KTM 1190 / KTM 1190R / KTM 1290

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ψήνομαι πολύ για akrapovic!!!

Οι άλλες είναι μικρές δεν μου αρέσουν οπτικά!
Θέλω να το ακούω λίγο γαμ.....τ!
Όποιος ξέρει κάτι σφυραει κλέφτικα!
Κοιτάς και για 1050/1090/1190, ε? Είναι ίδιες!
Τι μπάτζετ έχεις, μπας και δω τίποτα εγώ που ψαχουλεύω γενικά...
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Κοιτάς και για 1050/1090/1190, ε? Είναι ίδιες!
Τι μπάτζετ έχεις, μπας και δω τίποτα εγώ που ψαχουλεύω γενικά...
Akrapovic βρήκαμε με φίλο Γερμανία 600€ καινούργια!
Πολλά τα χρήματα.
400€ βρήκα προχθές μια, στην ομάδα μας f/b και δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ.
Πιτσιρίκια χωρίς εγκέφαλο!
Θα ήταν ιδανικά τα 400€ 450€ .
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Akrapovic βρήκαμε με φίλο Γερμανία 600€ καινούργια!
Πολλά τα χρήματα.
400€ βρήκα προχθές μια, στην ομάδα μας f/b και δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ.
Πιτσιρίκια χωρίς εγκέφαλο!
Θα ήταν ιδανικά τα 400€ 450€ .
Θα βρεις σε αυτά τα λεφτά. Αν όχι Akrapovic, σίγουρα Arrow/Leo Vince. Wings είδα ότι πουλάει ένας στο αγγλικό KTM forum.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σε Super Duke ναι, το Super Adv δεν κερδίζει σχεδόν τίποτα
Δεν βλέπω τον λόγο να μην κερδίζει περίπου τα ίδια με το SD. Ίδιο μοτέρ (σε γενικές γραμμές), ίδιο φιλτροκούτι. Στο λινκ της Rottweiler δείχνει και δυναμόμέτρηση από Adventure.
Εσύ το έχεις δοκιμάσει?
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Δεν βλέπω τον λόγο να μην κερδίζει περίπου τα ίδια με το SD. Ίδιο μοτέρ (σε γενικές γραμμές), ίδιο φιλτροκούτι. Στο λινκ της Rottweiler δείχνει και δυναμόμέτρηση από Adventure.
Εσύ το έχεις δοκιμάσει?
Εχουν διαφορετικά σώματα (μεγαλύτερης διαμέτρου στο S.Duke) κεφαλές, εκεντροφόρους, ecu κτλ. εξού και η μεγάλη διαφορά στην ιπποδύναμη
Ναι έχουμε δοκιμάσει σε αρκετά 1290 SA
 

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Akrapovic βρήκαμε με φίλο Γερμανία 600€ καινούργια!
Πολλά τα χρήματα.
400€ βρήκα προχθές μια, στην ομάδα μας f/b και δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ.
Πιτσιρίκια χωρίς εγκέφαλο!
Θα ήταν ιδανικά τα 400€ 450€ .
Θανάση δεν ξέρω αν έχεις ακούσει από κοντά την Akrapovic, αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά από την μαμά. Είναι που είναι σαν θερμοσίφωνας, δεν κάνει και καθόλου ωραίο ήχο. Βγαίνει αρκετά πνιγμένος.

Εμένα οπτικά μου άρεσαν οι SC project και η Arrow. Η Wings θεωρούσα ότι παραειναι μικρή για τον όγκο της μηχανής και μου χτυπούσε άσχημα.

Κατέληξα όμως σε αυτήν, για τα υλικά που χρησιμοποιούνται, είναι κορυφαία σε ποιότητα, από το τιτάνιο που χρησιμοποιούν έως και τα πριτσίνια τους. Και με τιμή σχεδόν μισή από ο,τι θέλει η Akrapovic ή η SC...

Εν τέλει, μάλλον την συνήθισα, δεν ξέρω, αλλά από κοντά αρέσει πολύ οπτικά, δένει με τις γραμμές τις μοτοσικλέτας, και ο ήχος είναι από άλλον πλανήτη!!

Bonus: Το 1090 ζωντάνεψε αισθητά. Εσύ με το 1290 δεν ξέρω τι κέρδος μπορεί να έχεις και πώς θα το καταλάβεις, εγώ το πήρα πρέφα επειδή ξαφνικά η 2α σηκώνεται για πλάκα!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Θανάση δεν ξέρω αν έχεις ακούσει από κοντά την Akrapovic, αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά από την μαμά. Είναι που είναι σαν θερμοσίφωνας, δεν κάνει και καθόλου ωραίο ήχο. Βγαίνει αρκετά πνιγμένος.

Εμένα οπτικά μου άρεσαν οι SC project και η Arrow. Η Wings θεωρούσα ότι παραειναι μικρή για τον όγκο της μηχανής και μου χτυπούσε άσχημα.

Κατέληξα όμως σε αυτήν, για τα υλικά που χρησιμοποιούνται, είναι κορυφαία σε ποιότητα, από το τιτάνιο που χρησιμοποιούν έως και τα πριτσίνια τους. Και με τιμή σχεδόν μισή από ο,τι θέλει η Akrapovic ή η SC...

Εν τέλει, μάλλον την συνήθισα, δεν ξέρω, αλλά από κοντά αρέσει πολύ οπτικά, δένει με τις γραμμές τις μοτοσικλέτας, και ο ήχος είναι από άλλον πλανήτη!!

Bonus: Το 1090 ζωντάνεψε αισθητά. Εσύ με το 1290 δεν ξέρω τι κέρδος μπορεί να έχεις και πώς θα το καταλάβεις, εγώ το πήρα πρέφα επειδή ξαφνικά η 2α σηκώνεται για πλάκα!
Κάνει θόρυβο με τον μικρό σιγαστήρα?
Βλέπω να καίγεται η εξάτμιση σε κανένα διήμερο Η στο μεγάλο service που έρχεται :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Κάνει θόρυβο με τον μικρό σιγαστήρα?
Βλέπω να καίγεται η εξάτμιση σε κανένα διήμερο Η στο μεγάλο service που έρχεται :)
Ποιον σιγαστήρα??:thinking:

Πέρα από τον χαβαλε, με τον μικρό/κλειστό σιγαστήρα, κάνει ελάχιστα παραπάνω θόρυβο από την μαμά. Σε φάση τσάμπα έδωσα λεφτά.

Με τον πιο μεγάλο/ανοιχτό κάνει ωραίο ήχο, χωρίς να κουράζει ή να ενοχλεί στις χαμηλές ή στο σταθερό γκάζι, έχει ωραίο ΚΤΜόηχο γενικά, επιτέλους ακούς σωστά αυτό το μοτέρ.

Εγώ τώρα περνάω την φάση εφηβείας που το έχω ξεταπωτο, έχει ακόμα πιο ωραίο ήχο, εμένα σαν οδηγό δεν με ενοχλεί, ούτε στα γύρω γύρω, ούτε στα ταξίδια, γιατί έχεις τον αέρα να σου ζαλίζει τα φρύδια από κάποια χιλιόμετρα και πάνω, αλλά η αλήθεια είναι ότι για τους γύρω, παραειναι ενοχλητικό χωρίς.

Θα ξαναμπεί ο ανοιχτός σιγαστήρας σίγουρα.

Ίσως κι εγώ να μην έριχνα λεφτά σε εξατμίσεις, αλλά ο μαμά ήχος, είναι απαράδεκτος. Ειδικά για lc8.

Αν θες να ξοδέψεις όσο το δυνατόν λιγότερα, τσιμπά μια Leo Vince που είναι φθηνή και δοκιμασμένη επιλογή. Και τα ρέστα βόλτες
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ένα πολύ πολύ ενδιαφέρον νέο προϊόν από την Rottweiler!

Δεν γράφει για απόδοση, τα διαιρούμενα χωνιά μάλλον δεν θα βοηθάνε αλλά σαν ευκολία καθαρισμού του φίλτρου για όσους κάνουν χώμα μάλλον αξίζει!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ένα πολύ πολύ ενδιαφέρον νέο προϊόν από την Rottweiler!

Δεν γράφει για απόδοση, τα διαιρούμενα χωνιά μάλλον δεν θα βοηθάνε αλλά σαν ευκολία καθαρισμού του φίλτρου για όσους κάνουν χώμα μάλλον αξίζει!
Τι φτιάχνουν οι άνθρωποι!!!!!!
Πολύ καλό!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι φτιάχνουν οι άνθρωποι!!!!!!
Πολύ καλό!
Ενώ στο 890 λέει +9 άλογα
Και ο κύλινδρος που δεν έχει χαλάσει από το στοκ φιλτροκούτι δώρο
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ενώ στο 890 λέει +9 άλογα
Και ο κύλινδρος που δεν έχει χαλάσει από το στοκ φιλτροκούτι δώρο
Δεν μας λείπουν τα άλογα εμάς!!!
Έχουμε περίσσια :)
Ποιος κύλινδρος χαλάει?γιατί?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν μας λείπουν τα άλογα εμάς!!!
Έχουμε περίσσια :)
Ποιος κύλινδρος χαλάει?γιατί?
Μην σπαμαρω εδώ, αλλά έχω την τεχνική οδηγία για τους εκκεντροφόρους και υπάρχει ακόμα μια για εισροή σκόνης. Όλα γίνονται για να μου πουν "don't do it Fedon"
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αφρικάνα Γιάννο.
Case closed...
 
Top Bottom