Ενδοεπικοινωνία Interphone X1

stefanosb95

Μέλος
Όνομα
Stefanos
Μοτό
Tenere 700
Καλημέρα στην ομάδα και χρόνια πολλά. Νέος στον χώρο έχω πάρει ένα Tenere και μαζεύω σιγά σιγά τον εξοπλισμό για να ξεκινήσω εξορμήσεις. Αγόρασα την εν λόγω ενδοεπικοινωνία για το πρώτο μου ταξίδι και είμαι πραγματικά πολύ απογοητευμένος. Δεν δοκίμασα να την συνδέσω με άλλους καθώς ταξίδεψα μόνος, την σύνδεσα όμως με το κινητό μου. Σε ταχύτητες από τα 20χλμ και πάνω απλά δεν ακούς τίποτα. Ούτε από μουσική ούτε από ράδιο ούτε αν μιλήσεις τηλέφωνο. Η ένταση είναι στο 100% κατέβασα και την εφαρμογή στο κινητό μου μήπως κάποια ρύθμιση θέλει αλλαγή αλλά τίποτα. Είναι τόσο κακό σαν προϊόν η μήπως έτυχα σε ελαττωματικό ; Η ποιότητα ήχου γενικά είναι πολύ κάτω του μετρίου αλλά αυτό δεν με απασχολεί τόσο. Το βασικό πρόβλημα είναι η ένταση. Σας ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια, περιμένω να ακούσω την γνώμη σας.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μήπως δεν έχεις βάλει τα ακουστικά ακριβώς εκεί που "κάθονται" τα αυτιά σου;
Πολλά κράνη, ανεξάρτητα αν έχουν οι κατασκευαστες "προβλέψει" θέση για τα ακουστικά, πολλές φορές θέλει να γίνουν κάποιες "αλλαγές"!!!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θέση ακουστικών μέσα στο κράνος έχει σημασία, αλλά όχι αυτό που περιγράφεις.
Το τι μηχανάκι και τι κράνος έχει σημασία.
Το αν φοράς ωτοασπιδες έχει σημασία (ακούγεται καλύτερα με)


Και... Οκ, έχει σημασία και το hardware. Αν τα ηχεία είναι αδύναμα η η κεντρική μονάδα δεν μπορεί να τα οδηγήσει σε ικανοποιητικό επίπεδο έντασης δεν θα ακούσεις σωστά.


Με το cardo σε hjc rpha70 και rpha 11 δοκιμασμένα σε δύσκολες συνθήκες αέρα ακούγεται καθαρά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και... Οκ, έχει σημασία και το hardware. Αν τα ηχεία είναι αδύναμα η η κεντρική μονάδα δεν μπορεί να τα οδηγήσει σε ικανοποιητικό επίπεδο έντασης δεν θα ακούσεις σωστά.
Για την interphone δεν έχω ακούσει για τέτοια θέματα!!!

Με το cardo σε hjc rpha70 και rpha 11 δοκιμασμένα σε δύσκολες συνθήκες αέρα ακούγεται καθαρά.
Για την cardo που την έχω πάρα πολλά χρόνια και την γνωρίζω πολύ καλά, πίνω απλά νερό στο όνομα της!!!!!

Θέση ακουστικών μέσα στο κράνος έχει σημασία, αλλά όχι αυτό που περιγράφεις.
Το τι μηχανάκι και τι κράνος έχει σημασία.
Το αν φοράς ωτοασπιδες έχει σημασία (ακούγεται καλύτερα με)
Επειδή όπως είπα, δεν έχω ακούσει παράπονα για την interphone, για αυτό λέω μήπως είναι σε λάθος θέση τα ηχεία!
Το μηχανάκι και το κράνος έχουν σαφώς σημασία, ας μας πει τι έχει, μήπως και βγάλουμε κάποιο καλύτερο συμπέρασμα (έστω και εξ αποστάσεως)!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το manual της Sena που είχα όταν ήμουν τουρίστας, έλεγε ότι η θέση του ηχείου σε σχέση με το αυτί παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην ποιότητα και την ένταση της μουσικής/ομιλίας.
 

stefanosb95

Μέλος
Όνομα
Stefanos
Μοτό
Tenere 700
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά. Ένα Tenere του 23 έχω και το κράνος μου είναι το pioneer evo της ls2. Την εγκατάσταση μου την έκαναν τα παιδιά στο κατάστημα που το αγορασα, τα ηχεία τα έχουν βάλει στις θέσεις που έχει το κράνος. Να προσθέσω ότι στην δοκιμή που έκανα είχα βγάλει το γείσο από το κράνος και έχω βάλει και ζελατίνα +8cm όποτε ο θόρυβος δεν είναι κάτι το φοβερό.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα ηχεία είναι "πάνω" στα αυτιά σου όταν φοράς το κράνος; Και τα hjc έχουν θήκη για ηχεία, αλλά είναι μεγαλύτερη από τα στάνταρ των 40 χιλιοστών και μπορείς να τα βάλεις σε διαφορετικές θέσεις. Αν δεν πέφτει το κέντρο του ηχείου κοντά στον ακουστικό πόρο, μετακίνησε το και κάνε μια βόλτα ακόμα.
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Προφανώς έχει γίνει λάθος στην εγκατάσταση


Έχω τρεις διαφορετικές ενδοεπικοινωνιες από πολύ φθηνές ως κορυφαίες....όλες ακούγονται δυνατά και καλά ....

Δες ότι λένε τα παιδιά από πάνω ...
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο, υπάρχει Interphone X1?? Πρώτη φορά ακούω αυτό το μοντέλο
 
Top Bottom