Η σκηνή του ταξιδιάρη...

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αυτά περί αδιαβροχοποιησης.. Με τα νούμερα 3000 4000 η 50000 το κατέχει κάποιος να με ενημερώσει..
γκιατί ντεν καταλάβενι.,.,:)

δηλαδη μια σκηνή 5,000 ποσο ποιο αδιάβροχη είναι απο μια 1000.,.,

αυτοι που πάνε στις κορφες στα Ιμαλαλάια της σκηνές έχουν .,?

πιστεύω πέρα του βάρους και του μεγ'εθους που παίζουν σημαντικό ρόλο και για μας με της μηχανες .,
είναι εξίσου πολύ σημαντικό η σκηνή να είναι πανω απο όλα και πλήρες αδιάβροχη.,,
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Αυτά περί αδιαβροχοποιησης.. Με τα νούμερα 3000 4000 η 50000 το κατέχει κάποιος να με ενημερώσει..
γκιατί ντεν καταλάβενι.,.,:)

δηλαδη μια σκηνή 5,000 ποσο ποιο αδιάβροχη είναι απο μια 1000.,.,

αυτοι που πάνε στις κορφες στα Ιμαλαλάια της σκηνές έχουν .,?

πιστεύω πέρα του βάρους και του μεγ'εθους που παίζουν σημαντικό ρόλο και για μας με της μηχανες .,
είναι εξίσου πολύ σημαντικό η σκηνή να είναι πανω απο όλα και πλήρες αδιάβροχη.,,
Τα νούμερα είναι mm βροχης ανα τετρ. εκατοστο υφασματος. Δηλ. οταν μια στηλη πανω απο το υφασμα της σκηνης με βαση 1 τετρ. εκατοστο φτασει σε υψος 1000 ή 2000 mm κοκ θα μπασει νερο. Οποτε η 5000 αντεχει πενταπλασια βροχη απο την 1000. Αυτο καταλαβαινω εγω.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ειναι τα χιλιοστά βροχής ανα ώρα!!

Δηλαδή μια σκηνή με 3000 αδιαβροχοποίηση αντέχη μέχρι 3000 χιλιοστά βροχή ανά τετραγωνικό εκατοστό την ώρα!!!

Στα τεχνικά μπουφάν έχει 2 τέτοια νούμερα!!Ένα για νερό και ένα για την αναπνοή..όσο ανεβαίνει το νούμερο στις σκηνές τόσο ποιο ζεστή είναι το καλοκαίρι!!

Αυτοί που πάνε στα Ιμαλάια έχουν καθαρά 3 εποχών αλλά όχι σαν τις απλές..δηλαδή για Φθινόπορο,χειμώνα, άνοιξη...στις απλές σκηνές είναι το αντίθετο μια 3ών εποχών δεν κάνει για χειμώνα!!!

Από μικρή εμπειρία που έχω με τις σκηνές πιστεύω ότι μια 3000 είναι ότι καλύτερο για τα γούστα μας για να μπόρεί να σε βγάλει ασπροπρόσωπο και σε ένα ταξίδι είτε τις Άλπεις έιτε στο NordKapp..

Μια φερίνο 1500 που έχω δεν έχει θέμα με το νερό αλλά σε μια διανυχτέρευση κρύωσα, εκεί που με την καλή που έχω με 3000 δεν θα κρύωνα!!

Όπου κάνω λαθος διορθώστε ή έχοντες εμπειρία επί του είδους ;)
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Με απλα λογια μια σκηνη με 2000 αδιαβροχοποιηση σημαίνει οτι στο υφασμα αντεχη νερο σε στήλη 2 μετρα (2000 χιλ) ανα τετραγωνικό εκατοστό :)
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Δεν εχει να κανει η θερμοκρασια μεσα στην σκηνη με την αδιαβροχοποιηση της σκηνης.Για χειμώνα ειναι με διπλό πανί και καλο εξαερισμό ώστε να διωχνη τους υδρατμούς απο την αναπνοη.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Δηλαδή μια σκηνή που αντέχει παραπάνω νερό δεν κρατά και περισσότερη ζέστη?
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Περαν των χιλιοστων και ολων των τεχνικων χαρακτηριστικων ... στηνεις το απογευμα με βροχη και βρεχει ολη νυχτα μεχρι το πρωι που μαζευεις .

Ποσα χιλιοστα χρειαζομαστε (εμπειρικα) για να βγαλουμε τη νυχτα στεγνοι ?:D
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Περαν των χιλιοστων και ολων των τεχνικων χαρακτηριστικων ... στηνεις το απογευμα με βροχη και βρεχει ολη νυχτα μεχρι το πρωι που μαζευεις .

Ποσα χιλιοστα χρειαζομαστε (εμπειρικα) για να βγαλουμε τη νυχτα στεγνοι ?:D
Θεωρητικά μια απο 2000 και πανω δεν εχει κανενα προβλημα!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Την θερμοκρασια του σωματος την κανονηζει ΜΟΝΟ ο υπνοσακος.
Ακριβώς, τουλάχιστον στις σκηνές που χρησιμοποιούμε εμείς.
Τόσο στο δάσος του Ρούβα στα Κρητικά βουνά όσο και στους 2 Πρίνους πέρυσι τον Δεκέμβριο, με θερμοκρασίες που άγγιζαν το 0, η σκηνή μου ήταν η 3 εποχών Marmot Ajax2 με φουλ διάτρητο το εσωτερικό, και πλήρως αεριζόμενη. Επέζησα :D λόγω χειμερινού sleeping bag.
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Και εγω επεζησα στους 2 Πρινους χαρης τον Αρχαγγελο Μιχαηλ (εκκλησίτσα 4 εποχων) και την Κεροσαν (σομπα κιροζηνης χειμωνιατηκη):p Φετος ποτε θα παμε γιατρε μου?
 
Top Bottom