Και ο Ληστης μουλαρωσε (με ολιγη απο Ζαγορι)

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Απο την Παρασκευη ημουν καθετος:αυτό το Σ/Κ δεν παω πουθενα ο κοσμος να χαλασει.

Ο κοσμος δεν χαλασε αλλα γνωστο μελος της Θεσσαλικης οικογενειας μου εβαλε τα φυτιλια.Αυτος φυσικα πηγε μια από Δεσκατη να δει αν είναι ετοιμη η φετα,αλλα εμενα τη ζημια μου την εκανε.Αντεξα στους ορκους που εδωσα στους Αγιους Σαραντα μεχρι το μεσημερι της Κυριακης.

Πηρα τον Ληστη ,τις εξαρτησεις μου, το καφεδακι μου και ειπα να παω λιγο πιο εξω από την πολη να το πιω.Καθε φορα που εβρισκα ένα καλουτσικο μερος,ο Ληστης μουλαρωνε.Βρε καλε μου σταματα εγω,βρε χρυσε μου σταματα εγω,στα απαυτα του αυτος.Ειχε παρει τις δικες του αποφασεις και αρχισε να με ανεβαζει ψηλα,πολύ ψηλα.

Χωρις πολλα πολλα με περασε από την Ελατη...
μεσα από το πανεμορφο Δικορυφο....
μου εδωσε μια για Φραγκαδες ....
και με εβγαλε στο Γρεβενιτι.

Η αληθεια είναι ότι ειχα καιρο να μπω μεσα στο χωριο.Η ησυχια ατελειωτη,το μερος κλασσικα αγριο ορεινο.

Αν σας φερει ο δρομος εδώ και πεινασετε ανεβειτε στο μνημειο και φωναξτε πεινααααωωωω.Τα εχω κανονισει όλα,νηστικοι δεν θα μεινετε.


Λιγη κουβεντουλα με τον ντοπιο πληθυσμο,κανα δυο τσιγαρακι παρεα με τον «διτροχο επαναστατη» και στο δρομο,με σκοπο να κατεβω σε μια βρυσουλα στους Μηλιωταδες για να πιω το καφεδακι που λεγαμε.

Για μια ακομη φορα ειχα υπολογισει χωρις τον ξενοδοχο.Μηλιωταδες εγω?

Φλαμπουραρι αυτος.

Μια βολτουλα στο χωριο ...




και επιστροφη στη γνωστη βρυσουλα λιγο πριν το Φλαμπουραρι.



Τελικα μου εκανε το χατηρι.Οχι μονο τον ηπια ,αλλα μου εφτασε και μεχρι τα νυχια.


Ειχε δικιο τελικα ,για μια ακομη φορα.Αν είναι να καβαλησεις και να πας για καφε τουλαχιστον πηγαινε στο σωστο μερος.

Η ωρα περασε και καποια στιγμη επρεπε να το παω παρακατω.

Στο κατεβασμα ειδα την πινακιδα,αριστερα για την Λιμνη με τα Νουφαρα.Εδω εκανα εγω την δικη μου επανασταση,αυτος για σπιτι,εγω για Βαλια Καλντα.

Νουφαρα λογω εποχης δεν υπηρχανε αλλα εκανα μια πολύ ομορφη χαλαρη βολτουλα.

Η Ζεστη Κοιλαδα ητανε οντως ζεστη. Λιγο αργοτερα διασταυρωθηκα με καμμια δεκαρια παλιομηχανοβιους οι οποιοι με τις Ιταλιδες τους ειχανε ξεσηκωσει τον τοπο ολο.Χαιρετηθηκαμε και ο καθενας τον δρομο του.

Φτανοντας στην τεχνητη λιμνη του Αωου,ειπα να πιω ένα καφεδακι ακομη.




Τελειωνοντας τον μισοκαφεδακο,ηρθανε οι Βαρβαροι να μου χαλασουνε την ηρεμια.Ουτε ένας, ουτε δυο,αλλα δεκα (ζωη να χουνε).Φιλαρακια από την Πρεβεζα.Τα μαζεψα και κατηφορισαμε μαζι προς τα Γιαννενα.

Ηπιαμε το καφεδακι μας,το πεμπτο η εκτο για μενα,ανανεωσαμε το ραντεβου μας και ο καθενας τον δρομο του.

Μεσα τα κεφαλια.


Ο χαρτης της διαδρομης https://goo.gl/maps/HSBeEHyrNNr

Ο συγκεκριμενος δρομος σε γενικη κατασταση,καλος.Μετα την Λιμνη με τα Νουφαρα εως την τεχνιτη του Αωου χαλαρα,εχει χαλασμενα κομματια και χαλικακι σε καποιες στροφες.Ο παλιος δρομος Μετσοβου-Ιωαννινων εχει ομορφο στροφιλικι αλλα δεν τον συντηρουν οπως πρεπει.Βενζινη πριν τους Κηπους και στους Μηλιωταδες.

Στην Ελατη,Φραγκαδες και τους Μηλιωταδες σχεδον παντα φαγητο και διαμονη.Στα υπολοιπα εχει καφενεια και ξενωνες που λειτουργουνε το καλοκαιρι και τις αργιες.Φυσικα υπαρχουνε πολλες εναλλακτικες μιας και Ζαγορι-Μετσοβο ειναι πολυ κοντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
Ουαου!!! Αν κι έχω γυρίσει αρκετά τη Χώρα μας την Ευλογημένη με αυτοκίνητο ,μιας και κουτακιας, στα μερη σας κει πανου έχω τις λιγότερες διαδρομές. Μα ζείτε σχεδόν μέσα στον παράδεισο!!!!!! Μπράβο!!! Υπέροχες φωτο και περιγραφή!!!
Υ.Γ. Μου τα λέει ο Μαθουσάλας συχνά πυκνά..... Ελπίζω να μπορέσω κάποια στιγμή να κανω κάποιες βόλτες και με τον Υπερ-Τενεκέ μου και τα φιλαράκια και γιατί όχι να σας βρούμε να πιούμε κι έναν Καφεεες!!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σσσσωραιος Πανο...μια βολτα για καφε πηγες !!!!!
Αν πηγαινες εκδρομη δηλαδη που θα εφτανες?????
Εισαι τυχερος που εχεις τετοια ομορφα μερη τριγυρωσου!!!!
Οταν καβαλαμε πολλες φορες γινεται ο καφες εκδρομη και η εκδρομη ταξιδι.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
στο λεω με πασα επιγνωση των πραξεων κ αποφασεων μου...
εισαι η αφορμη που ξανα-κοιταζω για οικογενειακη διαμονη στα Ζαγορια τον επομενο Μαη,
εχουμε ερθει 2 φορες αλλα μια ακομα στο τελος της ανοιξης δεν θα μας χαλαγε....:secret:
πλατανια,τσιπουρα κ πετρινες σκεπες...αμα πετυχουμε κ κανενα κλαρινο Παρακαλαμιωτικο απο τους Χαλιγιαννηδες καλα θα ηταν...:D
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
στο λεω με πασα επιγνωση των πραξεων κ αποφασεων μου...
εισαι η αφορμη που ξανα-κοιταζω για οικογενειακη διαμονη στα Ζαγορια τον επομενο Μαη,
εχουμε ερθει 2 φορες αλλα μια ακομα στο τελος της ανοιξης δεν θα μας χαλαγε....:secret:
πλατανια,τσιπουρα κ πετρινες σκεπες...αμα πετυχουμε κ κανενα κλαρινο Παρακαλαμιωτικο απο τους Χαλιγιαννηδες καλα θα ηταν...:D
Οτι χρειαστεις στη διαθεση σου.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Οτι χρειαστεις στη διαθεση σου.
ευχαριστω ρε φιλε,σιγουρα θα βρεθουμε να σε γνωρισω οταν με το καλο ανεβω,
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Δε ξερω γενικα πως ειναι, αλλα οδηγικα, εισαι σε ενα απο τα καλυτερα μερη της Ελλαδας και οχι μονο!!
Νευρασθενικος θα ειχα γινει απο τους καφεδες...:wacky:
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Ησυχία δεν έχεις και μας ανοίγει
την όρεξη.. μπράβο για τους ωραίους καφεδες
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οτι χρειαστεις στη διαθεση σου.
Όχι ανήθικες προτάσεις δημόσια παιδιά...με ΠΜ αυτά...:D:p
Δε φτάνει που μας έχεις αναστατώσει με τις διαδρομές κ τις βόλτες δηλαδηΣ...αλλά πονούν τα παληκάρια;:hungover::DΒαρα λέμε βαρα...αντεχουμε:Watching::Watching::happy:
ΥΓ.θες ΟνΟφ κ το άργησες...τα μέρη γύρω σου έπρεπε να στο έχουν πει χρόνια τώρα...αν αρχίζεις να βάζεις κ χωματινα...μας εφτιαξες εντελώς...θα πάρουμε τα βουνά πάλι κ πάλι...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι ανήθικες προτάσεις δημόσια παιδιά...με ΠΜ αυτά...:D:p
Δε φτάνει που μας έχεις αναστατώσει με τις διαδρομές κ τις βόλτες δηλαδηΣ...αλλά πονούν τα παληκάρια;:hungover::DΒαρα λέμε βαρα...αντεχουμε:Watching::Watching::happy:
ΥΓ.θες ΟνΟφ κ το άργησες...τα μέρη γύρω σου έπρεπε να στο έχουν πει χρόνια τώρα...αν αρχίζεις να βάζεις κ χωματινα...μας εφτιαξες εντελώς...θα πάρουμε τα βουνά πάλι κ πάλι...:)
Μα είναι στο ψάξιμο ο άνθρωπος. ....:)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Όχι ανήθικες προτάσεις δημόσια παιδιά...με ΠΜ αυτά...:D:p
Δε φτάνει που μας έχεις αναστατώσει με τις διαδρομές κ τις βόλτες δηλαδηΣ...αλλά πονούν τα παληκάρια;:hungover::DΒαρα λέμε βαρα...αντεχουμε:Watching::Watching::happy:
ΥΓ.θες ΟνΟφ κ το άργησες...τα μέρη γύρω σου έπρεπε να στο έχουν πει χρόνια τώρα...αν αρχίζεις να βάζεις κ χωματινα...μας εφτιαξες εντελώς...θα πάρουμε τα βουνά πάλι κ πάλι...:)
Εφυγα απο το χωμα (και που ημουνα μην φαντασεις οτι οργωνα) γιατι μετα απο καθε βολτα εκανα μιση ωρα συντηρηση στη μηχανη και δυο σε μενα.

Αυτα τα σπορ ειναι για αντρες και εγω ,το λεω με βαρια καρδια,δεν...


Παρολα αυτα με τρωει ο πωπος μου,οπως λεει και ο Κωστας.:secret:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παρολα αυτα με τρωει ο πωπος μου,οπως λεει και ο Κωστας.:secret:
Κι ως γνωστον φιλε...οταν σε τρωει ο κω...εισαι "οτι φαμε οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο...λεγαμενος":mooning:...αρα θεμα χρονου ειναι...να το απολαυσεις :D;)
 
Top Bottom