ΓΥΡΟΣ ΜΑΝΗΣ 13/6 - 14/6

FZMAN

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA FAZER 600 S2
Μετά από αρκετές προσπάθειες να κάνω αυτό το ταξίδι τελικά η ώρα έφτασε και την Τρίτη το πρωί η καλή μου περίμενε στα διόδια της Ελευσίνας την παρέα που θα με συνόδευε στο ταξίδι αυτό:



Έτσι λοιπόν μετά απο λίγο ένα NC φτάνει:



με ένα πεινασμένο ( για χιλιόμετρα) οδηγό.

.

Αφού πήραμε την εθνική μέχρι την Κόρινθο ακολουθήσαμε την διαδρομή για αρχαία Κόρινθο, Δερβενάκια, Άργος, Άστρος ,Λεωνίδιο με στάση για καφέ. Αφού ανεβάσαμε αρκετά ρυθμό στο "πιστάκι" του Λεωνιδίου ξαφνικά και λίγο πριν το Λεωνίδιο






ανακαλύπτω αυτό στο πίσω λάστιχο του FAZER.



Η επισκευή του έγινε 2 χλμ πιο κάτω σε βουλκανιζατέρ στο Λεωνίδιο με μακαρόνι που τοποθετήθηκε μέχρι να τελειώσει το ταξίδι.
Μετά από αυτό επισκεφτήκαμε τον φίλο Μανώλη " Πυξίδας" ιδρυτικό μέλος της Μοτοπαρέας Λεωνιδίου στο μαγαζί του όπου και μας κέρασε καφέ.



 
Τελευταία επεξεργασία:

FZMAN

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA FAZER 600 S2
Αφού τα είπαμε με τον Μανώλη ξεκινήσαμε και μέσω Κοσμά, Γεράκι κατευθυνθήκαμε προς το Γύθειο.





Γύθειο







Δυστυχώς στη συνέχεια της διαδρομής το πίσω λάστιχο άρχισε πάλι να χάνει αέρα ( όχι πολύ ευτυχώς) αλλά πάντα το είχα στο νού μου και βέβαια αυτό μου έκοψε αρκετά το ρυθμό μου σε όλο το υπόλοιπο ταξίδι μιας και το τραυματισμένο πίσω λάστιχο είχε και αρκετά γλιστρήματα όταν αργούσα να του βάλω αέρα.

Επόμενη στάση Αλύπα όπου σοφά δεν φάγαμε μιας και είχαμε στο μυαλό μας να φάμε στο τελείωμα της σημερινής μας διαδρομής και αφού κάναμε και το πρώτο μπάνιο στη θάλασσα.
Καταπληκτικό μέρος βέβαια.



 

FZMAN

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA FAZER 600 S2
Συνεχίζοντας την διαδρομή για Ταίναρο και περνώντας από κάποια ενδιαφέροντα μνημεία αλλά και χωριά με τα πετρόχτιστα σπίτια τους.







Συνεχίζοντας την διαδρομή μας για το Ταίναρο.











Κι έτσι ακολουθώντας αυτή τη διαδρομή



Μετά από λίγο φτάνουμε στο Ταίναρο.











Συνεχίζοντας για τον τελευταίο προορισμό της μέρας επόμενες φωτός απ΄το χωριό Βάθεια με τα πανέμορφα πέτρινα σπίτια του.



 

FZMAN

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA FAZER 600 S2
Το τέλος της ημέρας μας βρίσκει εδώ:



Τις καλές μας εδώ:





Εδώ η θέα απ΄το μπαλκόνι του ξενοδοχείου μας.







Εδώ έτοιμοι για τον απογευματινό περίπατο.





Περπατώντας και φωτογραφίζοντας.











Η συνέχεια περιλαμβάνει ένα "ελαφρύ" γεύμα





Κι αφού χαζολογήσαμε τελειώσαμε την ημέρα μας πίνοντας μια μπυρίτσα εγώ και τρώγοντας ένα ωραίο γλυκό ο Άκης.

 

FZMAN

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA FAZER 600 S2
Πρωινή θέα απ΄το δωμάτιο.



Κι αφού τρώμε πρωινό





Αναχωρούμε ξεκινώντας απ΄το βενζινάδικο για ανεφοδιασμό και αέρα στο λάστιχο που είχε χάσει αρκετά.

Αφού περνάμε Δυρό, Αρεόπολη φτάνουμε στο Λιμένι όπου κάνουμε στάση σε καφέ με φανταστική θέα.





















 

FZMAN

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA FAZER 600 S2
Αφού συνεχίσαμε την διαδρομή μας περάσαμε Οίτυλο, Στούπα, Καρδαμύλη, περάσαμε περιφερειακά της Καλαμάτας και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε τον Ταύγετο
Εδώ ήδη έχουμε ξεκινήσει να ανεβαίνουμε.





Εδώ σε μια στάση στο καφέ που έχει στην κορυφή.







Και αφού συνεχίσαμε περάσαμε τον Μυστρά, την Σπάρτη και φτάσαμε για μεσημεριανό φαγητό Τρίπολη όπου και όση ώρα τρώγαμε έβρεχε.





Όταν ξεκινήσαμε να φύγουμε σταμάτησε και γυρίσαμε με καταπληκτικό καιρό.
Η επιστροφή έγινε με προσεκτικούς ρυθμούς λόγο του πληγωμένου ελαστικού και βέβαια αφού επιστρέψαμε σταματήσαμε στα διόδια της Ελευσίνας να χαιρετηθούμε και εκεί ανακάλυψα και άλλη πρόκα στο λάστιχο πολύ κοντά στο προηγούμενο μπάλωμα.
Δύο στα δύο, δύο μέρες, δύο καρφιά.



Να ευχαριστήσω τον φίλο Άκη για την υπέροχη παρέα του , πραγματικά πέρασα καταπληκτικά και να ευχηθώ σύντομα σε επόμενη βόλτα.
Συνολικά έκανα περίπου 780 χλμ
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μανη,αλατι κ πετρα σ'εναν μοναδικο συνδιασμο!
μια ιδιαιτερη περιοχη που πραγματικα αξιζει να γυρισεις με την μοτοσυκλετα σου.
Γιωργη εξαιρετικη επιλογη κ περασετε σουπερ,ωραιοι!:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αγαπημένα μέρη......πηγατε και από ωραία διαδρομή!!
Νομίζω ότι έπρεπε να περπατήσετε μέχρι τον φάρο στο Ταίναρο!
Την επόμενη.....:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μπραβο σας ωραια βολτα πανεμορφα μερη.
Γιωργο το μερος που μεινατε πως λεγεται ;;
Λογικά από τη διαδρομή, την ώρα άφιξης κι από το τοπίο, Γερολιμένα έμειναν.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
:like:
 
Top Bottom