Γυροβολιά Ευρωπαϊτσή...Χανιωτάκια εντίσιον…το ταξίδι!

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το πάλευα από 'δω το πάλευα από 'κει :eek: και τελικά μου ήρθε η όρεξη να ανεβάσω κι εγώ το ταξιδάκι που έκανα διπλός το καλοκαίρι του 2014 , κόντρα στην κατήφεια των ήμερων και στην γενικότερη αβεβαιότητα που μας εχουν βυθίσει! :mad: Ελπίζοντας βέβαια να μου δώσει ώθηση μπας και φέτος πάω κάπου γιατί πέρυσι ΔΕΝ :hungover:

Τα συνολικά χιλιόμετρα ήταν περίπου 5700-5800 σε 11 συνολικά χώρες με την διάρκεια του ταξιδιού να είναι 16 ημέρες 14-31 Αυγούστου, σωστά μετράτε 31-14= 17 :D αλλά εμάς εδώ στην Κρήτη η πρώτη μέρα είναι καμμένη λόγω του καραβιού :arghh: ! Πόσο σας ζηλεύω εσάς τους χερσαίους που ξεκινάτε ότι ώρα θέλετε και βρίσκεστε όπου θέλετε (με βάση την αντοχή πάντα) :cool: Αλλά και στον γυρισμό που φτάνετε και πέφτετε κατευθείαν στο κρεβατάκι σας ενώ εμείς θαλασσοπνιγώμαστε στα πέλαγα :confused:.
Συνολικά λοιπόν 14 διανυκτερεύσεις και 2 νύχτες σε καράβια (1 Ανκόνα για Πάτρα και 1 ο γυρισμός για Χανιά)

Ο γενικός χάρτης του ταξιδιού όπως πραγματοποιήθηκε



Δώσε κλώτσο να γυρίσει παραμύθι ν' αρχινήσει! :biker:
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μέρες προετοιμασίας

Το όμορφο σε αυτές τις μέρες είναι ότι, οτι και να γίνεται (σε λογικά πάντα πλαίσια :p) είσαι σε ένα mood ευφορίας , το μυαλό σου έχει φύγει ήδη από πολύ πιο νωρίς που ανοίγεις τους χάρτες, πιστεύεις ότι τπτ δεν μπορεί να στο χαλάσει και ΤΣΑΑΑΑΑΚ στην φυλάει ο Μέρφυ και κάποιος νόμος του :arghh:. Κάπου δύο βδομάδες πριν το ταξίδι βλέπω ίδρωμα στην περιβόητη ΧΕΣΑ των R 1200 GS :muted:. Λεω δεν γινεται ρε τωρα της ηρθε! :rage: . Τηλ στο Κ-Shock μπλα μπλα το και το μου λέει ίσα που μας προλαβες πριν το κλείσουμε και πάμε διακοπές! :eek: Κοιτά να δεις που στο τέλος θα λέω και ευχαριστώ σε αυτόν τον Μέρφυ :banghead: (Αμ δε θα μου ειχε και συνεχεια! :hungover:)
Βγάζω λοιπόν αμορτισέρ το στέλνω και του λέω να το προσέξεις ε γιατί πάω ταξίδι! (μείνε ήσυχος μου λέει :rolleyes:) Βεβαια με προειδοποίησε οτι 1% να μην πατήσει καλά η τσιμούχα άλλα μου λέει δε νομίζω θα το καταλάβεις σε 2-3 μέρες :eek: , τι 2-3 μέρες ρε μάστορα αφού μετά θα κλείσεις :banghead:, ε εντάξει μου λέει όλα θα πάνε καλά (αμ δε :muted:)
Ετοιμάζω λοιπόν την μηχανή λαδάκια ξυδάκια, βαλβολίνες υγρά φρένων κλπ κλπ, την πάω και για ένα beaute :laugh: την χαιδεύω την σταυρώνω την φιλάω, τα πάντα όλα λεμε! :D






Την τελευταία μέρα πυρετώδεις προετοιμασίες για να είμαστε στην ώρα μας στο καράβι! (Αν δεν πάθουμε καμιά ηλεκτροπληξία μέχρι τότε :eek: :D)
Καλώδια από δω καλώδια από κει καλώδια παραπέρα! Φορτιστής κινητού-κάμερας κράνους-φωτογραφικής Dslr -compact -ενδοεπικοινωνίας-GPS :banghead:, κάρτες μνήμης για όλα αυτά, netbook για την αποθήκευση άλλα και για να είμαστε σίγουροι για τις διαδρομές χάρτες κλπ κλπ :confused: (τελικά χρειάστηκε γιατι εκανα μια μακακια με τους χάρτες :hungover:), δεύτερα κλειδιά αποθηκευμένα αλλου για παν ενδεχόμενο. Θα μου πείτε τα μελέτησες όλα, μπα, πάντα κάτι που δεν έχεις υπόψιν σου θα σου χρειαστεί κάποια στιγμή, ο Μερφυ που λεγαμε :D

Οι ασφάλειες που βλέπετε ήταν απ το προηγούμενο μαχανάκι :p





Μαζεύουμε και την μπουγάδα :p



Αποχαιρετάμε κολλητό φίλο ...



...αποχαιρετάμε κουμπάρο και... πάμε τύφλα στο καράβι :wacky: :roflmao:



Φορτώνουμε τα πάντα όλα στην μπεμπούλα και φύγαμε! :woot:
Τόσες φορές που τα χω φαει στην μαπα τα καραβια δεν την παλευω και πολυ :UH: προσπαθώ να χαλαρώσω και βλέπουμε διάφορα πραγματάκια, χάρτες πρώτη μέρα κλπ!



Τέλος ημέρας προετοιμασίας - καραβιού :woot:

[/SIZE]
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Mπραβο ξανα,μιας και εχω διαβασει και το ταξιδιωτικο ;)
Την μερα που ειδες ιδρωμενη την αναρτηση,εχει μεγαλη σημασια.....Την σταυρωσες ή την γαμωσταυρισες??? Αν εκανες το δευτερο τοτε γιαυτο πηγε στραβα η δουλεια :p
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ημέρα 1η Πειραιάς - Sofia

Ξέχασα να αναφέρω οτι ταξιδεύαμε παραμονή 15Αύγουστου , κάτι το οποίο ήταν θετικό καθώς λίγοι τρελοί σαν και μας :p ταξίδευαν τέτοια μέρα, το καράβι είχε σχετική ηρεμία παρότι ξέρετε ότι τα Χανιά σαν ένας από τους πρώτους προορισμούς των ταξιδιωτών ειδικά τον Αύγουστο γίνεται χαμός! :confused:
Το ίδιο συνέβει και την πρώτη μέρα του ταξιδιού, οπου ημέρα 15Αυγουστου πια οι δρόμοι δεν έχουν κίνηση κι έτσι τα χλμ περνάνε αρκετά γρήγορα, όχι τόσο ευχάριστα όμως λόγω της ζέστης που ειχε (37 βαθμους :eek:) αλλά και της αδιάφορης διαδρομής καθώς την έχω κάνει αρκετές φόρες. Για να φύγουμε απ την μονοτονία της εθνικής στρίψαμε για Δομοκό και μετά την Λάρισα για Ελασσόνα.

Στάση ανεφοδιασμού στο Δομοκό και απαραίτητα νερό για μας για να αντέξουμε την ζεστη! :hungover:



Στάση δεύτερη Σαλονίκ όπου είχαμε μιλήσει με τον καλό φίλο @Don Sakis για την παραλαβή της βινιέτας της Ελβετίας (αξίας 35 Εουρος) καθώς μόλις την ίδια μέρα επέστρεφε κι αυτός από το δικό του ταξίδι και μάλιστα πήγαινε μαμιώντας :muted: την τελευταία μέρα για να είναι στο ραντεβού, Thank you φίλος!! :inlove: (Την συγκεκριμένη βινιετα την είχαμε πάρει παρτ..ζα :muted: καθώς θα ήμουν ο τρίτος που θα την χρησιμοποιούσε. Η βινιέτα αυτή για τους αυτοκινητόδρομους της Ελβετίας βγαίνει για όλο το χρόνο γι αυτό και είναι ακριβή, του Σακη που μπήκε από τα βουνά στους αυτοκινητοδρομους δεν του την ζήτησαν σε αντίθεση με έμενα που μπήκα από σύνορα που με έβαλαν να την κολλήσω κιόλας στην μηχανή, μάλιστα σε εκείνα τα σύνορα οποίος δεν είχε τον έκαναν στην άκρη σε κάτι κιοσκια όπου πουλούσαν την βινιέτα αυτή )

Traditional Greek coffee κέρασμα by βενζινας! :D



Σάκης ο πυραυλοκίνητος! :hailbig:



Σύνορα Βουλγαρίας περνάμε με συνοπτικες διαδικασίες με τον υδραργυρο να αγγιζει τους 40!! :eek: :hungover:



Ο δρόμος προς Σόφια έχει κάποια ενδιαφέροντα κομμάτια και κυρίως δεν ειναι αυτοκινητόδρομος! Θελει αρκετή προσοχή καθώς κινούνται πολλα φορτηγά προς Σόφια, Η θερμοκρασία εφτασε κάποια στιγμή τους 43 βαθμους! :hungover: Εδω να πω πως είχα έναν υδροσακο στην πλάτη άλλα έμενα δεν με βόλευε να πίνω απ το κλειστο κράνος αντίθετα η κοπελιά έπινε άνετα, γι αυτό και έπαθα και ολίγον τι αφυδάτωση εκείνη την μέρα :wacky: Λιωσιμο λεμε!!! :arghh:





Φτάνοντας Σόφια το γνωστό σπαστήρι μέσα στην πολη :banghead: ,εμεις τουλάχιστον τετοιο δρόμο έχουμε μόνο μεσα στο παλιό λιμάνι μας :happy:



Φτάσαμε στο ξενοδοχείο γύρω στης 5μιση το απόγευμα (είχαμε βγει απο το καράβι γυρω στης 6μιση με 7) δλδ 9 ώρες στο δρόμο με θερμοκρασίες από 37 εως και 43 :hungover: Δυνατό τεστ για τις γυναίκες :p

Αφου φτάσαμε στο χοτελι , μπανακι , ξεκούραση για μένα μέχρι να ετοιμαστεί το κοριτσι :rolleyes: και βουρ στην πόλη!

Το μωρό πρωτο τραπέζι πίστα :D ουτε το νηφικό αμαξι που ήταν εκει δεν ήταν τοσο κοντα! :p

Το ξενοδοχείο https://www.booking.com/hotel/bg/hotel-forum-free-parking.el.html?aid=382975;label=bext_c;sid=e119b52631fb7eb1b5d04d1162a70e67;dcid=2 στα 30 ευρα με πρωινό (Δεν μου χρεωσε την μηχανή στο ιδιωτικό παρκινγκ) ! Πολυ καλό για την τιμή με λίγο μικρά όμως δωμάτια

 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Mπραβο ξανα,μιας και εχω διαβασει και το ταξιδιωτικο ;)
Την μερα που ειδες ιδρωμενη την αναρτηση,εχει μεγαλη σημασια.....Την σταυρωσες ή την γαμωσταυρισες??? Αν εκανες το δευτερο τοτε γιαυτο πηγε στραβα η δουλεια :p
Τα πάντα ολα έκανα για την αναθεματισμένη!!! :banghead:

Υπομονή εξωτερικοί παράγοντες με καθυστερουν! :confused: :D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ξεκινάμε λοιπόν την βολτούλα μας στην πόλη της Σόφιας , η οποία αν και μεγαλούπολη τα αξιοθέατα και να μερη που σουλατσάρεις είναι σχετικά κοντά με τον ανάλογο ποδαρόδρομο φυσικά :p





Εδω βλέπετε κάτι σπάνιο στην Σόφια, μια ΕΚΚΛΗΣΙΑ !!:laugh: Οπου κι αν γυρίσεις και κοιτάξεις βλέπεις εκκλησίες αρκετά όμορφες με χρυσούς τρούλους και ωραία αρχιτεκτονική



Κάτι σαν να λέμε η Μεγαλη Βρετάνια στην Αθήνα



Monument to the Deity All-Holy Sofia








Και η μεγαλύτερη και επιβλητικότερη όλων η Εκκλησία του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκι











Αφού περιπλανηθήκαμε αρκετά, ήρθε η ώρα (έπεσε και η νύχτα στο Παλέρμο...εχμμμ στην Σόφια ήθελα να πω o_O) να κατηφορίσουμε στα πλακόστρωτα που ήταν τα διάφορα μαγαζάκια, καφέ μπαρς φαγάδικα κλπ κλπ :D καθως μας εκοψε λόρδα και δίψα :eek: :p

Αρκετός ο κόσμος , καλός και μη, τα πάντα είχε ο μπαξές :D





Ώσπου μετά από δύσκολη επιλογή τελικά κάτσαμε σε ένα μαγαζάκι που κυρίως καθόντουσαν ντόπιοι ;) αυτο ειναι και το μυστικό, να διαλεγετε πάντα μαγαζιά με ντόπιους και να τρώτε εκει (αν κάποιος δεν σας έχει προτείνει κάτι που ξέρει οτι είναι καλό) ως νησιώτης με τόσο τουρισμό έχουν δει τα μάτια μου πολλά!!! Άσε που εχω δουλέψει πιτσιρικάς σε τέτοια μαγαζιά και ξέρω :Watching:

Και οπως το περιμέναμε το φαγητό ήταν εξαιρετικό, 2 μεγαλες μεριδες με φιλέτα περικαλώ :D μια μεγάλη σαλάτα (με κρεατικα εννοείτε :p) και δύο μεγάλες μπίρες με το αστρονομικό πόσο των 17 ευρω!!
Α ρε Βαλκάνια , να τρως να πίνεις και μια να μη δινεις!! :roflmao:



Συνολικά χλμ πρώτης μέρας




ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΡΑΣ! Συνεχίζεται αύριο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Αντε ρε χαρηκα κ γω ,ειπα θα ταξιδεψω σημερα το βραδυ σε ολη την ευρωπη οπως εδειξε ο χαρτης,αλλα θα κανουμε σταση στη σοφια μεχρι αυριο..........υπομονη λοιπον κ περιμενουμε:)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μπραβο ρε συντεκνε, όμορφη βόλιτα και περιγραφή, η βινιετα ήντάναι;
Vignette είναι μια μορφή της οδικής τιμολόγησης που επιβάλλονται στα οχήματα, με βάση ένα χρονικό διάστημα (υπάρχουν βινιετες ανάλογα την χώρα, εβδομαδιαίες 10ημερες, μήνα, χρόνου), αντί των διοδίων με βάση την απόσταση που διανύθηκε. Οι βινιέτες χρησιμοποιούνται σήμερα σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες. Ο όρος είναι γαλλικής προέλευσης , και τώρα χρησιμοποιείται σε όλη την Κεντρική Ευρώπη

Οι βινιέτες χρησιμοποιούνται στην Αυστρία , Βουλγαρία , Τσεχική Δημοκρατία ,την Ουγγαρία , τη Μολδαβία , τη Ρουμανία ,τη Σλοβακία , τη Σλοβενία και την Ελβετία .Στις περισσότερες από αυτές τις χώρες είναι μικρό, χρωματιστό αυτοκόλλητο που επικολλάται στο παρμπρίζ του οχήματος.

Αντί να έχουν διόδια αυτές οι χώρες έχουν τις βινιετες για τους αυτοκίνητοδρομους, σε κάποιες χώρες πχ Βουλγαρία, Ρουμανία Τσεχια Σλοβακια οι μηχανές δεν πληρώνουν. Τις βινιετες τις αγοράζεις στα σύνορα των χωρών


edit προσθεσα αλλες 2 χωρες οπου δεν πληρωνουν τα διτροχα.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αντε ρε χαρηκα κ γω ,ειπα θα ταξιδεψω σημερα το βραδυ σε ολη την ευρωπη οπως εδειξε ο χαρτης,αλλα θα κανουμε σταση στη σοφια μεχρι αυριο..........υπομονη λοιπον κ περιμενουμε:)
Σορρυ φιλαράκι είχα προγραμματισει να βάλω δύο μέρες αλλά με πλακωσανε κάτι τηλέφωνα :(, θα επανορθωσω αύριο όμως :D

Ε όχι και όλη την Ευρώπη μονοκοπανια! Καμιά 500αρια φώτο είναι :p
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Γεια σας Χανιωτακια ακουραστα ψαχτηρια,εγω δε βιαζομαι για την περιγραφη παρα μονο για την επομενη εκδρομη!

adv phone
Μαζι σου κι εγώ αυτό περιμένω! :roflmao:

Όμορφο ξεκίνημα και αναμένουμε τη συνέχεια!
Να σαι καλά! :ok:

Ωραία φωτό...και ωραία βόλτα
Παρακάτω έχουμε ωραιότερες και περισσότερες :D Thanks φίλος! :ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλά τα λες, δε λέω!
Αλλά μετά από 2 χρόνια ρε φιλαράκι, περιμέναμε κάτι πιο special....:D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ημέρα 2η
Σόφια - Sibiu



Σήμερα αρχίζουν τα ωραία! Η ημέρα περιλαμβάνει το γνωστό πάσο Transalpina! :woot: Ξυπνάμε, παίρνουμε ενα πλούσιο πρωινό, πάντα κοιτάω να περιλαμβάνει πρωινό το ξενοδοχείο ωστε να τρώμε καλα φεύγοντας και να μας κρατάει αρκετή ώρα, το μεσημεράκι συνήθως τρώγαμε κατι ελαφρύ (μπαγκετα , τοστακι) είτε από κάποιο βενζινάδικο είτε ψωνίζαμε απο κάποιο super market πριν φύγουμε το πρωί.
Ήθελα να περάσω κι από τους επιβλητικούς βράχους του Belogradchik https://www.google.gr/search?q=belogradchik rocks&num=20&espv=2&rlz=1C1VFKB_enGR650GR650&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjelK6a-8TLAhXGlHIKHU9oAN8QsAQIGg&biw=755&bih=838 το οποίο ήταν σχεδόν στον δρόμο μου αλλά η ημέρα ήταν δυσκολη με 600 χλμ απο πάσα στροφιλικια και φουλ επαρχιακούς δρόμους και θα έφτανα νύχτα (τελικά και χωρίς αυτό σχεδόν νυχτα έφτασα :p) . Το είχα δει στο ίντερνετ όταν ετοίμαζα το ταξίδι και δεν είχα δει κάποιον να πάει και να το γράψει σε κάποιο ταξιδιωτικό, ώσπου το είδα πέρισυ σε ένα ταξιδιωτικό καλών φίλων και ζήλεψα που τελικά δεν μπόρεσα εγώ, δεν πειράζει όμως στην επόμενη δεν μου γλιτώνει! :D

Ready, Set, Go!



Το καλό του να έχεις συνεπιβάτη οι onboard φώτο σε γωνία 360 μοιρών :D



Βλέποντας τις εικόνες αύτες που θυμίζουν τα χωριά της Κρήτης οπού οι ακούραστες γιαγιάδες πωλούν διάφορα ντόπια πράγματα για τα προς το ζην!



Μπαίνουμε σιγά σιγα στα δάση της Βουλγαρίας σε πανέμορφα τοπία













Μια μικρή στάση να απολαύσουμε το τοπίο και την ηρεμία που προσφέρει (και να ρίξω κι ενα κατ...:muted::laugh:)





Σημασία δεν εχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι προς αυτόν κατ εμε...όλα αυτα που βλέπεις και όλες οι μυρωδιές που γεύεσαι και τα συναισθήματα που εισπράττει ο καθένας απ αυτό, ειτε το ταξίδι ειναι μεγάλο, είτε στο παραπάνω χωριό απ το σπίτι σου, γι αυτό ταξιδεψτε ...!





Πολλά παλιά φορτηγά, και κάρα με άλογα σε ολο τον δρόμο, με ζεστούς ανθρώπους που αν τους χαιρετίσεις αμέσως παίρνεις ενα μεγάλο χαμόγελο και μια αντίστοιχη κίνηση








 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Πλησιάζοντας σιγά σιγά στην καινούργια γέφυρα στην πόλη Vidin όπου μέσω αυτής θα περάσουμε τα συνορα προς Ρουμανία





Η γέφυρα ειναι ίδια με την δικιά μας του Ρίου Αντίρριου



Τα σύνορα του Δούναβη



Εδώ να πω οτι περάσαμε άμεσα πλάι απ τ'αυτοκίνητα (αυτό ειναι το καλό στο να ταξιδευεις με μηχανή :D) και χωρίς να πληρώσουμε αντίτιμο :confused: δεν ξέρω γιατί , ενώ είχα σταματήσει δεν με ενόχλησε κάνεις και ένας υπάλληλος μου έκανε νόημα να περάσω, ε κι εγω πέρασα τι να εκανα δλδ φασαρία που δεν ηθελαν να πληρώσω? :p



Αφήνοντας πίσω την Βουλγαρία




Εδώ να πώ οτι δεν πήγα την κλασική διαδρομή προς Craiova αλλά επέλεξα την παραδουνάβια προς Drobeta :eek::p Severin και Targu Jiu









O Super Mario σε νέες περιπέτειες! :p





Οι χλιδάτοι Ρουμανοι και η άποψη τους για την μοντέρνα αρχιτεκτονική :D δίπλα διακρίνεται ενα μερσεντικό μέσα μέσα και η μπέμπα εξω για τις απολαυστικές βολτες :p









Όταν έχεις συνοδηγό λέμε πετυχαίνεις την στιγμη! :D Είπαμε 360 μοίρες view ουτε ο γούγλης να ήτανε! :eek: :p







Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αρχίζει να στρώνει.....
Για πάμε ;)
 
Top Bottom