"Με κλήση στο 112 θα ξέραμε το ακριβές στίγμα..."

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Με αφορμή την τραγική απώλεια ενός μοτοσικλετιστή, θεώρησα καλό παραθέσω το σχετικό άρθρο για να το έχουμε όλοι υπόψιν μας.

Το έχουν αναφέρει κάποιοι κατά καιρούς και εδώ ότι καλό είναι να υπάρχει συσκευή κινητής τηλεφωνίας επάνω μας. πέρα από αυτή που τυχόν μας κάνει πλοήγηση, όταν οδηγούμε μοτοσυκλέτα.

7η ΕΜΑΚ για Ευρυτανία: Με κλήση στο 112 θα ξέραμε το ακριβές στίγμα και δεν θα χάναμε εξίμισι ώρες | in.gr
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μπράβο που το ανέβασες..... Πολύ κρίμα για τον ίδιο και την οικογένειά του ενώ ήταν ζωντανός ακόμα...

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δηλαδή αν πάρεις το 112 και έχεις κλειστό το gps του κινητού, θα ξέρουν που είσαι;


Και αν εκεί που βρίσκεσαι δεν έχει σήμα το κινητό σου και δεν μπορείς να πάρεις κανένα τηλέφωνο;
Το καλύτερο είναι ανοιχτό το gps του κινητού, σύνδεση στην google και κοινοποίηση της θέσης σου σε κάποιο άτομο. Έτσι σε βρίσκουν σίγουρα ακόμη κι αν δεν είσαι σε θέση να πάρεις τηλέφωνο. Και στην περίπτωση που δεν έχεις σήμα, βλέπουν την τελευταία θέση που είχε σήμα το κινητό σου.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σε συσκευές android πατώντας συνεχόμενα το κουμπί on off πάνω αριστερά σου βγάζει ένα κουμπάκι για κλήση έκτακτης ανάγκης.
Πιθανολογώ ότι συνδυάζεται με όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας οπότε να είναι σχεδόν απίθανο να μην έχεις σήμα εάν συμβεί κάτι.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Σε συσκευές android πατώντας συνεχόμενα το κουμπί on off πάνω αριστερά σου βγάζει ένα κουμπάκι για κλήση έκτακτης ανάγκης.
Πιθανολογώ ότι συνδυάζεται με όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας οπότε να είναι σχεδόν απίθανο να μην έχεις σήμα εάν συμβεί κάτι.
Ναι κλήσης έκτακτης ανάγκης κάνεις από οποιοδήποτε δίκτυο ακόμη και χωρίς να έχεις κάρτα sim στο κινητό.

Μόνο που υπάρχουν πάρα πολλά σημεία που δεν έχεις σήμα από καμία κεραία. Ακόμη και στο κύριο οδικό δίκτυο. Για παράδειγμα στο δρόμο Καλαμάτας Σπάρτης υπάρχουν σημεία που δεν πιάνεις καμία κεραία κινητής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Το κινητό μας πάνω μας . Μπορεί να πέσουμε και να μη μπορούμε να πάμε στη μηχανή.
Δεύτερη συσκευή για πλοηγό( η παλιά μας π.χ), αν θες δεδομένα hot spot το κινητό σου.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Δηλαδή αν πάρεις το 112 και έχεις κλειστό το gps του κινητού, θα ξέρουν που είσαι;


Και αν εκεί που βρίσκεσαι δεν έχει σήμα το κινητό σου και δεν μπορείς να πάρεις κανένα τηλέφωνο;
Το καλύτερο είναι ανοιχτό το gps του κινητού, σύνδεση στην google και κοινοποίηση της θέσης σου σε κάποιο άτομο. Έτσι σε βρίσκουν σίγουρα ακόμη κι αν δεν είσαι σε θέση να πάρεις τηλέφωνο. Και στην περίπτωση που δεν έχεις σήμα, βλέπουν την τελευταία θέση που είχε σήμα το κινητό σου.
Το 112 πιάνει/απαντάει όπου και να είσαι,το διαπίστωσα με επιτυχία όταν κατρακύλησα με το ΧΤ σε ένα γκρεμό στη Νέδα και δεν μπορούσα να ανέβω.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Το 112 πιάνει/απαντάει όπου και να είσαι,το διαπίστωσα με επιτυχία όταν κατρακύλησα με το ΧΤ σε ένα γκρεμό στη Νέδα και δεν μπορούσα να ανέβω.
ποιά ομάδα διάσωσης ήρθε?
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Το 112 το κάλεις και χωρίς καν κάρτα σιμ.
Μόνο από τη συσκευή.
Ούτε πιν ούτε τπτ.
Επίσης όλα τα σμαρτφοουν σε βαημπερ μεσετζερ και άλλες εφαρμογές έχουν επιλογή την αποστολή θέσης.
Αρκεί να το γνωρίζει κάποιος.
Και δυστυχώς οι περισσότεροι πέρα από το σκρολαράρισμα στα σοσιαλ δε γνωρίζουν τπτ άλλο για τις δυνατότητες των "σμαρτφοουνς" τους.
Όπως και κατι αλλοι παλιότερα κάπου έξω από το Μέτσοβο σε ένα δασικό
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Την προηγούμενη Κυριακή επιστρέφοντας με το αυτοκίνητο από βόλτα μαζί με την οικογένεια ήμασταν μάρτυρες σε τροχαίο ατύχημα με μηχανή στην παλιά εθνική Θήβας - Μάνδρας λίγο πρίν την Μάνδρα.
Στην επικοινωνία που είχαμε με τις αρχές καλέσαμε το 100 και το 166 το μεγάλο πρόβλημα ήταν να τους δώσουμε να καταλάβουν που έγινε το ατύχημα ...
αν γνώριζα για το 112 τότε θα ήταν πιο εύκολο να εξηγήσουμε έγινε το τροχαίο ...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δηλαδή αν πάρεις το 112 και έχεις κλειστό το gps του κινητού, θα ξέρουν που είσαι;


Και αν εκεί που βρίσκεσαι δεν έχει σήμα το κινητό σου και δεν μπορείς να πάρεις κανένα τηλέφωνο;
Το καλύτερο είναι ανοιχτό το gps του κινητού, σύνδεση στην google και κοινοποίηση της θέσης σου σε κάποιο άτομο. Έτσι σε βρίσκουν σίγουρα ακόμη κι αν δεν είσαι σε θέση να πάρεις τηλέφωνο. Και στην περίπτωση που δεν έχεις σήμα, βλέπουν την τελευταία θέση που είχε σήμα το κινητό σου.
Το 112 χρησιμοποιεί σε συνεργασία με την google μια ειδική λειτουργία του android (έκδοση 10 και πάνω) όπου ανοίγει αυτόματα wifi, Bluetooth, gps και ψάχνει για πληροφορίες θεσης. Όταν βρει στίγμα θέσης το στέλνει αυτόματα στο end point της κλήσης 112.
Λειτουργεί σε οποιαδήποτε δυκτιο GSM ακόμα και αν δεν έχεις σήμα στο δικό σου δυκτιο. Το αν η συγκεκριμένη λειτουργία δουλευει σε κλήσεις του 112 σε κινητά χωρίς sim, εξαρτάται από τον τρόπο υλοποιήσης της υπηρεσίας σε κάθε χώρα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μισή αλήθεια μάλλον, γιατί εδώ λέει ότι αυτό έχει εφαρμογή σε όλες τις συσκευές από το 2022 και μετά, οπότε καλό θα ήταν να ελέγξει ο κάθε ένας αν όντως υποστηρίζει το τηλέφωνο του κάτι τέτοιο.





Στην ίδια σελίδα λέει ότι δεν λειτουργεί χωρίς sim και σε roaming
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μισή αλήθεια μάλλον, γιατί εδώ λέει ότι αυτό έχει εφαρμογή σε όλες τις συσκευές από το 2022 και μετά, οπότε καλό θα ήταν να ελέγξει ο κάθε ένας αν όντως υποστηρίζει το τηλέφωνο του κάτι τέτοιο.





Στην ίδια σελίδα λέει ότι δεν λειτουργεί χωρίς sim και σε roaming
Η google το έχει υλοποιήσει από το '16 και για όλες τις μετέπειτα εκδόσεις. Από ότι διάβασα είναι backwards συμβατό πλεον μέχρι και την έκδοση 2.3.

Edit: Το AML που αναφέρει το άρθρο είναι το πρωτόκολλο. Η υλοποίηση μπορεί να καλύπτει περισσότερες λειτουργίες. Για την Google η υλοποίηση ονομάζεται ELS και μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ : How ELS Works | Android
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η google το έχει υλοποιήσει από το '16 και για όλες τις μετέπειτα εκδόσεις. Από ότι διάβασα είναι backwards συμβατό πλεον μέχρι και την έκδοση 2.3
Είναι μόνο θέμα λογισμικού δηλαδή;

Αν ο χρήστης έχει κλείσει δεδομένα, location services, 3-4-5G κλπ δουλεύει;

Με gps spoofer για να μην ξέρει ο Μπιλ και η σύζυγος που πας; (Δεν κάνω τόσο πολύ πλάκα στο τελευταίο, ξέρω κόσμο που το κάνει).


Edit
Θέλει δεδομένα

Κάνει bypass το κλειστό location services αν έχεις android 10 και μετά. Δεν αναφέρεται τι γίνεται αν έχεις εφαρμογή που σε δείχνει στο... Σπίτι γιατί δήλωσες ασθένεια στο γραφείο.

Δεν δουλεύει χωρίς sim.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το 112 πιάνει/απαντάει όπου και να είσαι,το διαπίστωσα με επιτυχία όταν κατρακύλησα με το ΧΤ σε ένα γκρεμό στη Νέδα και δεν μπορούσα να ανέβω.
Αν δεν υπάρχει κεραία κινητής στην περιοχή σου δεν πιάνει το 112.
Απλή λογική είναι, πώς θα πιάσει, δορυφορικό τηλέφωνο έχεις;

Έχω μείνει στο βουνό, έχω καλέσει το 112 και στο σημείο που ήμουν δεν έπιανα τίποτα. Ανεβαίνοντας λίγο πιο πάνω στην κορφή έπιασα με διακοπές, πιθανόν από κάποια κεραία από την πίσω πλευρά του βουνού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
ποιά ομάδα διάσωσης ήρθε?
Τα κεντρικά που μίλησα τους είπα να επικοινωνήσουν με το ΑΤ Κοπανακίου και αυτοί με τη σειρά τους να καλέσουν τον 'πρόεδρο' στο χωριό Κούβελα που ήμουν κοντά και έτσι ήρθε ένα αγροτικό με τρία άτομα και σχοινιά.Εγώ είχα κουτσοκαταφέρει να ανεβώ αλλά το ΧΤ ήταν στα τάρταρα,καταφέραμε και το σύραμε επάνω τελικά. :laugh::laugh:
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Τα κεντρικά που μίλησα τους είπα να επικοινωνήσουν με το ΑΤ Κοπανακίου και αυτοί με τη σειρά τους να καλέσουν τον 'πρόεδρο' στο χωριό Κούβελα που ήμουν κοντά και έτσι ήρθε ένα αγροτικό με τρία άτομα και σχοινιά.Εγώ είχα κουτσοκαταφέρει να ανεβώ αλλά το ΧΤ ήταν στα τάρταρα,καταφέραμε και το σύραμε επάνω τελικά. :laugh::laugh:
γίνεται και έτσι!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αν δεν υπάρχει κεραία κινητής στην περιοχή σου δεν πιάνει το 112.
Απλή λογική είναι, πώς θα πιάσει, δορυφορικό τηλέφωνο έχεις;

Έχω μείνει στο βουνό, έχω καλέσει το 112 και στο σημείο που ήμουν δεν έπιανα τίποτα. Ανεβαίνοντας λίγο πιο πάνω στην κορφή έπιασα με διακοπές, πιθανόν από κάποια κεραία από την πίσω πλευρά του βουνού.
δεν ισχύει αυτό που λες,το 112 το παίρνεις ακόμα και αν δεν εχει σημα η εταιρεία σου...συνεργάζεστε αυτόματα με οποία εχει σημα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
δεν ισχύει αυτό που λες,το 112 το παίρνεις ακόμα και αν δεν εχει σημα η εταιρεία σου...συνεργάζεστε αυτόματα με οποία εχει σημα
Να δούμε πόσες φορές θα πω ότι υπάρχουν πάρα πολλές περιοχές που δεν πιάνει καμία εταιρεία κινητού.:D
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...νομίζω το 112 έχει "ανταπόκριση" και σε δορυφόρο, για αυτό έχει και το καλούν οι ΠΕΠ καταμεσής της Μεσογείου.
Αρκεί βέβαια η όποια χαράδρα να είναι εντός του footprint του δορυφόρου.
///Β
 
Top Bottom