Συμβαίνει τώρα!

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το φραγκοσυκο τι γεύση έχει;στο περίπου δλδ.δεν εχω φάει ποτέ όπως κατάλαβες
Δεν μπορώ με λόγια να περιγράψω γεύση. Γλυκό φρούτο είναι.
Το χαρακτηριστικό του όμως είναι ότι είναι γεμάτο κουκουτσάκια τα οποία επειδή είναι πολλά και μικρά δεν γίνεται να τα φτύνεις. Γι αυτό κάποιοι δεν τα τρώνε.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στις ωραίες βόλτες στην ύπαιθρο και στα βουνά με στενοχωρεί η εγκατάλειψη που βλέπω, ειδικά όταν στο ίδιο μέρος είχα ξαναπεράσει πριν δεκαετίες.
Αλλά δεν είναι μόνο η εγκατάλειψη της υπαίθρου, υπάρχουν και οι τυμβωρύχοι που κλέβουν και καταστρέφουν ότι έχει απομείνει.
Κοινή πρακτική είναι να πηγαίνουν στα ερειπωμένα σπίτια που υπάρχουν στα βουνά και να κλέβουν τα αγκωνάρια δηλαδή τις ορθογωνισμένες πέτρες που έχουν τα σπίτια στις γωνίες και γύρω από τα παράθυρα και τις πόρτες.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Καλησπέρες στο forum! Αναζητώ αξιόπιστο service (γράφω εδώ να μην ανοίγω νέο thread). Αν έχετε πρόταση κάποιον μάστορα που έχετε ξεχωρίσει θετικά και συνεργάζεστε. Πρόκειται για Honda μηχανή (δεν με απασχολεί να είναι αντιπροσωπεία). Περιοχές Παγκράτι, Βύρωνας, Καισαριανή, Δάφνη κτλ. Ευχαριστώ!
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Το φραγκοσυκο τι γεύση έχει;στο περίπου δλδ.δεν εχω φάει ποτέ όπως κατάλαβες
[/QUOTE
Αγαπητμένο φρούτο αλλά πολύ παρεξηγημένο.
Δεν μοιάζει με κάποιο άλλο, έχει τη δικιά του ιδιαίτερη γεύση, είναι σχετικά γλυκό με πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, με υφή σαν ζελέ όταν είναι ώριμο και γεμάτο μικρά σκληρά κουκουτσάκια που δεν τα μασάς αλλά τα καταπίνεις ολόκληρα και είναι πολύ ευεργετικά για το πεπτικό σύστημα.
Εάν βρεις κάπου αξίζει να το δοκιμάσεις αλλά πρόσεχε, να το κόψεις και καθαρίσεις προσεκτικά γιατί είναι γεμάτο αγκαθάκια που αν σου καρφώσουν δε βγαίνουν εύκολα. Σαν καλοκαιρινό φρούτο τρώγεται καλύτερα παγωμένο. Εγώ έχω τον μπαμπά μου που ξέρει πόσο πολύ μου αρέσουν οπότε μου τα κόβει, μου τα καθαρίζει και μου τα στέλνει έτοιμα. Επίσης ταιριάζουν πολύ με παγωμένη ρακή.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Απο τα βουνά στην θάλασσα, μια σταση για καφε στον γυρισμο για πισω μετα απο ενα ωραιο τριήμερο...
3 μέρες και 1 νύχτες..Νύχτα Παρασκευής ξημερώματα Σαββάτου ανέβαινες το Καταφύδι.. την επόμενη νύχτα στο καταφύγιο το κάρμα ξηγήθηκε…

Να γίνει μια λίστα με όσους ροχαλίζουν λεμε
 

butcherjohn

Μέλος
Όνομα
γιαννης
Μοτό
Aprilia caponord
Δεν μπορώ με λόγια να περιγράψω γεύση. Γλυκό φρούτο είναι.
Το χαρακτηριστικό του όμως είναι ότι είναι γεμάτο κουκουτσάκια τα οποία επειδή είναι πολλά και μικρά δεν γίνεται να τα φτύνεις. Γι αυτό κάποιοι δεν τα τρώνε.
και αν φας πολλα στουμπωνεις
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ήρθε η ώρα της αλλαγής !!
Μαζί με πειράματα...14-47 επέλεξα τώρα... να δούμε ποιο του κάθεται καλύτερα !!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom