Gs 10-12 Ή V strom 650 xt

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ας δούμε λοιπόν και την άλλη πλευρα.
Το gs έχει τεχνολογικό υπόβαθρο και συστήματα ασφαλείας που άνετα μπορεί να σταθεί απέναντι στα σημερινά μοντέλα.
Αλλά δεν παύει να εχει στην πλάτη του 10+ χρόνια.
Το πιο λογικό είναι να σε βγάλει κάποια ζημιά που θα κληθείς να τα βάλεις από την τσέπη σου.
Μιλάω για ποσά 400- 1200 ευρα .
Αν είσαι διατεθειμένος να τα δώσεις ,ναι να πας να το πάρεις.
Θέλω να πω πως καλά είναι να έχεις και μια μικρή καβαντζα για κάτι τέτοιο.
Πράγματα φυσικά που δεν χρειάζεται να σε βασανίζουν σε καινούριο ,(ειδικά τα στροματα έχουν 4 χρόνια εγγυηση ή 2με 3 χρόνια σε όποιο άλλο κουμπωσεις)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μετά Λέτε ότι εγώ ζητάω περίεργα πράματα χαχαχα


Καλοταξιδο να ναι και ότι να ναι....

xrv_world_explorer
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Θα ηθελα να δοκιμασω και κατι αλλο ειδικα το gs το εχω ερωτα.Διαβαζω ομως κατι σερβις για του 10-12 2-3κ και να σου πω την αληθεια να παρω gsa 10-12 και με τα ιδια λεφτα να παρω καινουργιο β στρομ και το δινω οποτε θελω για ενα πιο καινουργιο gs 18+ πιστευω ειναι πιο value κινηση.Ισως το εχω στο μυαλο μου λαθος αλλα βλεπω και φιλο που εχει ενα gs του 10 και το εχει μονο για βολτες και του εχουν βγει τα σερβις τα μισα λεφτα αποτι πηρε την μηχανη και δεν την χρησιμοποιει και καθε μερα.Θα σκεφτομουνα και καποιο αλλο απλα δεν μου αρεσει κατι σε αυτα τα λεφτα.Να δωσω ενα 10αρικο και να μου βγει πχ στο μηνα 6μηνο στο gs κανα 3-4κ κουστουμι καλυτερα να τα κρατησω να παρω LC. 15-16+
Αναληθή.Εντελώς.
Λάδια-φίλτρα-μπουζί αλλάζεις μόνος σου και πανεύκολα με μόνο το κόστος των αναλωσίμων.Αν δεν μπορείς μόνος σου σε όποιο συνεργείο και να πας θα σου πάρει τα ίδια λεφτά και με ένα άλλο μηχανάκι,εκτός αν πρόκειται για σοβαρή βλάβη οπότε εκεί οδηγούμαστε αλλού (όπως και με οποιαδήποτε άλλη μοτοσυκλέτα).Έχω αλλάξει 2 gs αερόψυκτο και lc και το excel με τα κόστη που διατηρώ είναι ίδιο με τα Ιαπωνικά που είχα παλιότερα.

Αν όμως βάζεις μέσα τον παράγοντα value for money (τόσο να αγοράσω ένα β στρομ για να το ξαναπουλήσω με λίγη χασούρα κλπ) τότε φεύγουμε από το συναίσθημα και πάμε σε ξερά μαθηματικά.Αυτά που λένε οι Πυθίες περί αρχαιολογίας για μεγάλες μηχανές των 10 και 15 χρόνων ΔΕΝ ισχύουν,δεν είναι παπάκια ούτε και pc ή κινητά να πεις ότι είναι παρωχημένα.Και abs λειτουργικότατο έχουν και traction και ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και όλα αυτά λειτουργούν ικανοποιητικότατα.

Η επιλογή είναι δική σου αλλά κάνε ένα κόπο και οδήγησε ένα μεγάλο μηχανάκι 1200 cc να δεις τι σημαίνει κράτημα-φρένα-ποιότητα κύλισης και προπαντός ασφάλεια. :)
 

sprs571

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
V strom
Αναληθή.Εντελώς.
Λάδια-φίλτρα-μπουζί αλλάζεις μόνος σου και πανεύκολα με μόνο το κόστος των αναλωσίμων.Αν δεν μπορείς μόνος σου σε όποιο συνεργείο και να πας θα σου πάρει τα ίδια λεφτά και με ένα άλλο μηχανάκι,εκτός αν πρόκειται για σοβαρή βλάβη οπότε εκεί οδηγούμαστε αλλού (όπως και με οποιαδήποτε άλλη μοτοσυκλέτα).Έχω αλλάξει 2 gs αερόψυκτο και lc και το excel με τα κόστη που διατηρώ είναι ίδιο με τα Ιαπωνικά που είχα παλιότερα.

Αν όμως βάζεις μέσα τον παράγοντα value for money (τόσο να αγοράσω ένα β στρομ για να το ξαναπουλήσω με λίγη χασούρα κλπ) τότε φεύγουμε από το συναίσθημα και πάμε σε ξερά μαθηματικά.Αυτά που λένε οι Πυθίες περί αρχαιολογίας για μεγάλες μηχανές των 10 και 15 χρόνων ΔΕΝ ισχύουν,δεν είναι παπάκια ούτε και pc ή κινητά να πεις ότι είναι παρωχημένα.Και abs λειτουργικότατο έχουν και traction και ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και όλα αυτά λειτουργούν ικανοποιητικότατα.

Η επιλογή είναι δική σου αλλά κάνε ένα κόπο και οδήγησε ένα μεγάλο μηχανάκι 1200 cc να δεις τι σημαίνει κράτημα-φρένα-ποιότητα κύλισης και προπαντός ασφάλεια. :)
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Θα κοιταξω να παρω του φιλου που εχει ενα gs 10 και να το οδηγησω.Ειμαι σιγουρος οτι εχει διαφορες ακομα και που ειναι 10ετιας με τα καινουργια μικροτερης κατηγοριας.Φιλος που εχει το 1150 μου λεει δεν το αλλαζω με τιποτα μονο αμα παρει φωτια.Οποτε γνωριζω τη σημαινει gs απο γνωστους.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Όχι απλή βόλτα δεν θα καταλάβεις τίποτα,αν δύνασαι κάνε ένα ταξιδάκι 150-200 χιλιόμετρα.
Μην τον λες τέτοια πράγματα τον άνθρωπο .
Σαν τον άλλο που το πήρε για τεστ και τον ψάχναμε στα Τρίκαλα (τον είχε τελειώσει η βενζινα χαχαχαχαχαχα)
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
διάβασα όλο το νήμα μέχρι στιγμής πολύ γρήγορα γιατί ψιλοτρέχω αλλά έχω να πω πως το νέο στρομ 800 τολμώ να πω και στις δύο του εκδόσεις (έχω οδηγήσει μόνο την DE) είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι!!!!
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Να υπενθυμίσω ότι ο φίλος είναι ναυτικός..

Ότι δηλαδή το... BMW του θα κάθεται μεγααααλα διαστήματα και θα βγαίνει για λίγες εμφανίσεις όταν είναι έκτος θάλασσας το παλικάρι.

Επίσης ότι το θέλει για καθημερινή χρήση και κανένα ταξιδάκι...

Εκτός κι αν ο Σπύρος έχει σκοπό να πάρει και δεύτερο μικρό για τα κοντινά γυρω-γύρω.
Ή αν πάλι έχει κάψα όταν γυρίζει από τα ταξίδια του να πιάνει εργαλεία για να αποκτήσει προσωπική σχέση αναλύοντας τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του BMW του.

Τα μηχανάκια είναι εξαιρετικά αλλά και ιδιαίτερα.Θελουν δρόμο για να ξεδιπλώσουν τις χάρες τους και ιδιοκτήτες απίκο.
 
Top Bottom