Η συνεχης όρεξη για περισσότερα γκάζια εχει ''θεραπεία'' ?

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Το σιγουρο ειναι φιλε μου Ω ,οτι με το Τενερε ,
το γκαζι το ανοιγω παντου χωρις να σκεφτομαι ιδιαιτερα το οδόστρωμα.
Λακουβες ,σαμαρακια ,κακοτεχνιες ... ολα απο πανω αφοβα και σβελτα.
Αυτο ειναι το σημαντικοτερο στοιχειο που με κρατα στο Τενερε, η τελος παντων σε αυτη την κατηγορια .
Μακάρι στα 51μου να είχα την μέση,τον χρόνο,την εκπαίδευση κι ένα tenere 700 να κόβω βόλτες παντού αδερφέ..

Σε κάλυψα;
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Σαφώς υπάρχουν άνθρωποι που έτρεχαν όλη την ζωή τους με διάφορα μηχανάκια (ιδίως με Hayabusa) με 300+ και δεν είχαν απολύτως κανένα ατύχημα.
 

Rebel Scum

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζώης
Μοτό
Aprilia Tuono V4 1100 2021
Νομίζω είναι θέμα ωριμότητας και όπως ειπώθηκε πολύ σωστά η χρήση της μηχανής για ταξίδια, βόλτες που σε γεμίζουν.

Τις προάλλες έκανα τον Κωλοσούρτη με 90 άλογα αντί των 175 και από άποψη δύναμης περισσότερο διασκέδασα αφού δεν είχα συνέχεια αυτό το γκάζι - φρένο που αναπόφευκτα κάνεις με μια δυνατή μηχανή.

Απλά θα βάλω 2 υποσημειώσεις.
Η πρώτη είναι ότι συνήθως τα πολλά άλογα συνοδεύονται και από άλλα "χαρίσματα" όπως κορυφαία φρένα, πλαίσιο, ανάρτηση που κάνουν μια τέτοια μηχανή πιο θελκτική και διασκεδαστική.
Η δεύτερη είναι ότι τα ηλεκτρονικά έχουν δώσει κάποιες δικλείδες ασφάλειας στις υπερβολικές αυτές μηχανές που πράγματι μπορείς να τις οδηγήσεις χωρίς να κάνεις συνέχεια το σταυρό σου.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Κ να φανταστείτε πως περσι εκανα βολτα ενα Tracer 900 κ δε μου πολυαρεσε,
Η θεση οδηγησης ποιο πολυ κ το οτι ηταν καπως μονοκοματο ,το εγερνα κ δεν εγερνε ευκολα ,
σα μπαουλο .
Μαλλον επειδη τα ειχε ολα στο 1, τραξιον κ τα υπολοιπα.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Όταν το έκανα, το ήθελα, το μπορούσα, και χωρίς να ενοχλώ κανέναν, άρα ναι άξιζε τον κόπο.

Την πέρασα την φάση, με αποκορύφωμα όταν είχα σχεδόν 200 αλογα τροχο, (2013 ΖΖR-1400 με διαφορά καλούδια) και όταν άνοιγα με πέμπτη, έκτη, δεν θα με χάλαγε κι άλλο.


Κάθε ένας είναι διαφορετικός, καποιοι χορταίνουν τα παρτυ τα ποτά και τα ξενύχτια, και πάνε σε πιο "λογικες" επιλογές, κάποιοι ζούνε μέσα στην τρέλα ως το τέλος.


Αυτό που ρωτάς έχει διαφορετική απάντηση ανάλογα με το ποιον ρωτάς.

 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Όταν το έκανα, το ήθελα, το μπορούσα, και χωρίς να ενοχλώ κανέναν, άρα ναι άξιζε τον κόπο.

Την πέρασα την φάση, με αποκορύφωμα όταν είχα σχεδόν 200 αλογα τροχο, (2013 ΖΖR-1400 με διαφορά καλούδια) και όταν άνοιγα με πέμπτη, έκτη, δεν θα με χάλαγε κι άλλο.


Κάθε ένας είναι διαφορετικός, καποιοι χορταίνουν τα παρτυ τα ποτά και τα ξενύχτια, και πάνε σε πιο "λογικες" επιλογές, κάποιοι ζούνε μέσα στην τρέλα ως το τέλος.


Αυτό που ρωτάς έχει διαφορετική απάντηση ανάλογα με το ποιον ρωτάς.

Την περασες τη φαση δλδ ...
Εδω νασαι 28 με 32 νομιζω ε ,
γκαζια κ γυμναστηριο !
κ γω παω κ επειδη με πονανε σχεδον συνεχεια τα χερια απο μεσα , μεσα απο τους αγκωνες ,
χθες πως ετυχε να με σβησει σχεδον σταματημενος με 2ρα ετσι οπως εστρηβα λιγο αρριστερα ,κ αναγκαστικα να βαλω κ ποδι κατω,
''κλοτσησε'' ο αριστερος αγκωνας ,απο μεσα , ποιο πολυ παλι κ μεχει ψιλοπεθανει τωρα που μιλαμε..
Ψιλά πράματα ..
200 τροχο ε ....ποοο ,
οχι , οχι κ ετσι !!!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Όταν το έκανα, το ήθελα, το μπορούσα, και χωρίς να ενοχλώ κανέναν, άρα ναι άξιζε τον κόπο.

Την πέρασα την φάση, με αποκορύφωμα όταν είχα σχεδόν 200 αλογα τροχο, (2013 ΖΖR-1400 με διαφορά καλούδια) και όταν άνοιγα με πέμπτη, έκτη, δεν θα με χάλαγε κι άλλο.


Κάθε ένας είναι διαφορετικός, καποιοι χορταίνουν τα παρτυ τα ποτά και τα ξενύχτια, και πάνε σε πιο "λογικες" επιλογές, κάποιοι ζούνε μέσα στην τρέλα ως το τέλος.


Αυτό που ρωτάς έχει διαφορετική απάντηση ανάλογα με το ποιον ρωτάς.

Μην ψαρώνετε.... fotoshopιά είναι. Πήρε το κεφάλι και το κόλλησε στο σώμα του παίδαρου!
Το Toyota πίσω έχει πινακίδα Αυστραλίας. Πήγες Αυστραλία Χρήστο μου ???? :p:roflmao::roflmao::roflmao:
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Μην ψαρώνετε.... fotoshopιά είναι. Πήρε το κεφάλι και το κόλλησε στο σώμα του παίδαρου!
Το Toyota πίσω έχει πινακίδα Αυστραλίας. Πήγες Αυστραλία Χρήστο μου ???? :p:roflmao::roflmao::roflmao:
Mα κ μενα η γειτονιά με κανει κατι σε
προάστιο του Houston ,κατι σε Nashville ,κατι σε Μilwaukee να το πω ...
Ταχω γυρίσει κ ξερω :p
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μην ψαρώνετε.... fotoshopιά είναι. Πήρε το κεφάλι και το κόλλησε στο σώμα του παίδαρου!
Το Toyota πίσω έχει πινακίδα Αυστραλίας. Πήγες Αυστραλία Χρήστο μου ???? :p:roflmao::roflmao::roflmao:
Τοροντο Καναδα ειναι βρε συ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τοροντο Αυστραλιας δηλαδη!!!! :ha
Βορεια του Σιδνει! ;)









("Εχω παει"............. που λεει και η διαφημιση :inlove:)
Συμπληρωθηκε, σιγα μην εννοουσα και Σαλαμινας
:laugh:
 

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08
Και μαλλιάς ήμουν και Μαλλιοκούβαρος και κοντράκιας φουλλλλλ!

Βασικά δε θα σου γράψω πολλά μιας και ο Ωμέγα με κάλυψε πλήρως !
Όλα αυτά είναι εμπειρίες . Καλό είναι να γνωρίζεις πότε χόρτασες από μια να πας σε κάποια άλλη . Ή μπορείς να τη δεις από άλλη οπτική θα έλεγα εγώ . Παραδείγματος χάρη εγώ μπήκα στους 2 τροχούς για την ταχύτητα σε τρυφερή ηλικία , τελικα εμεινα-οταν χορτασα-για την εμπειρια που σου προσφερει απλόχερα . Την αμεση επαφη με οτι βλεπεις τριγυρω (εχμμμ ε οχι και πολυ αμεση ειπαμε.. :ha ) και την ομορφια του να ζεις στο 100% τη διαδρομη σου! Για τους φιλους! Για την γλυκιά ανατριχίλα όταν είσαι στο πουθεν και βλεπεις απεναντι ή διπλα να σε χαιρετανε ! Χωρις τρελες ταχυτητες και χωρις γονατα κατω . Για τα ταξιδια ! Χωρις αγχος αδερφε! Ωραια πραγματα φτιαγμενα για καθε ηλικια ξεχωριστα . (η ηλικια ομως ειναι πρωτα στην ψυχη συντροχε ;) ) Game on και μη μασας τιποτα! Αυτη ειναι η ζωη :biker:
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Και μαλλιάς ήμουν και Μαλλιοκούβαρος και κοντράκιας φουλλλλλ!

Βασικά δε θα σου γράψω πολλά μιας και ο Ωμέγα με κάλυψε πλήρως !
Όλα αυτά είναι εμπειρίες . Καλό είναι να γνωρίζεις πότε χόρτασες από μια να πας σε κάποια άλλη . Ή μπορείς να τη δεις από άλλη οπτική θα έλεγα εγώ . Παραδείγματος χάρη εγώ μπήκα στους 2 τροχούς για την ταχύτητα σε τρυφερή ηλικία , τελικα εμεινα-οταν χορτασα-για την εμπειρια που σου προσφερει απλόχερα . Την αμεση επαφη με οτι βλεπεις τριγυρω (εχμμμ ε οχι και πολυ αμεση ειπαμε.. :ha ) και την ομορφια του να ζεις στο 100% τη διαδρομη σου! Για τους φιλους! Για την γλυκιά ανατριχίλα όταν είσαι στο πουθεν και βλεπεις απεναντι ή διπλα να σε χαιρετανε ! Χωρις τρελες ταχυτητες και χωρις γονατα κατω . Για τα ταξιδια ! Χωρις αγχος αδερφε! Ωραια πραγματα φτιαγμενα για καθε ηλικια ξεχωριστα . (η ηλικια ομως ειναι πρωτα στην ψυχη συντροχε ;) ) Game on και μη μασας τιποτα! Αυτη ειναι η ζωη :biker:
Δε μασαμε ,ειναι φιξ αυτο...
Το πολυ πολυ ναχω 2 μοτο αυριο μεθαυριο..
ενα srteet κ ενα off ...
Θα ξανακαβαλησω Tracer 900 αυτες τις μερες κ θα κοιταξω να τα βγαλω ολα τα ηλεκτρονικά υποβοηθιματα εκτός το lift.
ετσι για να ξαναπαρω μια γευση ,ποιο σαφης αυτη τη φορα..
Μτ09 2021-2023 ''ο κυκλωπας'' δεν εχει κανενας παντως εδω Καβαλα - Ξανθη - Δραμα , που να ξερω δλδ ,
για να κανω μια βολτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ανθρώπους με τέτοια σκεπτικα ψάχνουν οι αντιπροσωπείες.

Όσα γκάζια και να έχεις, την δουλειά σου την κάνεις, αλλά η Νατάσας το έγραψε καλύτερα από όλους !
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
αυτα τα mod 1 ,2 ,3 , 4,που εχουν τα Tracer κ τα Mt09 έχουν αντίκτυπο στην οδήγησή ;
ακομα και το 1 mod σας κρατά σε μια τροχια σα νασαι σε σιδηροδρομικές ράγες ; !
Γιατί όλοι είπαν πόσο παιχνιδιάρικο είναι το Tracer 900 και το Mt09, αλλά όταν το οδήγησα , δεν το βρήκα καθόλου παιχνιδιάρικο.
Αυτό το συμπέρασμα είναι εσφαλμένο ?
γιατί το Tracer ηταν στο mod 1 όταν το οδηγησα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
αυτα τα mod 1 ,2 ,3 , 4,που εχουν τα Tracer κ τα Mt09 έχουν αντίκτυπο στην οδήγησή ;
ακομα και το 1 mod σας κρατά σε μια τροχια σα νασαι σε σιδηροδρομικές ράγες ; !
Γιατί όλοι είπαν πόσο παιχνιδιάρικο είναι το Tracer 900 και το Mt09, αλλά όταν το οδήγησα , δεν το βρήκα καθόλου παιχνιδιάρικο.
Αυτό το συμπέρασμα είναι εσφαλμένο ?
γιατί το Tracer ηταν στο mod 1 όταν το οδηγησα .
Εάν βγάλεις το tcs off και την χαρτογράφηση στο sport αφήνεις κάτω μέχρι και 4αρτη ανάλογα το λάστιχο και τον τάπητα, και μπαίνεις με ανάποδα στα καλύτερα σαλόνια.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Μην ψαρώνετε.... fotoshopιά είναι. Πήρε το κεφάλι και το κόλλησε στο σώμα του παίδαρου!
Το Toyota πίσω έχει πινακίδα Αυστραλίας. Πήγες Αυστραλία Χρήστο μου ???? :p:roflmao::roflmao::roflmao:
Γειά σου ρε Σερλοκ, Καναδάς είναι.

Κοντά έπεσες πάντως ακριβώς στην άλλη άκρη της γης.
Ούτε επίτηδες τόσο off.
Σχεδόν 20 χρονάκια έφαγα εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom