Μηχανές και ξωκλήσια

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ένα διαμαντάκι της περιοχής, το Βυζαντινό εκκλησάκι μέσα σε βράχο του Αγίου Ιωάννη σκρούμπεη, μετόχι της μονής του Αγίου Όρους Μεγίστης Λαύρας, πάνω από την Σπερχογεία Μεσσηνίας.
Είναι κλειστό και περιφραγμένο, ανοίγει μόνο σε κάποιες εορτές για την λειτουργία, όπως τις ημέρες του Πάσχα.
Ήμουν τυχερός και σήμερα το απόγευμα που πήγα, ήταν ανοιχτό για την ακολουθία του Επιταφίου.
Η google το αναφέρει σαν μονή. Δεν είναι μονή, ένα εκκλησάκι είναι που ανήκει στην μονή της Μεγίστης Λαύρας.








 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ένα ωραίο σημείο της περιοχής, λόγω θέσης και θέας.
Ο Άγιος Γεώργιος πάνω από την Σπερχογεία και την Θουρία Μεσσηνίας, πολύ κοντά στο προηγούμενο στον Αγίου Ιωάννη.
Με θέα στον Μεσσηνιακό κόλπο και με στέγαστρο και τραπέζια για να καθίσετε.











 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Άγιος Νικήτας Δυρραχίου Αρκαδίας, στα σύνορα με το νομό Μεσσηνίας.
Από τις αγαπημένες μου τοποθεσίες της περιοχής μου.
Κάτω την κορυφή με υψόμετρο 1362 μέτρων, όπως την βλέπετε στην πρώτη φώτο από την αρχή του χωματόδρομου που αρχίζει από τον δρόμο Πολιανής Δυρραχίου, στην ρίζα βράχου από σχισμές του οποίου βγαίνει πόσιμο νερό, έφτιαξαν το εκκλησάκι του Αγίου Νικήτα.
Στο απόκρημνο αυτό σημείο είχε καταφύγει ο πληθυσμός της περιοχής το 1825 κατά τις επιδρομές του Ιμπραήμ. Μπόρεσαν και απέκρουσαν τους Τουρκοαιγυπτίους στις δύο προσπάθειες που έκαναν για να τους σφάξουν.











 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Άγιος Νικήτας Δυρραχίου Αρκαδίας, στα σύνορα με το νομό Μεσσηνίας.
Από τις αγαπημένες μου τοποθεσίες της περιοχής μου.
Κάτω την κορυφή με υψόμετρο 1362 μέτρων, όπως την βλέπετε στην πρώτη φώτο από την αρχή του χωματόδρομου που αρχίζει από τον δρόμο Πολιανής Δυρραχίου, στην ρίζα βράχου από σχισμές του οποίου βγαίνει πόσιμο νερό, έφτιαξαν το εκκλησάκι του Αγίου Νικήτα.
Στο απόκρημνο αυτό σημείο είχε καταφύγει ο πληθυσμός της περιοχής το 1825 κατά τις επιδρομές του Ιμπραήμ. Μπόρεσαν και απέκρουσαν τους Τουρκοαιγυπτίους στις δύο προσπάθειες που έκαναν για να τους σφάξουν.









εχεις βρεί διαμάντια, οργάνωσε μια βόλτα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πολιανή Δυρράχιο είναι από τα διαμάντια τής Μεσσηνίας και με φανταστική διαδρομή που σέ βγάζει στο τουριστικό στον Ταυγετο
Η διαδρομή Καλαμάτα Θουρία Πολιανή Δυρράχι Λεοντάρι Μεγαλόπολη είναι πολύ όμορφη και με πολλά αξιοθέατα δεξιά και αριστερά. Τις επόμενες μέρες θα αναρτήσω μερικά.
Όποιος έλθει Καλαμάτα αντί να πάει από την εθνική οδό, αξίζει να κάνει και αυτή τη διαδρομή.

Επίσης η διαδρομή Δυρράχι Τουριστικό Ταϋγέτου, έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα σημεία πού και αυτά προσεχώς θα τα βάλω.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ένα κυριολεκτικά κρυμμένο διαμαντάκι.
Το εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής πάνω από το Δυρράχι της νότιας Αρκαδίας, μέσα σε σπηλιά στην ρίζα βράχου.
Δεν έχω δει άλλο πιο κρυμμένο και απόμερο εκκλησάκι. Ο δρόμος και το μονοπάτι που γίνεται τώρα η πρόσβαση είναι φτιαγμένα τελευταία.
Φτάνεις στο τέλος ενός χωματόδρομου, και στην συνέχεια ξεκινάει ένα μονοπάτι που κατεβαίνει με S μια υψομετρική διαφορά περίπου 50 μέτρων. Στο τέλος έχουν φτιάξει και μεταλλική σκάλα.
Τώρα που πήγα το μονοπάτι ήταν χορταριασμένο και δεν φαίνεται καλά. Ξεκινάει πίσω από τα φυτά στο κέντρο της πρώτης φώτο, στην συνέχεια του άξονα του χωματόδρομου.













 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το εκκλησάκι του Αγίου Ευθυμίου σε βράχο, βόρεια της Καλαμάτας, κοντά στο χωριό Πήδημα, ανατολικά της εθνικής οδού Καλαμάτας Τρίπολης. Με θέα την Μεσσηνιακή πεδιάδα. Ο δρόμος προς το εκκλησάκι είναι στο μεγαλύτερο τμήμα του τσιμενταρισμένος με μεγάλη κλίση όμως.
Στις μικρές σπηλιές που υπάρχουν στους βράχους γύρω από το εκκλησάκι, ζούσαν ασκητές από τα Βυζαντινά χρόνια.















 
Τελευταία επεξεργασία:

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Η ουσία....
Βάλτε με το μυαλό σας στα απόμακρα/απομονωμένα εξωκλήσια,σε βράχους κλπ, που ανεβάζει ο Γιώργος Γιώργος 1 κλπ φίλοι,ένα δύο καλογέρια να τελούν εσπερινό/απόδειπνο ή το ξημέρωμα Θεία Λειτουργία υπό το φως κεριών & καντηλιών...!!!! Εικόνες που έχουν συμβεί στο παρελθόν...
Ξέρετε.... Νιώθετε...

Προσωπικά θα ήθελα να κάνω διανυκτέρευση σε αρκετά από όσα έχουν παρουσιαστεί.

Respect στα παιδιά που παραθέτουν στο θέμα..
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Γιώργο κάνεις συστηματικά πολύ καλή δουλειά σε ένα υπέροχο θέμα. Μήπως να έφτιαχνες κανα φυλλάδιο - βιβλιαράκι με θέμα "Τα ξωκλήσια της Μεσσηνίας" με χάρτη, μιά ιστορική μικρή αναδρομή για το κάθε ένα και δεν ξέρεις που θα σε βγάλει... έτσι το ρίχνω σαν ιδέα.
Περιμένω πως και πώς Μονή Βολκάνου την παλιά.... μιας και εκεί δεν έχω πάει...
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Γιώργο κάνεις συστηματικά πολύ καλή δουλειά σε ένα υπέροχο θέμα. Μήπως να έφτιαχνες κανα φυλλάδιο - βιβλιαράκι με θέμα "Τα ξωκλήσια της Μεσσηνίας" με χάρτη, μιά ιστορική μικρή αναδρομή για το κάθε ένα και δεν ξέρεις που θα σε βγάλει... έτσι το ρίχνω σαν ιδέα.
Περιμένω πως και πώς Μονή Βολκάνου την παλιά.... μιας και εκεί δεν έχω πάει...
Το να μαζέψεις πληροφορίες για κάθε εκκλησάκι είναι πιό δύσκολο και θέλει πολύ περισσότερο χρόνο από το να πας να το δεις.
Και το κακό είναι ότι τα χωριά ερημώνουν και δεν βρίσκεις κατοίκους να ρωτήσεις.

Το εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής κοντά στο Δυρράχι, μου έχει κινήσει την περιέργεια, για το πως βρήκαν σε αυτό το σημείο την σπηλιά και έφτιαξαν το εκκλησάκι. Έχω σκοπό να πάω στην περιοχή να ρωτήσω μήπως μάθω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Το να μαζέψεις πληροφορίες για κάθε εκκλησάκι είναι πιό δύσκολο και θέλει πολύ περισσότερο χρόνο από το να πας να το δεις.
Και το κακό είναι ότι τα χωριά ερημώνουν και δεν βρίσκεις κατοίκους να ρωτήσεις.

Το εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής κοντά στο Δυρράχι, μου έχει κινήσει την περιέργεια, για το πως βρήκαν σε αυτό το σημείο την σπηλιά και έφτιαξαν το εκκλησάκι, που έχω σκοπό να πάω στην περιοχή να ρωτήσω μήπως μάθω.
Είμαι πολύ σίγουρος για τον κόπο και τον χρόνο που χρειάζεται μια τέτοιας μικρής έκτασης έρευνα. Αλλά αξίζει πραγματικά...... καλή συνέχεια. Λόγω της δραματικής μείωσης του πλυθησμού θα εξαφανιστούν πολλά πράγματα τα επόμενα χρόνια και ο νομός Μεσσηνίας πρωτοστατεί σύμφωνα με την τελευταία απογραφή στην μείωση του πλυθησμού.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είμαι πολύ σίγουρος για τον κόπο και τον χρόνο που χρειάζεται μια τέτοιας μικρής έκτασης έρευνα. Αλλά αξίζει πραγματικά...... καλή συνέχεια. Λόγω της δραματικής μείωσης του πλυθησμού θα εξαφανιστούν πολλά πράγματα τα επόμενα χρόνια και ο νομός Μεσσηνίας πρωτοστατεί σύμφωνα με την τελευταία απογραφή στην μείωση του πλυθησμού.
Νομίζω ότι το Καρπενήσι είναι πρωτο
 
Reactions: Gus
Top Bottom