Ευβοια-Ζητουνται πληροφοριες

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τελος του μηνα σκοπευω να παω Ευβοια με την οικογενεια για καμμια βδομαδα,με αυτοκινητο.Εχω παει πολυ παλια και δεν θυμαμαι τιποτε.

Ψαχνω ενα σχετικα ησυχο μερος (οχι νεκροταφειο),με ωραιες παραλιες,καλα ταβερνακια και αν εχει και κανα δυο μερη που μπορουνε τα νεοτερα μελη της οικογενειας να το ριξουνε εξω (φοιτητες βλεπετε),δεν θα με χαλαγε.Καταλυματα δοκιμασμενα αν υπαρχουνε ευπροσδεκτα.Αν ειναι και οικονομικα,για να ειμαι και στο πνευμα της εποχης;),ακομη καλυτερα.

Εχω παρει τη "βοηθεια του κοινου",αλλα ακομη δεν εχω κατασταλαξει.Οποιος μπορει ας δωσει ενα χερακι.....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω παντα λέω για λιμνιονα κεντρική ευβοια με πολυ ωραία ταβερνάκια και υπέροχη θάλασσα
Υπάρχουν διαφορά καταλύματα αν αποφασίσεις εχω γνωστούς !!!
Να υπολογίσεις δε οτι απο αυτο το σημείο έχεις πολυ κοντα σου πρόσβαση και προς τον νότο Χιλιαδού μετόχι Κύμη (90% άσφαλτο και υπέροχα τοπία )
Αλλα και απο τον βορά πατημένος χωματόδρομος που βγάζει σαράκηνικο
Βλαχιά πηλι και προκοπή αγ Ιωάννης ρώσος ( στο βόρειο κομμάτι μπορεις να πας και απο άσφαλτο απο την κλασική μοτοσυκλετιστικη διαδρομη )
Απο την άλλη εχω και έναν κουμπάρο που εχει δωμάτια στις πέτριες που και εκει εχει αυτο που ζητάς
Δωμάτιο καθαρό σε 300 μέτρα η παραλία με τα καφε και τα ταβερνάκια αλλα και με πληθος χωριουδάκια και παραλίες τριγύρω
Οι πέτριες ειναι μετα το Αλιβέρι και πριν το αυλωναρι στρίβοντας δεξιά με κατεύθυνση προς μάρμαρι και Κάρυστο
Αυτά για μια αρχή και παντα με αυτους που ξέρω προσωπικά
Και στις δυο περιπτώσεις εχει αρκετό νεαρόκοζμο για την νεολαία σου !!!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εγω παντα λέω για λιμνιονα κεντρική ευβοια με πολυ ωραία ταβερνάκια και υπέροχη θάλασσα
Υπάρχουν διαφορά καταλύματα αν αποφασίσεις εχω γνωστούς !!!
Να υπολογίσεις δε οτι απο αυτο το σημείο έχεις πολυ κοντα σου πρόσβαση και προς τον νότο Χιλιαδού μετόχι Κύμη (90% άσφαλτο και υπέροχα τοπία )
Αλλα και απο τον βορά πατημένος χωματόδρομος που βγάζει σαράκηνικο
Βλαχιά πηλι και προκοπή αγ Ιωάννης ρώσος ( στο βόρειο κομμάτι μπορεις να πας και απο άσφαλτο απο την κλασική μοτοσυκλετιστικη διαδρομη )
Απο την άλλη εχω και έναν κουμπάρο που εχει δωμάτια στις πέτριες που και εκει εχει αυτο που ζητάς
Δωμάτιο καθαρό σε 300 μέτρα η παραλία με τα καφε και τα ταβερνάκια αλλα και με πληθος χωριουδάκια και παραλίες τριγύρω
Οι πέτριες ειναι μετα το Αλιβέρι και πριν το αυλωναρι στρίβοντας δεξιά με κατεύθυνση προς μάρμαρι και Κάρυστο
Αυτά για μια αρχή και παντα με αυτους που ξέρω προσωπικά
Και στις δυο περιπτώσεις εχει αρκετό νεαρόκοζμο για την νεολαία σου !!!!
Λιμνιωνας-Κυμη 69 χλμ 2,30 ωρες λεει το google maps.

Λιμνιωνας-Πετριες 110 χλμ 2,10 ωρες.Τοσο χαλια ειναι οι δρομοι?

Για Πετριες εχω ακουσει τα καλυτερα και αν καταληξω νοτια μαλλον κατα εκει θα τραβηξω,οποτε θα παρουμε και τον κουμπαρο κανα τηλεφωνο.Αν εχει κανενα site μου λες.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ο δρόμος απο λιμνιονα για Κύμη δεν ειναι άσχημος ένα κομμάτι χώμα εχει για 15 χλμ το υπόλοιπο ειναι άσφαλτο μέσα απο βουνό διπλα στην θάλασσα
η άλλη επιλογή ειναι να πας παντα με βάση σου τον λιμνιονα βόρεια
Οι πέτριες αφορούν αλλο κομμάτι της Εύβοιας σαν βάση με άλλες επιλογές διαδρομών προς τα νότια μάρμαρι Κάρυστος και τα γύρω χωριά
Και προς τα βόρεια Κύμη και τα γύρω χωριά της
Το βόρειο κομμάτι λιμνιονα και βόρεια εχει πολλα δέντρα ξεκινώντας απο χαμηλά με ελιά πιο πάνω πεύκω και στα ψηλά έλατα !!!
Το νότιο κομμάτι πέτριες ειναι λιγο πιο ξερό με κοντύτερη βλάστηση εκτος απο τα σημεία που περνούν ποτάμια
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
ΑΝ και ο Φοίνικας αποτελεί ντόπιο προϊόν και γνωρίζει καλύτερα από όλους μας την Νήσο Εύβοια, παίρνω το θάρρος και σου προτείνω την βόρεια πλευρά του Νησιού.

Προορισμός , Ωρεοί ή Νέος Πύργος , Πευκί ( είναι λίγο πιο ακριβό)
Περνάς εύκολα από τα πορθμεία Γλύφας ή Αρκίτσας (η Γλύφα είναι φθηνότερη και νομίζω πως σε βολεύει καλύτερα ερχόμενος από Γιάννενα)
Φθηνά καταλύματα, καλό φαγητό , αμμουδερές παραλίες, καταπράσινα βουνά ,ποταμάκια με λίγα λόγια έχεις όλη την Ελλάδα στα πόδια σου . Α,,,και για τα μεγάλα μέλη της οικογενείας υπάρχουν μπαράκια, ακόμα και κλάμπ για να περάσουν τις εφηβικές στιγμές τους. Μερικές πληροφορίες : http://mototaxidiotis.blogspot.gr/2013/04/blog-post.html
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Αν και δυο προηγουμενοι ειναι πιο ειδικοι .....θα "τολμησω" και εγω να σου πω μια ιδεα ...μιας και πηγα προσφατα στις Ροβιες .....

2,5 ωρες απο Αθηνα μεσω Χαλκιδας ...ησυχα φθηνα ομορφα και εχει και εκδρομουλες γυρω γυρω ........
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αν και δυο προηγουμενοι ειναι πιο ειδικοι .....θα "τολμησω" και εγω να σου πω μια ιδεα ...μιας και πηγα προσφατα στις Ροβιες .....

2,5 ωρες απο Αθηνα μεσω Χαλκιδας ...ησυχα φθηνα ομορφα και εχει και εκδρομουλες γυρω γυρω ........
ναι το ειχα ξεχασει αυτο το μερος με καταρακτες δρυμωνα οσιο δαβιδ λουτρα αιδηψου κλπ πολυ ωραιο σημειο ως βαση!!!!
διπλα ειναι και η λιμνη με ενα αερα κοζμοπολιτικου νησιου!!!!!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ροβιες εχω παει και εγω 2 φορές. Πολυ ομορφο και χαλαρωτικο μέρος , ωραιες εκδρομές τριγυρω! Για βραδυνη ζωη δεν ξέρω, οι κουνιες δεν νομιζω να σε ενδιαφερουν πλεον.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όλα καλά, υπάρχουν κι άλλα. Η Εύβοια ατέλειωτη πραγματικά.
Οι δρόμοι της είναι αργοί, ΜΩΤ στα 40-45 χαω με αυτοκίνητο, δύσκολα τα προσπεράσματα γι αυτό και οι χρόνοι (οι τεράστιοι) του google maps. Πάνω-κάτω έτσι είναι.
Άλλη μια ωραία περιοχή είναι η Κύμη και τα πέριξ της, με τον Κάλαμο να ξεχωρίζει (ως βάση ) για μένα.
Όπου και να επιλέξεις να πας, είναι όμορφα. Μες το πράσινο (ζούγκλα στα βόρεια, από Προκόπι, Μαντούδι και πάνω) και θάλασσα γύρω γύρω.
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Ροβιες τελικα.
Αν υπαρχει καμμια προταση πανω στο κυμα,ειμαι ολος αυτια.
εγω εδω εμεινα ειναι 5-10' απο την θαλασσα ...αλλα ωραια να φευγεις λιγο απο την βαβουρα ...κανα 50αρικο με πρωινο (μην φανταστεις τιποτα τρομερο...καφε τοστ και κανα αυγο) .....πρεπει να παιζει και λιγο παζαρι ...

εχει και αλλα μεσα στις ροβιες ....στα ιδια λεφτα περιπου αυτην την εποχη ...χωρις πισινα αλλα μπροστα στην θαλασσα .....εμενα μου αρεσε πολυ και αυτο ..αλλα πρεπει να ειναι κανα δεκαρικο πιο ακριβο !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Χρησιμες οι πληροφοριες.Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

Μπαρκαρω απο βδομαδα.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Καλή επιλογή πιστεύω θα το χαρείτε.

Φυσικά μην παραλείψεις να πας (πολλές φορές) στην γειτονική Λίμνη (για μένα ο πιο όμορφος και γραφικός καλοκαιρινός προορισμός στην Εύβοια). Αξίζει και βράδυ μιας και έχει super περαντζάδα.

Μερικές προτάσεις...
- Βάφλα στον Γιάνναρο MUST (Λίμνη)
- Φαγητό στο Πικάντικο ή στο Άστρο (Λίμνη)
- Παραλίες στο Κοχύλι (έχει λίγο πιο άμμο από το βότσαλο που επικρατεί) ή στον Ηρακλή δίπλα στο Gialou beach bar (Ροβιές)

Οι παραλίες δεν φτάνουν τα στάνταρ των παραλιών που έχει η Εύβοια προς την μεριά του Αιγαίου ΟΜΩΣ χαίρεσαι το μπάνιο σου και είναι προστατευμένες από τον Βοριά (πολύ σημαντικό ατού).

Επίσης θα σου πρότεινα να γυρίσεις την περιοχή της Βόρειας Εύβοιας και να χορτάσεις πράσινες διαδρομές με πράσινο που φτάνει μέχρι τις παραλίες.
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
αλλο ενα tip: Στα δεκα χιλιομετρα απο τις Ροβιες υπαρχει ενα χωριουδακι το καλαμουδι ...εκει εχει μια ταβερνιτσα το Αρχονταρικι ..... κανε μια βολτα .... καλο φαγητο και φθηνα !!!;)
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Μιας και το έχει ανοίξει ο φίλος και αν μου επιτρέπεται φυσικά, λέω να αφιερώσω 7-10 μέρες στην Εύβοια.. Όπου κι αν έχω πάει τις ρόδες μου εκεί ήμουν περαστικός και ποτέ δεν έχω μείνει πέραν μιας διανυκτέρευσης ανεπανάληπτης(γεια σου ρε sliv που δεν ροχαλίζεις):D. Το σκεπτικό έχει ως εξής: διαμονή σε cambing κατα προτίμηση οργανωμένα, ανα δυο μέρες να αλλάζω βάση ώστε να δω όσο περισσότερα μπορώ και τέλος άπειρη όρεξη για μετακινήσεις να βλέπουμε και λίγο φύση τα απογεύματα.. Δεν με χαλάει οι διαδρομές να είναι χωμάτινες αλλά να είναι προσπελάσιμες διπλός (με τακούνια θα πάω όπως και να έχει..:hungry:) Όποιος φίλος μπορεί να ρίξει ιδέες και προτάσεις ευπρόσδεκτες.. και κανά πρόγραμμα με διαδρομές δηλαδή δεν θα μου κακόπεφτε χαχαχα:rolleyes:... Στέργιος ΑΚΟΥΕΙ??????;);)
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Μιας και το έχει ανοίξει ο φίλος και αν μου επιτρέπεται φυσικά, λέω να αφιερώσω 7-10 μέρες στην Εύβοια.. Όπου κι αν έχω πάει τις ρόδες μου εκεί ήμουν περαστικός και ποτέ δεν έχω μείνει πέραν μιας διανυκτέρευσης ανεπανάληπτης(γεια σου ρε sliv που δεν ροχαλίζεις):D. Το σκεπτικό έχει ως εξής: διαμονή σε cambing κατα προτίμηση οργανωμένα, ανα δυο μέρες να αλλάζω βάση ώστε να δω όσο περισσότερα μπορώ και τέλος άπειρη όρεξη για μετακινήσεις να βλέπουμε και λίγο φύση τα απογεύματα.. Δεν με χαλάει οι διαδρομές να είναι χωμάτινες αλλά να είναι προσπελάσιμες διπλός (με τακούνια θα πάω όπως και να έχει..:hungry:) Όποιος φίλος μπορεί να ρίξει ιδέες και προτάσεις ευπρόσδεκτες.. και κανά πρόγραμμα με διαδρομές δηλαδή δεν θα μου κακόπεφτε χαχαχα:rolleyes:... Στέργιος ΑΚΟΥΕΙ??????;);)
Μπιλακο ...δεν ξέρω για camping ..αλλα ετσι οπως τα λες ...που μια χαρά μου φαίνονται...για βόρια Εύβοια θα πρότεινα ...με βάση κοντα στη λίμνη , ροβιες , αχλάδι ...καπου εκει.... και βολτες γυρω γυρω .......σίγουρα θα περάσετε Super!!!

I.Γ Πωπω... τι είχαμε περάσει τότε ..και χωρίς ύπνο:wacky::D:p
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εχετε φαγωθει ολη με βορεια ευβοια!!!!
ε λοιπον !!!!
κεντρικη ευβοια με περισσοτερες επιλογες!!!!!
ληξης!!!!!!!!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
όπα ρε Φοινηκάκο μου ...γιατί με στεναχωρείς....δεν λέω η κεντρική Εύβοια είναι πανέμορφη...αλλά όπως και να το κάνουμε ο Βορράς της είναι καλύτερος!..........λήξης
 
Top Bottom