Η γερμανίδα το έριξε στο ποτό

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Καλησπέρα,
είμαι κάτοχος ενός f800gs μοντέλο του 08.

Ενώ η μέση κατανάλωση μου μέσα στην πόλη εδώ και 3 χρόνια που το έχω κυμαίνεται περίπου μεταξύ 4.8-5.2 (ανάλογα τα κέφια), εδώ και δύο-τρείς εβδομάδες έχει αυξηθεί αισθητά (κάπου στο 6.3 με προσπάθεια να το ρίξω). Το περίεργο είναι πως όταν είμαι στάσιμος, στο ρελαντί δηλαδή, η μέση κατανάλωση ανεβαίνει δραματικά (ενώ η στιγμιαία βγάζει παύλες), οι στροφές είναι περίπου στο 1.5 (κανονικά είναι κοντά στο 1.1), ενώ και ηχητικά υπάρχει διαφορά. Σε κάποια φάση μηδένισα τη μέση κατανάλωση και όταν άρχισε να υπολογίζει είδα το εξωφρενικό νούμερο 50 λ/100χλμ. Όταν κάνω μια σχετικά μεγάλη απόσταση η μέση κατανάλωση πέφτει το οποίο μαζί με τα παραπάνω συνηγορεί στο ότι έχει να κάνει με το ρελαντί.
Αρχικά θεώρησα πως είχε να κάνει με το κρύο και ότι απλά πετάει παραπάνω καύσιμο για να ζεστάνει τον κινητήρα. Ωστόσο, δεν δικαιολογείται να το κάνει στο φανάρι, όταν ο κινητήρας έχει ζεσταθεί και επίσης τα κρύα πέρασαν και ακόμα το κάνει.
Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι? Έχει παρουσιαστεί ξανά κάτι τέτοιο?
Ευχαριστώ

Ζήσης
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Tps...???
Έτσι και αλλιώς πρέπει να περάσεις για να "μπριζωθει" η κούκλα σου.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
tps ???
ενα συστημα που ρεγουλαρει το καυσιμο.....ισως
πηγαινε το σε εξουσιοδοτημενο για μπριζωμα!!!!!
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εμένα το μυαλό μου πήγε σε κάποιον αισθητήρα θερμοκρασίας που δίνει λάθος πληροφορία για τις συνθήκες του αέρα. Εννοείται θα πάω για πρίζωμα απλά είπα μήπως υπήρχε σχετική εμπειρία επί του θέματος, προκειμένου να έχω ένα μπούσουλα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η στιγμιαια ρελαντι νομιζω οτι παντα σε ολα τα οχηματα ειναι - - - γιατι δεν μπορει να διαιρεσει με μηδεν.

Τσεκαρε τα κολαρα εισαγωγων αερα για σκισιματα ή μηπως δεν εχουν κατσει καλα, καθως και ολες τις υποπιεσεις σου, ειτε ειναι σωληνακια ειτε ταπωμενες υποδοχες πανω στους κυλινδρους. Ο ευκολος τροπος ειναι ψεκασμος εξωτερικα με καθαριστικο καρμπυρατερ ενω δουλευει ρελαντι - αν αλλαξει ο ηχος / στροφες του ρελαντι, καπου εχεις διαρροη.
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Στι vstrom που ειχα ρυθμισα πεταλουδες στα 45.000km και ειδα διαφορα στη καταναλωση και στην αποκριση του γκαζιου
Ειχα πληρωσει 50 ευρω και φοβομουν οτι θα τα εκλαιγα, αλλα οχι.

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Στο δικό μου είχαν ξεραθεί και κόπηκαν τα δύο σωληνάκια αέρα (βρίσκονται κάτω απο το σώμα του ψεκασμού}
με αποτέλεσμα να μην κρατάει καλό ρελαντί και να έχει αυξημένη κατανάλωση.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο δικό μου είχαν ξεραθεί και κόπηκαν τα δύο σωληνάκια αέρα (βρίσκονται κάτω απο το σώμα του ψεκασμού}
με αποτέλεσμα να μην κρατάει καλό ρελαντί και να έχει αυξημένη κατανάλωση.
Aυτο.
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Στο δικό μου είχαν ξεραθεί και κόπηκαν τα δύο σωληνάκια αέρα (βρίσκονται κάτω απο το σώμα του ψεκασμού}
με αποτέλεσμα να μην κρατάει καλό ρελαντί και να έχει αυξημένη κατανάλωση.
Θένξ..Το πήγα σήμερα να το τσεκάρουν, θα τους επισημάνω και αυτό το ενδεχόμενο!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Θένξ..Το πήγα σήμερα να το τσεκάρουν, θα τους επισημάνω και αυτό το ενδεχόμενο!
-Το έλυσες τελικά το πρόβλημα, τι έφταιγε??

Χθες έκανα 200χλμ και έκαψα 1 ρεζερβουάρ καύσιμο:oops: και δεν πήγαινα καρύδι, νορμαλ οπως το οδηγάω πάντα.
Κανονικά με 1 ρεζερβουάρ βγάζω 300-320χλμ!
Το δούλεμα του κινητήρα πάντως, ηταν το νορμαλ!

-Πρώτα θα κάνω ενα τηλ. αύριο στο Γιάννη που εχει κανει την αναβάθμιση στο πρόγραμμα και μετά με βλέπω στην πρίζα της αντιπροσωπίας:mad::(

(Καιρό τώρα θέλω να αντικαταστήσω το όξωαποδώ σήμα της προπέλας, με σημα της ΚΤΜ! Τωρα το δικαιούται:roflmao::roflmao:)
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Φίλτρο αέρα τι έχεις; Το έχεις αλλάξει καθαρίσει ποτε; Φίλτρο καυσίμου αλλαγή έχει γίνει ποτε ;
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Φίλτρο αέρα τι έχεις; Το έχεις αλλάξει καθαρίσει ποτε; Φίλτρο καυσίμου αλλαγή έχει γίνει ποτε ;
Φιλτρο το γνήσιο και είναι σε πολύ καλή κατασταση και καθαρό.
Φιλτρο καυσίμου δεν εχω αλλάξει τα τελευταία 20Κ.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Δοκίμασε άλλο βενζινάδικο . Κ μη βάλεις 100 άρα . Να δεις αν κάψει το ίδιο . Κουφό μου φαίνεται μόνο 200 χωρίς κάψιμο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μήπως δακρύζει βενζινη από κάπου και δεν το παίρνεις χαμπάρι γιατί εξατμίζεται;
Έχεις τσεκάρει το δίκτυο του καυσίμου για ξεραμένα σωληνάκια;
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Μήπως δακρύζει βενζινη από κάπου και δεν το παίρνεις χαμπάρι γιατί εξατμίζεται;
Έχεις τσεκάρει το δίκτυο του καυσίμου για ξεραμένα σωληνάκια;
Αν δακρύζει θα το είχα μυρίσει στα σίγουρα τουλάχιστον στα φανάρια, γιατι μιλάμε για πολύ καυσιμο σε μια βόλτα.
Τελευταία φορά τα τσέκαρα το καλοκαίρι πριν 10Κ και ολα ΟΚ!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Πιστέυω κάτι "εγκεφαλικό" θα είναι γιατι απο τη μέρα που το πήρα 3 χρόνια πριν δεν εχει δει εξουσιοδοτημένο ούτε με μακαρόνι και μάλλον θα χρειάζεται κανα update
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κάντο μαμά πάλι και θα επανέλθει
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Είχα στο αμαξι ενα τετοιο θεμα, δες μηπως παιρνει παραπανω αερα και αρα στελνει παραπανω μιγμα ο εγκεφαλος!

Το αυξημενο ρελαντι αυτο μου φαινεται εμενα
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Τελικά η αιτία για την αυξημένη κατανάλωση βρέθηκε και ηταν το οχι καλά γεμισμένο ρεζερβουάρ:D

-Δλδ, ξεκινάω να κάνω τη βόλτα και τα 200χλμ, και πάω πρατήριο να φουλάρω και δεν ημουν άδειος!
-Βάζει η κοπελίτσα καύσιμα, αλλά εγω βγάζω λεφτα καρτες κλπ και δεν προσέχω αν οντως γέμισε σωστά και φευγω.

Το 800 όμως, σβήνει την πρώτη μπάρα απο το δείκτη καυσίμου μετά απο περίπου στα 160-180χλμ και ετσι οταν εμένα μου εσβησε στα 80 περίπου δεν ήξερα τι μπορεί να συνέβαινε και άρχισε το μπέρδεμα:rolleyes:

Γέμισα λοιπόν σωστά το ρεζερβουάρ απο την αρχή, έκανα 102χλμ και ξαναπήγα πρατήριο και πήρε 4,6lt και ήρθα και εγω στα ίσια μου!:happy:

Παρόλα αυτά με την πρώτη ευκαιρία που θα βρεθώ Αθήνα, θα πάω να το μπριζώσω να κάνει τις ενημερώσεις του για να είμαι ησυχος σε ταξίδια μετα:ok:

-Φίλος @zilver εσένα τελικά ποιό το πρόβλημα?
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Και γω το ιδιο επαθα την Κυριακη οπως κ αλλες φορες σε εκδρομη.Του λες γεμισε το κ βαριεται να το γεμισει καλα. Με αποτελεσμα στα 200 χλμ να αναψει ρεζερβα σε επαρχιακο δικτυο οδηγηση(κανονικα εβγαζα πανω απο 260 ευκολα).Μολις πηγα σπιτι και εβγαλα χαρτι κ στυλο ειδα οτι δν ειχε γεμισει . Γιαυτο θελει δοκιμες για να βεβαιωθεις
 
Top Bottom