Βιντεο που μας αρεσουν

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το βίντεο το είδα μόλις ανέβηκε (αχ, αλγόριθμε) και δεν εντυπωσιάστηκα. "Δεν είναι απλό fiber, είναι SUPERFIBER" και περιμένει να δει μάτια να γουρλώνουν σαν να έβγαλε ο Κλαρκ Κεντ τα ρούχα του και να είδε ο ακροατής τον Σούπερμαν πρώτη φορά;

Όλα τα κράνη αυτού του τύπου με τον ίδιο τρόπο φτιάχνονται. Στρώσεις ινών και κάποιας ρητίνης. Η κάθε μάρκα έχει τα δικά της υλικά και τεχνοτροπία, η arai ξεχωρίζει για το όλο στο χέρι και το μέγεθος της εταιρείας (βίντεο με τουρ στην έδρα και την γραμμή παραγωγής υπάρχουν αρκετά). Έχει τις εμμονές της με κάποια πράγματα που δεν ξέρω αν έχουν πρακτική αξία (από πάντα διαφήμιζε την ακαμψία στο άνοιγμα). Αυτό με την καμπυλότητα του κράνους ακούγεται λογικό.


Το θέμα είναι αν σου κάτσει στο κεφάλι το σχήμα, το οποίο αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο (ή ίσως άλλαζε, γιατί έγραφε στην σελίδα round, intermediate oval, long oval κλπ τώρα δεν τα βλέπω) και ότι πλέον είναι βαριά. Ναι οκ ασφάλεια και έχοντας πέσει με chaser και με XR1100 ξέρω πολύ καλά και την διαφορά ανάμεσα στο τίποτα και στο ελαφριά διάσειση (η τελευταία πτώση με το rpha70 ήταν με μικρή ταχύτητα από... Μεγάλο ύψος γιατί πετάχτηκα στον αέρα, δεν είχα θέματα αλλά δεν ξέρω αν είναι αντιπροσωπευτική, εννοείται πήρα άλλο). Αλλά και η άνεση που σε μια μεγάλη μέρα είναι ασφάλεια γιατί δεν κουράζεται το σώμα και τα αυτιά (διάσημη η arai για την φασαρία) είναι ζητούμενο. Έχουν αλλάξει τα "αυτιά" βλέπω, έχουν αλλάξει οι αεραγωγοί, οπότε ίσως να άλλαξε και ο θόρυβος. Το βάρος το πουλάνε ως "δεν ξέρετε εσείς". Αυτό που δεν έχει αλλάξει είναι το "έβαλα λίγο απρόσεκτα το κράνος στην σακούλα του και έφυγε ο αεραγωγός" και πλέον είναι feature... Αχ. Το chaser είχε και κάτι βιδάκια τόσα δα μαζί με την ταινία διπλής όψεως.

Οι μονόδρομοι υπάρχουν μόνο στον ΚΟΚ. Μην ψαρωνουμε από τέτοια ασαφή sales pitch "μαγικό υλικό, σαν την συνταγή του καβουροπάτι".
Γιαννη το r-pha 70 ειχες ή το F70 ?
Κοιταω τα νεα 71.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιαννη το r-pha 70 ειχες ή το F70 ?
Κοιταω τα νεα 71.
Το RPHA11 χρησιμοποιώ τώρα το οποίο αν θυμάμαι καλά το πήρα Φεβρουάριο 2019 και περνάει στην τελευταία του χρονιά σε υπηρεσία, το RPHA70 το πήρα Ιούλιο 2023 και "έζησε" δύο μετακινήσεις μόλις και ξαναπήρα το ίδιο μοντέλο σε άλλο χρωματισμό.

Το 71 έχει εντελώς άλλη εφαρμογή που δεν με ξετρέλανε σε πρώτη επαφή, μου φάνηκε ότι μπαίνει το κεφάλι μου πιο "βαθιά" στο κέλυφος; Λίγο περίεργη αίσθηση σε σχέση με το 11 και το 70 που μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το RPHA11 χρησιμοποιώ τώρα το οποίο αν θυμάμαι καλά το πήρα Φεβρουάριο 2019 και περνάει στην τελευταία του χρονιά σε υπηρεσία, το RPHA70 το πήρα Ιούλιο 2023 και "έζησε" δύο μετακινήσεις μόλις και ξαναπήρα το ίδιο μοντέλο σε άλλο χρωματισμό.

Το 71 έχει εντελώς άλλη εφαρμογή που δεν με ξετρέλανε σε πρώτη επαφή, μου φάνηκε ότι μπαίνει το κεφάλι μου πιο "βαθιά" στο κέλυφος; Λίγο περίεργη αίσθηση σε σχέση με το 11 και το 70 που μοιάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους.
Για το 71 απο L που φοραω μαλλον θα μου κανει το XL και θα εχει αλλα "κουσουρια". Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι αυτο που θελω το εφεραν πριν 3 βδομαδες και δεν ειχα παει να δοκιμασω σε αλλο χρωμα.
Shoei θελω αλλα ειναι +300ευρω
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για το 71 απο L που φοραω μαλλον θα μου κανει το XL και θα εχει αλλα "κουσουρια". Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι αυτο που θελω το εφεραν πριν 3 βδομαδες και δεν ειχα παει να δοκιμασω σε αλλο χρωμα.
Shoei θελω αλλα ειναι +300ευρω
Το gt-air ναι είναι πολύ πιο ακριβό.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Για το 71 απο L που φοραω μαλλον θα μου κανει το XL και θα εχει αλλα "κουσουρια". Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι αυτο που θελω το εφεραν πριν 3 βδομαδες και δεν ειχα παει να δοκιμασω σε αλλο χρωμα.
Shoei θελω αλλα ειναι +300ευρω
+300 το GT AIR 2? Στο σκρουτζ ξεκινούν από 415 έως 450 περίπου, φαντάζομαι ότι θα έχει να κάνει και με διαθεσιμότητα μεγεθών (πάντα σε μονόχρωμα). Το rpha 70 πόσο το βρίσκεις? Αν θες, γράψε μέγεθος και μπάτζετ μπας και δω τίποτα online γιατί γενικά τα χαζεύω/ψάχνω.

Σε συμπληρωματική σκέψη, νομίζω ότι οι νέες σειρές της HJC (rpha 12, rpha 71 κτλ) νομίζω ότι έχασαν το value for money που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα χωρίς να έχει προστεθεί (από ότι είδα) κάτι ξεχωριστό.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
+300 το GT AIR 2? Στο σκρουτζ ξεκινούν από 415 έως 450 περίπου, φαντάζομαι ότι θα έχει να κάνει και με διαθεσιμότητα μεγεθών (πάντα σε μονόχρωμα). Το rpha 70 πόσο το βρίσκεις? Αν θες, γράψε μέγεθος και μπάτζετ μπας και δω τίποτα online γιατί γενικά τα χαζεύω/ψάχνω.

Σε συμπληρωματική σκέψη, νομίζω ότι οι νέες σειρές της HJC (rpha 12, rpha 71 κτλ) νομίζω ότι έχασαν το value for money που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα χωρίς να έχει προστεθεί (από ότι είδα) κάτι ξεχωριστό.
Κοιταω για κρανος με προδιαγραφη 22.06 αλλιως θα ληγει σε 3.5 χρονια το πολυ
Αυτα κοιταω, αλλα να τα δω κι απο κοντα. Ολα τα καινουργια εχουν βαρυνει.
ΚΡΑΝΟΣ FULL FACE GT-AIR 3 REALM TC-10 ECE22.06| SHOEI

ΚΡΑΝΟΣ FULL FACE R-PHA 71 HAPEL MC3H ECE22.06 | HJC

ΚΡΑΝΟΣ FULL FACE F71 ARCAN MC3H ECE22.06 | HJC
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
+300 το GT AIR 2? Στο σκρουτζ ξεκινούν από 415 έως 450 περίπου, φαντάζομαι ότι θα έχει να κάνει και με διαθεσιμότητα μεγεθών (πάντα σε μονόχρωμα). Το rpha 70 πόσο το βρίσκεις? Αν θες, γράψε μέγεθος και μπάτζετ μπας και δω τίποτα online γιατί γενικά τα χαζεύω/ψάχνω.
Προχθές ήρθε ένα τζινακι μηχανής (έψαχνα ένα οικονομικό και το πήρα από κει )
Σε όλα τα hjc έχει εκπτώσεις ,μάλλον λόγω προδιαγραφών 22.06.

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοκκινη θα την παρεις την Africa ?
:muted:
ΧΑ ΧΑ μισό να μπούμε σε σειρά

Πρώτα να είμαι σίγουρος ότι θέλω να φύγει το 950 και μετά. Εκεί που λέω ήρθε η ώρα βλέπω φωτό και βίντεο και λέω χμμμμμμμ. Η λογική λέει αντίο και κουνάει μαντίλια
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
ΧΑ ΧΑ μισό να μπούμε σε σειρά

Πρώτα να είμαι σίγουρος ότι θέλω να φύγει το 950 και μετά. Εκεί που λέω ήρθε η ώρα, το κανω μια βολτα και λέω χμμμμμμμ. Η λογική λέει αντίο και κουνάει μαντίλια
fixed
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Όχι, οδηγικά δεν είναι αναντικατάστατο, 901 expedition είναι ένα κλικ πάνω.
Χαιρω πολυ. Θα το συγκρινεις με μηχανες εως 5000 ευρω
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Για να μην μας μπαναρει η διευθυνση, προτεινω σε καθε απαντηση να βαζουμε μαζι και ενα βιντεο που μας αρεσει.
:ha
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χαιρω πολυ. Θα το συγκρινεις με μηχανες εως 5000 ευρω
Ως 5000 με φώτα άξια λόγου, με abs, με cc επιπλέον του εξοπλισμού που έχει το 950 σε αναρτήσεις κλπ δεν έχει η αγορά.

Για αυτό συζητάμε για κάτι 2024... Σε λεφτά μεταχειρισμένου R1200GS extreme collectors edition 2012 :p




Α ναι το βίντεο.


Μην πάτε Ισλανδία, έχει γίνει σούπα.


 
Top Bottom