CRF1100L - AFRICA TWIN & AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Σε παρακαλώ πες μου εντυπώσεις ή κρατά μας ενήμερους για την touratech την ψηλή που έχεις βάλει ! Σκεφτόμουν να πάω σε αυτήν και εγώ γιατί λένε πολύ καλά λόγια και ξεμπερδεύεις ! Επίσης τι ύψος έχεις ;
Έκανα μόνο 20 χλμ με τη μαμά σέλα στη ψηλή θέση και αυτή την μισή ώρα που κάθισα δεν μου άρεσε. Ήταν λίγο σκληρή και είμαι σίγουρος ότι στη μια ωρα θα έπρεπε να σταματήσω και να κατέβω από τη μηχανή να ξεπιαστώ.

Ο λόγος που αγόρασα την τουρατεκ ψηλή σέλα ήταν περισσότερο εργονομικός. Επειδή είμαι 1.92 πίστευα ότι θα κάθομαι πιο σωστά (βλέπε κλίση γονάτων).
Επίσης την βρήκα σε προσφορά (-40%) από ένα κατάστημα εδω πάνω, που ήθελε να ξεστοκάρει μιας και τους είχε μείνει μια.

Μόλις έκανα μια απογευματινή βόλτα των 90 χλμ και μου άρεσε πάρα πολυ η σέλα. Πατάω και με τα 2 πόδια κάτω άνετα.
Δεν είναι φαρδιά, είναι τόσο όσο και μπροστά λεπταίνει οπότε δεν ενοχλεί στην όρθια οδήγηση.
Δεν με απασχόλησε το θέμα σέλα αυτές τις 2.5 ώρες που ήμουν έξω, οπότε νομίζω πως το θέμα σέλα έχει λυθεί για εμένα.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Έκανα μόνο 20 χλμ με τη μαμά σέλα στη ψηλή θέση και αυτή την μισή ώρα που κάθισα δεν μου άρεσε. Ήταν λίγο σκληρή και είμαι σίγουρος ότι στη μια ωρα θα έπρεπε να σταματήσω και να κατέβω από τη μηχανή να ξεπιαστώ.

Ο λόγος που αγόρασα την τουρατεκ ψηλή σέλα ήταν περισσότερο εργονομικός. Επειδή είμαι 1.92 πίστευα ότι θα κάθομαι πιο σωστά (βλέπε κλίση γονάτων).
Επίσης την βρήκα σε προσφορά (-40%) από ένα κατάστημα εδω πάνω, που ήθελε να ξεστοκάρει μιας και τους είχε μείνει μια.

Μόλις έκανα μια απογευματινή βόλτα των 90 χλμ και μου άρεσε πάρα πολυ η σέλα. Πατάω και με τα 2 πόδια κάτω άνετα.
Δεν είναι φαρδιά, είναι τόσο όσο και μπροστά λεπταίνει οπότε δεν ενοχλεί στην όρθια οδήγηση.
Δεν με απασχόλησε το θέμα σέλα αυτές τις 2.5 ώρες που ήμουν έξω, οπότε νομίζω πως το θέμα σέλα έχει λυθεί για εμένα.
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο ! Μου επιβεβαιώνεις ότι διαβάζω .
Νομίζω την έχει η ΜΑΚΑΝ .

40% πέτυχες φοβερή πρόσφορα , γιατί είναι τσουχτερή η τιμή
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Srider: Γιωργο, η ψηλη σελα ειναι +4εκ, σωστα? Βαλε αν μπορεις μια φωτο.

Επισης count yourself lucky αν ελυσες το θεμα της σελας, εγω μαλλον θα ασχοληθω να μεταποιησω την μαμισια μετα το καλοκαιρι. Παντως την αντεξα περσι το καλοκαιρι σε 2καβαλο ταξιδι 6000χμ αλλά δεν προκειται να το ξανακανω μ'αυτη τη σελα. Η οποια βεβαια ειναι τέλεια στο χωμα, γι'αυτο και σκεφτομαι ν'αγορασω μια μεταχειρω να μεταποιησω.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Εγκατέστησα το μπαράκι της Givi για στήριξη κινητού τηλεφώνου - GPS.

Είναι το μοντέλο Givi FB1178 και προορίζεται για το adventure sports μοντέλο 2020+.
Αλλά πλέον κάνει και στο απλό μοντέλο του 2024.







 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Srider: Γιωργο, η ψηλη σελα ειναι +4εκ, σωστα? Βαλε αν μπορεις μια φωτο.

Επισης count yourself lucky αν ελυσες το θεμα της σελας, εγω μαλλον θα ασχοληθω να μεταποιησω την μαμισια μετα το καλοκαιρι. Παντως την αντεξα περσι το καλοκαιρι σε 2καβαλο ταξιδι 6000χμ αλλά δεν προκειται να το ξανακανω μ'αυτη τη σελα. Η οποια βεβαια ειναι τέλεια στο χωμα, γι'αυτο και σκεφτομαι ν'αγορασω μια μεταχειρω να μεταποιησω.
Πράγματι είναι ψηλότερη κατά 4cm.
Πέρα απ΄ότι το αναφέρει στην ιστοσελίδα της τουρατεκ , το ένιωσα όταν κάθισα: α) πόδια και β) αέρας στο κράνος σε σχέση με πριν.

Μπορώ τις επόμενες ημέρες να βγάλω φωτος τη σέλα και σύγκριση δίπλα τις μαμα σέλες.

Αλλιώς πάνω στη μηχανή, μια σημερινή:

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιώργο μια που (ελπίζω ότι) πήγες λίγο πιο σβέλτα από το αγγλικό όριο, πως βρήκες τον θόρυβο από αέρα;
 
Top Bottom