Διήμερη απόδραση στην Πάτρα

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Μιας και το ΠΣΚ μου ήταν κενό, είπα να το εκμεταλλευτώ και να ξεφύγω από το χάος της Αθήνας.. Στις 4 τέλειωσα από την δουλειά πήγα σπίτι έφαγα, έβαλα 2 πράματα σε μια τσάντα και αμέσως ξεκίνησα για την Πάτρα.. Το έκανα κάπου στις 3 30 ώρες με την νέα εθνική οδό (αυτή που την διακοσμούνε τα πορτοκαλή κολονάκια)..

Τα πράγματα που είδα δεν ήταν πολλά μιας και σε κοντινή απόσταση από την Πάτρα δεν βρήκα κάτι καλό που να άξιζε..

Άγιος Ανδρέας





Εκεί όμως που πήγα και μου έκανε πολύ εντύπωση ήταν το Αχαία Κλάους. Το παλιότερο οινοποιείο της Ελλάδας..



Βρίσκεται πολύ κοντά στην Πάτρα και πραγματικά αξίζει η επίσκεψη του..



Πλέον το οινοποιείο δεν λειτουργεί και απλά έχει αποθηκευμένα κρασιά μέσα στα κελάρια του.. Το οινοποιείο παρέχει δωρεάν ξενάγηση και αφήγηση της ιστορίας του..







Με το που μπήκαμε μέσα στο γραφείο αμέσως η ξεναγός μας κέρασε μαυροδάφνη και άρχισε την ξενάγηση..



1500 τόνους κρασί..











Μέσα στα κελάρια τα παλαιά βαρέλια άλλα γεμάτα και άλλα άδεια, διακοσμούν τον χώρο..



Ο Κλάους ήταν βαύβαρικής καταγωγής και ήρθε στην Αχαία για δουλειές. Γοητευμένος από τον τόπο και με μπόλικες γνώσεις γύρω από τον οίνο αποφασίζει το 1854 να χτίσει το συγκεκριμένο οινοποιείο..



Το όνομα της μαυροδάφνης προέρχεται από μια κοπέλα που είχε ερωτευτεί ο Κλάους, την Δάφνη. Η οποία είχε μαύρα μαλλιά και μαύρα μάτια. Ποτέ όμως δεν έκανε κάτι μαζί της για τον λόγο ότι αυτή η κοπέλα πέθανε από μια αρρώστια που υπήρχε εκείνη την εποχή















Στο τέλος μιας και δεν είχε κάποια χρέωση για την είσοδο - ξενάγηση τα λεφτά που θα έδινα τα έκανα κρασιά..





Μετά από το οινοποιείο όπως κατέβαινα είδα μερικούς να πετάνε με αλεξίπτωτο πλαγιάς. Αποφάσισα να πάρω τον ανήφορο και να φτάσω στο σημείο που πήδαγαν.. Στον δρόμο συνάντησα το σημείο που προσγειωνόντουσαν και ρώτησα έναν τύπο από που πέφτουν..



Η θέα από ψηλά υπέροχη.



Το θέμα όμως είναι ότι τελικά δεν βρήκα το σημείο όπου πήδαγαν και έτσι πήρε το μάτι μου κάτι κουμαριές και σκαρφάλωσα να φάω..





Την Κυριακή πήρα τον δρόμο της επιστροφής από την παλαιά εθνική οδό μιας και είχα όλη την μέρα μπροστά μου..





 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι επισκεψεις σε τετοια μερη, ειναι οτι καλυτερο γι φωτογραφιες....
Αμα το εχεις κιολας, οπως εσυ....ακομα καλυτερα:photo:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οι επισκεψεις σε τετοια μερη, ειναι οτι καλυτερο γι φωτογραφιες....
Αμα το εχεις κιολας, οπως εσυ....ακομα καλυτερα:photo:
Ετσι...και που να δεις αμα ξαναρθει κ δεν πει τιποτα...τι ωραιεεεεεες φωτο θα ποσταριστουν:yew::thinking::devilish::devilish:
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ετσι...και που να δεις αμα ξαναρθει κ δεν πει τιποτα...τι ωραιεεεεεες φωτο θα ποσταριστουν:yew::thinking::devilish::devilish:
Βάρβαρε πατρινέ...θα του κόπηκε η μιλιά του βενιαμίν!
 
Top Bottom