Διασκεδαση ναι...Απλετη με το πρωην ΚΤΜ990adv αλλά εκει ειχα τη σκια της πολυ μεγαλυτερης καταναλωσης και συν το κοστος συντηρησης συν τα καποια ψιλοθεματα που εβγαζε και να σου η νεα F8...Διασκεδαστικη ενιοτε,αυτο το κατι παραπανω σε αισθηση και ζυγισμα απο τις μεγαλες,που σε προτρεπει να παιξεις και να νοιωθεις οτι οδηγεις πιο μικρη αλλά αρκετα δυνατη...Μια κατηγορια κατω σε ανεσεις ταξιδιου αλλά πανω απο αρκετες πιο μεγαλες σε αισθηση και διασκεδαση,σε ελεγχο...Μιλαμε παντα για On-Off ...

Υπαρχει ομως και ο συνεπιβατης στην υποθεση...ο συνταξιδευτης μας.Η mAthosalina οσες φορες με συντροφευσε σε εκδρομες δεν ειχε κανενα παραπονο...και τριβαλιτσο και δικαβαλο και μεγαλες ΜΩΤ και στροφιλικια και...ολα καλα.Οπως λεει τιποτα δεν της χαλασε την ηρεμια.Σελα ανεκτη,αερας ελαχιστος,κουραση μικρη...Ασε που ευχαριστηθηκε τα οσα μπορει να μεταφερει ΚΑΙ αυτη η μεγαλη(οπως ειπε...)...Οσοι εχετε γυναικες ξερετε περι μετακομισεων!Θεση συνεπιβατη κοντα στον οδηγο,κανενα προβλημα,νοιωθοντας το προσθετο βαρος πισω,ενω ακομα και αν εχεις γρηγορες διαθεσεις σε ταξιδακια στα βουνα,η ισσοροπια της μοτοσυκλετας δεν διαταρασσεται απο συνεπιβατη ή αποσκευες.Θετικο...

Αξεσουαρ ακριβα,ναι ειναι,αλλά ειναι και "προαιρετικα"...Απο υποστηριξη BMW "χμμμ" και ελπιζω να μην τους χρειαστω για κατι παραπανω απο τακτικα σερβις.Κοστολογιο σερβις ανεκτο... Τι θα ηθελα παραπανω;Στην παρουσα φαση τιποτα πιο περα απο αυτα που ανεφερα...Ισως στο μελλον,αν θελω να βγαλω το χωμα απο το μενου,υπο οποια μορφη,να προχωρησω σε καποια πιο ασφαλτινη........ισως και οχι αν συνεχισει να με ευχαριστει και να γουσταρω.
Αρκετες προσθηκες και αφτερμαρκετ πανω στην F8 μου εως σημερα...πιο πολλα μπορεις να διαβασεις ΕΔΩ

Μια μοτοσυκλετα που προσωπικα μου αρεσει ακομα και να την χαζευω εν στασει.Τη βλεπω ομορφη κι ας λενε...Τη γουσταρω γιατι μου κανει τα γουστα...Δεν με "πιεζει" οικονομικα σε κοστος χρησης και συντηρησης...


Αν και νωρις ακομα να μιλαω για μια μοτοσυκλετα δυο ετων και με λιγα χιλιομετρα...Συμφωνω.Απλα ανοιγω μια σελιδα για τη μοτοσυκλετα μου και θα γραφω οσα χρειαζεται και κατι παραπανω,φλυαρωντας ισως...Λυνοντας αποριες και αλλων,δινοντας ομως παντα το προσωπικο μου στιγμα,την δικη μου σκοπιά για τα οσα της συμβαινουν και μάς συμβαινουν...

Και οσο για την παντα επικαιρη ερωτηση "ποσο θα την κρατησω" πραγματικα δεν θα απαντησω...Συνδιαστικη πολλων παραγοντων και καταστασεων η απαντηση,θεμα στιγμης και θεμα συμβιωσης...Τα παντα ρει και ετσι πρεπει,ετσι θελω γιατι με κανει και νοιωθω ζωντανος στη μοτοκινηση...Ονειρα δεν σταματανε ποτέ,Ονειρα παντα υπαρχουν αλλά κοιταζω το κατα δυναμιν να ευχαριστιεμαι κι οτι μου ερχεται δίπλα μου...

Keep riding...τα χιλιομετρα συνεχιζονται...η αγαπημενη μου F8 μού προσφερει στιγμες απολαυσης και καθαριζει το μυαλο απο έγνοιες και σκοτουρες...Την αγαπαω και συνεχιζουμε...


...συνεχιζεται...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years

Oσο ακομα μπορουμε να ανοιγουμε τα φτερα μας μοτοσυκλετιστικα,η συνυπαρξη μου ή καλυτερα η συμβιωση μου με την F800GS μου προχωραει...Το θεμα ειναι απο μια μοτοσυκλετα,ολοι ετσι λεμε,να σου βγαζει γουστα...να σου ζωγραφιζει χαμογελο...Τι θες για κατι τετοιο;Μια μοτοσυκλετα που να γουσταρεις αλλά και να μην (σε)χαλαει...

Απροβληματιστη λοιπον και ευχαριστη οδηγικα...καπως ετσι θελω να συνεχισω απο κει που τελειωσα το "Βιος και Πολιτεια" με την F8 μου.Σχεδον 13.500 κατι χιλιομετρα πλεον ο χιλιομετρητης,πολλα απο αυτα μόνο ταξιδιωτικα χιλιομετρα.Εφοσον σφιγγει το ζωναρι επιλεγω,οσο μπορω,να καβαλαω την GS μου για να την απολαμβανω σε ανοιχτο πεδιο...και ασφαλτο και βουνο...
Υδροβιοτοπος Αχελωου,το οδοιπορικο που με εφερε σε ενα ομορφο παραθαλασσιο Τοπο...


αλλά και κατα το συνηθες αγαπημενο μου πιο ψηλα,στα Ορεινα...
πότε παρεα με τον Βασιλη να κανουμε παρεα στα γιδοπροβατα αλλά γουσταροντας διαδρομες...

πότε καβαλάμε τις διδυμες με τον Αντωνη και φευγουμε για ψηλα...

και άλλοτε απλα οι μοτοσυκλετες ειναι ο τροπος για να δικαιολογουν την διαθεση μας για χωμα και βουνο...παντα φυσικα με καλη παρεα...

και τα βουνα στο οπτικο πεδιο...

Βολτες,χιλιομετρα κατα βουλησιν και ...."Βιος και Πολιτεια"...Ολο αυτο το διαστημα των 2 χρονων και 4 μηνων δεν εχω να αναφερω τιποτα μεμπτο και αξεπεραστο...Ναι μπηκα συνεργειο...οχι ομως για να "στεναχωρηθω"...το εχω ζησει και ευχομαι να μην το ξαναζησω...ειδικα σε χαλεπους σημερινους καιρους οπου ειναι τοσα τα θεματα που με απασχολουν που η GS μου πραγματικα ειναι το απανεμο λιμανι για να ηρεμω...

Συνεργειο λοιπον στα 8.072χλμ για ανακληση "φλαντζας στο καπακι",οπου αν και δεν ειχα θεμα,φυσικα και δεχθηκα να αντικαταστησω την "προβληματικη ισως" παρτιδα φλαντζας με την νεου τυπου...Στην εγγυηση και ανταλλακτικο και εργασια...
Συνεργειο στα 10.000 για προγραμματισμενο service και λαδια-φιλτρο κοκοψινια...τιποτα παραπανω,ολα καλα...αν θυμαμαι καλα στα 110 ευρω κοστολογιο τα αναλωσιμα+εργασια...
Συνεργειο και λιγο πριν ληξει η εγγυηση(Αυγουστος 2012)για να αντικαταστησω παλι προληπτικα(χωρις ανακληση)τα θερμαινομενα γκριπ που ειχα δειξει μια σχετικη φθορα και λεω "γιατι οχι" αφου καλυπτεται το κοστος και η εργασια απο την μαμα...Πλεον αν δω στο μελλον προβλημα στα γκριπ,εκτος εγγυησης πλεον,δεν θα παω στην επισημη διοτι το κοστος ειναι μεγαλο και δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης ολου του πακετου.Το εχω ξαναπαιξει το εργο...γκριπ απο εμποριο και αλλαγη μονος μου με ευλαβικη εργασια...πολυ πιο φθηνα και να γουσταρω να βαζω χερι στην Γερμανιδα μου...
Συνεργειο μπηκα και προ ημερων στα 13.500 σχεδον χλμ,"απο σποντα"...αλλαζοντας ελαστικα ειδα οτι τα 2 απο τα 4 ελαστικα σινεμπλοκ(αποσβεστηρες τα λεει η μαμα)εχουν κοπει...αντικατασταση λοιπον σε ολα αλλά η "μαμα" απαντησε οτι δεν καλυπτει την ζημιά διοτι τα σινεμπλοκ ειναι αναλωσιμα και εχω βγει και 4 μηνες εκτος εγγυησης παρα τα λιγα χλμ...το καταπινω,πληρωνω ενα 60αρι,τούς τα χωνω λιιιιγο και προχωραμε,δε βαριεσαι καλη καρδια...

Τη διετια αυτη,εκτος απο τις αλλαγες που εχω ηδη αναφερει σε προηγουμενο ποστ στο Τοπικ που μιλαμε,αν και τα εχουμε πει κατα καιρους,προχωρησα σε αντικατασταση εμπρος ελατηριων αναρτησης με WP proline προοδευτικα για να βελτιωσω το βυθισμα στο φρενο αλλά και καλυετρη συμπεριφορα σε χωμα και ασφαλτο,εβαλαπανω μια ζελατινα Wunderlich Vario Touring για προστασια απο τον αερα και κανει εξαιρετικη δουλεια,αγορασα κι ενα προστατευτικο φτερο πισω της Ilium για το λασπωμα του κινητηρα ...βαλαμε κατι κοκοψινια για αισθητικες αλλαγες...οκ καλα ειμαστε,ουδεν μεμπτον...αν ξεχναω κατι για να αναφερω,θυμηστε μου...ισως το κανω προσθετα καποια αλλη στιγμη...

Τελευταια αλλαγη η διαφορετικη γομα στα ελαστικα...Αφου τεσταρα καλα την GS στα χωματα και βλεπω οτι το παει καλα και παταει πολυ καλα εκει,αποφασισα να φυγω απο τα ασφαλτινα ελαστικα και εβαλα πανω τα Heidenau K60 scout...ακομα φρεσκα ειναι μια πρωτη γευση θετικη εχω αλλά νωρις ακομα...εν'καιρω...

Οδηγικα αν κανω μια ανασκοπηση των οσων ζησαμε μαζι τα δυο και κατι χρονια με τα 13500 χλμ ,θα ελεγα οτι μού αφηνει ευχαριστη γευση.
Τοσο σε ασφαλτο και υπο καθε κυλιση,κλιση και φορτιο,αφου σε ανοιχτους δρομους ταξιδευει απροβληματιστα και ενιοτε γρηγορα,αλλά και σε επαρχιακο δειχνει να ειναι στο στοιχειο της λογω ευελιξιας και μικροκαμωμενης σιλουετας ειδικα σε σχεση με τα 1000αρια που ξερουμε και εζησα...
Στο χωμα την ηθελα να δινει το κατι παραπανω απο ενα μετριο OnOff και ως σημερα δεν με εχει διαψευσει...παντου παταει με σιγουρια και δειχνει οτι πραγματικα αξιζει τον χαρακτηρισμο OnOff...με τα λαστιχα που πλεον φοραει ελπιζω στο κατι παραπανω...οχι σε ταχυτητα αλλά σε σιγουρια και αντοχη...
Η καταναλωση απο τα "0" χιλιομετρα εως τα "13.514" σημερα δειχνει 4.9lt/100km στον μετρητη και σιγουρα ειναι πολυ πολυ κοντα σε αυτο που μετρω και ο ιδιος "μπακαλιστικα"...Ναι ειναι ΑΤΟΥ αυτη η οικονομια αν αναλογιστεις οτι σε ταξιδι κατεβαινει αρκετα κατω ακομα αλλά και τα σχετικα πυκνα χωματινα κομματια που εχω αφησει το μετρητη να προσθετει στα συνολικα χιλιομετρα την καταναλωση...Και στην πολη μια χαρα...Στεκομαι στην καταναλωση γιατι ζουμε σε καιρους δυσκολους...και για μενα ειναι θετικοτατο να εχω χαμηλη καταναλωση με αυτη τη μοτοσυκλετα που δεν υστερει σε επιδοσεις(ως OnOff δεν συγκρινω με αλλες κατασκευες)αλλά ουτε και σε οδηγικη συμπεριφορα...

Προχωραμε λοιπον...
Τετοιες εικονες

θελω να βλεπω καβαλωντας τη GS μου...
Και ευχη μου να συνεχισει να μου δινει χαμογελο και γιατι οχι (ΧοΧοΧοοοο λογω και των ημερων που ειναι)να παραμεινει απροβληματιστη και ευχαριστη στη γευση...Γιατι οπως το βλεπω-ναι θα το ρισκαρω αν και με ξερετε...-θα περασουμε αρκετα ακομα "κοινά"μαζι...
Αν με ρωτας "τη γουσταρεις ρε",θα σου απαντησω ανεπιφυλακτα ΝΑΙ...και μου αρεσει να τη χαζευω και να την πασπατευω αλλά και μου γουσταρει οταν τη οδηγω..σε ασφαλτο και χωμα

Με την ευκαιρια των 20.000km

να κανω κι ενα report περαν τού service(θα αναφερθω πιο κατω) και σε οσα μεσολαβησαν απο την τελευταια φορα που εγραψα κατι για την κουκλα μου...
Το 2013 λοιπον συνεχισαμε να ταξιδευουμε με την Γερμανιδα μου...

Ελικώνα με χιονια

πεταχτηκαμε μεχρι τον υδροβιοτοπο τής στροφυλιάς


Ταξιδεψαμε στην ομορφη χειμωνιατικη Λευκαδα

ανεβηκαμε μεχρι το Παναχαϊκο να λασπωθουμε λιγο...


Ενω συσσωμο σχεδον το PRO club πεταχτηκε στον Μωρια για ενα καφε..

κι ενα Ονειρο ζωης για μενα,λιγο ισως για σενα αλλά πολυ για μενα,να δω απο κοντα το φαρο στο Ταιναρο ηταν το επομενο ταξιδι παρεα με τη GS μου και πολυ καλη παρεα...

Μετα καναμε αυτο που επισης ηθελα πολυ να κανω.να την παρω και να μπω πιστα,να καθισουμε παλι στα θρανια της ασφαλειας....CSS στα Μεγαρα και οσο ζω μαθαινω,παρεα με την κουκλα μου

και παλι στα βουνα,ασφαλτο και χωμα ξανακαβαλαμε το Μωρια,
απο τον οδοντωτο στο Διακοφτο

παμε απο ψηλα και χωμα Λιμνη Τσιβλου

και Αρισταρχο απο ψηλα

ενω συνεχεια ειχε η βελτιωση της GS σε ενα σημειο που θελει κατι καλυτερο απο τη "μαμα" προταση...μια σελα πιο ανετη και αναπαυτικη.
Εδω μετα απο πολλη σκεψη να βρω κατι καλυτερο σε ανεση αλλά που να ταιριαζει και με την κουκλα μου,εμπιστευθηκα τον Τονι Μπατζιο
και το αποτελεσμα θα μας κανει παρεα στα ταξιδια απο δω και στο εξης...

Και δεν κρατιεμαι για δοκιμη της σελας...αψογη με ανασες στον υδροβιοτοπο του Δελτα Αχελωου...



συνεχιζεται...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years


λασπόλουτρα που γουσταρουμε...

και απατητο παταμε...

κι απο κατολισθησεις στα βουνα δε μασαμε...θα παμε με σεβασμο και θα γουσταρουμε...


ειναι αυτο το δεσιμο ενα κλικ ακομα που νοιωθεις με τη μοτοσυκλετα σου οταν οι δυο σας καλειστε να πατε ενα βημα πιο κατω σε κατι δυσκολο...και οταν το καταφερνεις νοιωθεις μια αγαλλιαση και μιλας με τα σιδερα αλλά εσυ ξερεις οτι δεν ειναι ενα ματσο σιδερα αλλά εχουν ψυχη οι μοτοσυκλετες...
Πιανω τον εαυτο μου να σιγοψυθιριζει "μπραβο κουκλα μου" ενω πινω μερικες γουλιές απο το λιωμενο χιονι...

Βεβαια,η περιπετεια και η ψυχικη αναταση,δεν ξερω με αυτη τη μηχανη εχω ενα δεσιμο καλο...οπότε με καθε ευκαιρια παμε βολτα,κοντα ή μακρυα δεν εχει σημασια...Σημασια εχει οτι καταφερνω-καταφερνουμε να ανασαινουμε.Απ'όλα και απ'όλους κοιτωντας αφ'υψηλου πολλακις...

Με τα τακουνια να μού δινουν τον τροπο να μην παρακαμπτω κανενα τεραιν..

και να αποζημιωνομαι,τοσο εγω οσο και το μοντελακι μου η Γερμανιδα που δενει με τα μερη που συνανταμε...


Ενα αγαπημενο βουνο...ειναι αυτο το βουνο που απο τη μυθολογία το εχεις ακουσει...και στεκει απεναντι...Ερυμανθος!

χωνομαστε οπου βρουμε και οσο μπορουμε...και γουσταρουμε(στο ειπα παλι ε;...χεχε)

με χωμα αλλά και ασφαλτο σε διαδρομες που αφηνουν κατι να θυμασαι...

βουνα και ποταμακια αλλά και πλαγιές χωρις δρομο ετσι για τη βολτα και για τη διασκεδαση...

...δεν λεμε οχι σε τιποτα...
και γιατι να πουμε αφου γι'αυτο το δεσιμο επελεξα την F800 μου...και τη γουσταρω αφου καταφερνει να μου δινει χαμόγελα με καθε τροπο...και συνεχιζουμε απροβληματιστα,αξιοπιστα και ομορφα...

Για οτι νεωτερο θα ενημερωνω...:friendship:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Βαλε Κωστα βαλε...........:ok::ok::ok:
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Πολλα μπράβο ,:ok: :ok: !Περιμενουμε κι αλλα τετοια ωραια να μας ταξιδεψεις :)
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εξαιρετικά αποτυπωμένη μία ευτυχής συμβίωση! Χαίρομαι όποτε βλέπω κάποιον να κάνει αγορά μηχανής (οποιαδήποτε μάρκας) και να είναι πραγματικά ευχαριστημένος και ερωτευμένος με το μηχανάκι του. Να είναι παντρειά και όχι "αρπαχτή", να ζεις το μηχανάκι και να του ρουφάς ότι καλό μπορεί να σου προσφέρει. Εσύ (και εγώ) το βρήκαμε στο F800GS. Άλλος σε άλλο. Η χαρά όμως παραμένει ίδια, ασχέτως μάρκας ή μοντέλου ταιριάζει στον καθένα.
 

staga1200

Μέλος
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW 1200 GS
Σου εύχομαι να την χαίρεσαι παντού και πάντα !!!!!!!!!!!!! :)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Επιτελους εβαλες τακουνια και φανταζομαι το χαμογελο εχει φτασει στα αυτια.;)

Καλο υπολοιπο συμβιωσης με το εργαλειο.
:)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ευχαριστω παιδια.Καλες βολτες σε ολους καλα να'μαστε και να βολταρουμε οσο και οπως μπορουμε ολοι:friendship:

Επιτελους εβαλες τακουνια και φανταζομαι το χαμογελο εχει φτασει στα αυτια.;)
Μανωλη δεν πεφτεις καθοοοολου εξω :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:...και δυσκολα θα τα βγαλω για ασφαλτινα, αφου τα TKC80 ειναι παντου μια χαρα.Μια σκεψη για Karoo3 ισως εαν παλιωσουνε αυτα...θα δουμε.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το χω ξαναπει απ τα πιο ομορφα 800 που υπαρχουν! με ακομα πιο ''ομορφη'' ψυχη! Να σαι γερος να την απολαμβανεις! :ok:
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
"Στην πενα" το'χεις Κωστα! :ok: Αγγαρευεις τις κορες για το πλυσιμο-σκουπισμα-μακιγιαζ?? :p:p:D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
"Στην πενα" το'χεις Κωστα! :ok: Αγγαρευεις τις κορες για το πλυσιμο-σκουπισμα-μακιγιαζ?? :p:p:D
Μπαααα...εχει στοιχειωσει σχεδον η φωνη της μαμάς απο το μπαλκονι καθε φορα που γυριζω "βγαλε μποτες-στολη-λασπούρεεεες κατωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω"....:UH:...και ευτυχως που υπαρχει και γκαραζ γιατι το να τριγυριζει καποιος στη γειτονια τσιτσιδος κ λασπωμενος ...ειναι καπως περιεργο...:friend: Το πλυσιμο "στο χερι" και μόνος μου τη GS μου...το απολαμβανω;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πρεπει να κατσω να φτιαξω λιγο το τοπικ για τη Γερμανιδα μου...λειπουν στοιχεια και θελει μια σχετικη περιποιηση...:inlove:
Περιποιηση δεχθηκε αυτες τις μερες ομως με εναν αλλο τροπο...:cool:Με ετρωγε απο καιρο να ασχοληθω λιγο μαζι της πιο...τεχνικα.Μετα τις αισθητικες και περιφερειακες βελτιωσεις,ηθελα να ρυθμισω και τον κινητηρα της.Εναν κινητηρα που εχει οικονομια και επαρκεια δυναμης,ομως ηθελε ενα ρετουσαρισμα,εναν επαναπρογραμματισμο.Ψαχνομαι καιρο,γιατι ομως...Λυσεις εβλεπα κατα καιρους στο διαδικτυο.Ομως δεν θελω να της αλλαξω τα χαρακτηριστικα,οπως η καταναλωση ή η φιλικοτητα...Ουτε ξαφνικα θα γινοταν KTM R1190R...αισθανομουν ομως στα χιλιομετρα μαζι της οδηγικα,οτι αν υπηρχε τροπος να δωσω μια ανασα στον κινητηρα,ενα τσαφ παραπανω σε δυναμη αλλά συνδιασμενη με φιλικοτητα,για χωματινες βολτες...θα ειχαμε ενα συν ακομα στα οσα μου αρεσουν μαζι της...:cool:
Η βασικη επιδιωξη μου ηταν να διορθωθει αυτη η καμπυλη ροπης,να γινει πιο γραμμικη ωστε να μην νοιωθω οτι αλλου τραβαει,αλλιυ χανεται αλλου δινει...μια ροη...που δεν την πολυεβλεπα στη "μαμα" χαρτογραφηση.Παρτε μια γευση απο το διαγραμμα ενος "μαμα" F800GS

H λυση ηταν πιο κοντα απ'οτι διαβαζα ανα τον Κοσμο...Σαλονικα λοιπον και τα σχολια για τον γνωστο βελτιωτη σε χαρτογραφησεις και "πειραγματα" τον Γιαννη,ηταν απο παντου θετικα. Ξηλωμα λοιπον η ECU και ταξιδι για πανω για να δεχθει τις περιποιησεις του...:rolleyes:
Μπριζωμα λοιπον,κοψε εδω ραψε εκει,και επαναχαρτογραφηση της ECU ωστε να πετυχουμε τα οσα ειχαμε συζητησει οτι ηθελα..."πρηχτης" εισαι ρε Κωστη μού λεγε κ ξαναλεγε...και εηγω οτι δε θελω ντραγκστερ ουτε αυτοκολλητο "ο γΛηγορος" πανω...δε θελω ομως και να χασω αυτο που εχω σημερα και μου αρεσει σε ασφαλτο χωμα χρηση αλλά θελω το κατι παραπανω κι αν γινεται κι αν μπορει...αλλιως μην ...Εκατσε και εστρωσε κατω κ@λο και κανοντας τα μαγικα του,την εστειλε για επανατοποθετηση...:woot:

Βαλτη πανω λοιπον στην γερμανιδα και γουαου!!!Γυριζω μιζα και ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!Μου'φυγε ενα αγχος με τα μηχανηματα του διαολου...:p...Παμε να δουμε τι εχει κανει απο δουλεια στο δρομο...
.............................:wacky:...........:cautious:..................:rolleyes:.............:secret:.................Οδηγουσα και "αισθανομουν"...προσπαθω να καταλαβω αν οδηγω την ιδια μοτοσυκλετα...σαφεστατη αισθηση οτι η δυναμη ειναι παντου μεγαλυτερη και κατα ενα περιεργο τροπο γεμιζει παντου και χωρις κανενα δισταγμο...απο χαμηλα,κανενα ενδοιασμο ή κομπιασμα στις μεσαιες και ως ψηλα...δυναμη ροπη γραμμικοτητα...!!!Αλλαζω ταχυτητες,αφηνω εσκεμμενα να κρεμασει ριχνω στροφες ανεβαζω...το ιδιο αποτελεσμα!Παντου βελτιωση!Ρε συ λεω...αυτη ειναι πιο γρηγορη και απο την...δικη μου :p ...εξαιρετικη αισθηση!!!Αλλά για κατσε μισο...:thinking:

Ολα αυτα που αποκομιζω μηπως ειναι η ιδεα μου;Μηπως αυθυποβολή που περιμενω και ψαχνομαι τοσο καιρο και δεν παιζει και διαφορά στην ουσια;....χμμμμ...μπα....χμμμμ...ε ναι...


...δεν ηθελα και πολυ.Τηλεφωνο και παμε να την βαλουμε πανω να δουμε,εχω δικιο ή οχι;...Γιατι βλεπω διαφορά αρκετη και στην αισθηση και στην οδηγηση και στα οργανα...:rolleyes:


Ρυθμισεις παραμετρων,για το 800αρι μου,αψογη δουλεια απο τον μαστορα με το FUCHS και ...επιβεβαιωσα στα χαρτια αυτο που εβλεπα στο δρομο και δυσκολευομαι να πιστεψω.Μια απολυτα γραμμικη και αυξανομενη αισθηση σε ολο το φασμα στροφων.

Ροπη τραπεζι και σταθερα πανω απο 6κιλα απο χαμηλα ως ψηλα.Δυναμη επισης.Τρομερη δουλεια απο τον Γιαννη,η χαρτογραφηση που εφτιαξε ειναι πανω απο τις προσδοκιες!!!Δυναμη και τιμες αυξημενες τοσο στα χαρτια οσο κ στο δρομο!!!
Κερασακι στην τουρτα ενα αυτοκολλητακι που κολληθηκε πανω στην ECU μην τυχον και ξεχαστει κανενας στο συνεργειο...:D


Δυστυχως οι βροχες δεν με αφησαν να δοκιμασω εκτενεστερα στο δρομο και παλι.Μενει να δω την αισθηση και στο χωμα,αν και η καλημερα απο το πρωι φανηκε.Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι και εκει η γραμμικοτητα θα δινει παραπανω δυναμη χωρις τιναγμα ή κοιλια πουθενα...Και αλλο ενα θεμα που θελω να καταγραψω και θα επανελθω,ειναι η καταναλωση.Ο Γιαννης επιμενει οτι εχει...μειωθει στους ρυθμους που πηγαινα πριν.Και παιζει να εχει δικιο αφου ειμαι με μια πανω παντου πλεον αφου δεν παιζω με το κιβωτιο για να ψαχνω τη δυναμη...Ειδωμεν.
Συνθετικο λαδακι απο δω και περα,βολτες βολτες βολτες...αυτο που πραγματικα με εχει κερδισει σε αυτη τη μοτοσυκλετα ειναι αυτη η φιλικοτητα που εχει σε σχεση με το πως μπορει να κινειται σε ολους τους δρομους.Επαρκη δυναμη,τουλαχιστο σε αυτα που ζηταω,γραμμικοτητα(πλεον εμφανεστερη)και χωρις να απαιτει ενα σκασμο φραγκα για χρηση-συντηρηση...Και ειναι σιγουρο οτι μετα και αυτο το βημα,η συμβιωση και το δεσιμο μεταξυ μας ενισχυεται...Παμε μαζι...:inlove::)

Για να μην θεωρηθει και διαφημιση,αν καποιος θελει στοιχεια τοσο του Γιαννη οσο και για το δυναμομετρο Πατρα,ενα ΠΜ ειναι στη διαθεση ολων;)
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
υπάρχει αντίστοιχο διάγραμμα με τον μαμά χάρτη;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
υπάρχει αντίστοιχο διάγραμμα με τον μαμά χάρτη;
Ενδεικτικά έβαλε αυτό ο Κώστας:





Προφανώς δεν είχε δυναμομετρήσει πριν στο ίδιο δυναμόμετρο.
Αυτό βέβαια θα είχε να κάνει με τις απόλυτες τιμές κι όχι με τη μορφή των καμπυλών ροπής και ιπποδύναμης.
Το σοβαρό σ' αυτή τη βελτίωση, είναι η μορφή της καμπύλης!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κωστα...ιδιες σκεψεις κανουμε...και ακομα δεν μπορω να πιστεψω αυτο που βλεπω και στον δρομο...:Watching::woot:.Εκανα ΠΟΛΛΕΣ συζητησεις με τον Γιαννη και πραγματικα εχει κανει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλεια...κι αυτο που λες,χωρις δυναμομετρο διπλα του.;)
έχει κάνει πολλά ;)
Και με δυναμόμετρο.... :cool:
 
Top Bottom