Bosnia - Montenegro και πέριξ...

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Κάθε χρόνο κάνουμε μια βόλτα στα Βαλκάνια, έχει πλέον καθιερωθεί όπως φαίνεται Μετά το Montenegro 2011, τη Ρουμανία το 2012, είπαμε να πιάσουμε φέτος τη Βοσνία και γενικότερα την περιοχή των δυτικών/κεντρικών Βαλκανίων.

Η παρέα φέτος ανανεώθηκε και όπως φαίνεται θα συμμετέχουν (από αριστερά προς τα δεξιά) Χάρης (siraxanz), Αιμίλιος (anegis), Κώστας (Dent), εγώ και ο Νίκος.




Οι ημερομηνίες του ταξιδιού έχουν οριστεί για 20/7 αναχώρηση με επιστροφή στις 28/7.

Οι διαδρομές επιλέχτηκαν με τα κλασικά κριτήρια όπως κάθε φορά άλλωστε, αποφυγή εθνικών δρόμων, επιλογή ορεινών δρόμων, στροφές, εθνικά πάρκα, παραλίμνιες και παραποτάμιες διαδρομές. Φέτος το ημερήσιο χιλιομετρικό σύνολο είναι σχετικά αποφορτισμένο σε σχέση με πέρυσι και πρόπερσι, είπαμε να δώσουμε λίγο χρόνο παραπάνω στον προορισμό, και να έχουμε μια σχετική άνεση χρόνου στη διαδρομή. Οι διαδρομές ανά ημέρα είναι οι παρακάτω:

1η ΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/7: Αθήνα – ΟΧΡΙΔΑ: 642km - http://goo.gl/maps/0rQsr
Περνάμε την Ελλάδα εντός της ημέρας και διανυκτερεύουμε στην Οχρίδα που παρουσιάζει κάποιο τουριστικό ενδιαφέρον. Ένα ενδιαφέρον κομμάτι της διαδρομής είναι η έξοδος από την Ελλάδα που γίνεται από Κρυσταλλοπηγή αλλά ακολουθούμε τη διαδρομή από το ανατολικό μέρος της Οχρίδας και το δυτικό των Πρεσπών, μεταξύ δηλαδή των δύο λιμνών, διαδρομή που παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και οδηγικά αλλά και σαν φυσική ομορφιά.

2η ΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ 21/7: ΟΧΡΙΔΑ – KOPAONIK: 522km - http://goo.gl/maps/eToI5
Η αναχώρηση από Οχρίδα μας κατευθύνει βόρεια προς Σερβία μέσα από εθνικό πάρκο σε μία παραλίμνια διαδρομή απίστευτου κάλους! Αν εξαιρέσουμε ένα κομμάτι εθνικής μετά το Τέτοβο προς Νις, το υπόλοιπο είναι ορεινή στριφτερή διαδρομή με κατάλληξη στο Κοπαόνικ, έναν από τους πιο διαδεδομένους χιονοδρομικούς προορισμούς της Σερβίας.

3η ΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 22/7: KOPAONIK – SARAJEVO: 373km - http://goo.gl/maps/SPnrG
Όλη η διαδρομή είναι ενδιαφέρουσα με κομμάτια ορεινά αλλά και περάσματα από χωρία με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όπως το Μόκρα Γκόρα (Κουστουρίτσα). Διανυκτέρευση στο Σαράγιεβο.

4η ΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗ 23/7: SARAJEVO – PLITVICE LAKES: 341km - http://goo.gl/maps/j7ydB
Αυτή η διαδρομή είναι μια από τις κυρίως αιτίες επιλογής αυτού του ταξιδιού. Δείτε φωτος στους χάρτες google και θα καταλάβετε τι εννοώ Όσο για τις λίμνες Πλιτβιτσε, οι περισσότεροι ξέρουν τη σημασία τους και την ομορφιά τους...

5η ΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ 24/7: PLITVICE – BANJA LUKA: 192 km - http://goo.gl/maps/BtXhX
Η μικρότερη οδηγικά μέρα ώστε να δώσουμε στις λίμνες λίγες ώρες ακόμα.

6η ΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ 25/7: BANJA LUCA – MOSTAR: 340km - http://goo.gl/q9gOu
Άλλη μια διαδρομή που επαινείται σε πολλά μοτοσυκλετιστικά φόρουμς. Για το Μόσταρ δε λέω τίποτα,,, μιλάει από μόνο του...

7η ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/7: MOSTAR – PODGORICA: 350km - http://goo.gl/maps/umJ39
Εδώ είναι το πάρτυ των σριφτερών Όλη η διαδρομή από την αρχή μέχρι το τέλος της είναι η απόλυτη απόλαυση οδήγησης σε στριφτερές ορεινές διαδρομές σε συνδυασμό με τοπία απόστευτου κάλλους.Προσωπικά έχω γυρίσει όλο το Μοντενέγκρο και το θεωρώ έναν από τους κορυφαίους μοτοσυκλετιστικούς προορισμούς, δίνει όλα όσα ζητά ο αναβάτης.

8η ΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ 27/7: PODGORICA – ΚΑΣΤΟΡΙΑ: 410km - http://goo.gl/maps/OPWxF
Επιστροφή μέσω Αλβανίας.

9η ΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ 28/7: ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΑΘΗΝΑ: 483km




Οι προετοιμασίες ξεκίνησαν με αλλαγή ελαστικών

 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Η είσοδος στην Αλβανία ήταν εντυπωσιακή, μας έπιασε ξαφνικά μες στην ηλιοφάνεια μια μπόρα, είπαμε θα περάσει, ας μη βάλουμε αδιάβροχα, τελικά γίναμε παπιά, μουσκίδι :) Το καλοκαίρι όμως στεγνώνεις γρήγορα χωρίς να παγώνεις ;)



 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Νωρίς το απόγευμα φτάνουμε Οχρίδα για την προγραμματισμένη διανυκτέρευση. Εκεί μας περίμενε μια έκπληξη, το ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει δεν είχε δωμάτια για όλους και μετά από σχετική ταλαιπωρία μας τοποθέτησαν μισούς σε ένα ξενοδοχείο και μισούς σε άλλο. Να μην αναφερθώ στο “κλειστό πάρκιν” … :) Αυτά βέβαια συμβαίνουν και δεν τα αφήνουμε να μας χαλάνε το κέφι.

Οχρίδα:











 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Kopaonik:

Την επομένη ξεκινήσαμε νωρίς με κατεύθυνση βόρεια από την Οχρίδα και πέρασμα από το πάρκο του Mavrovo, το οποίο είναι καταπληκτικό και το συστήνω ως πέρασμα που αξίζει με προορισμό το Κοπαόνικ, το ίσως γνωστότερο χιονοδρομικό της Σερβίας.












Στο Κοπαόνικ μας περίμενε μια super διαμονή σε 5άστερο ξενοδοχείο spa resort μπλα μπλα μπλα όπου μας έκαναν δωρεάν upgrade :) (έχει και τα τυχερά του αυτό το ταξίδι :p )













 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Sarajevo:

Η επόμενη μέρα θα μας κατευθύνει Βοσνία και συγκεκριμένα στο Σαράγιεβο για διανυκτέρευση. Εδώ εγώ είχα μια δυσάρεστη έκλπηξη. Ενώ ξύπνησα κεφάτος και δυνατός, πολύ σύντομα, πριν ακόμα πάμε για πρωινό, άρχισα να αισθάνομαι μια έντονη αδιαθεσία.

Μαζεύουμε πράματα, φορτώνουμε μηχανές, πληρώνουμε ξενοδοχείο και κάθομαι σε μια καρέκλα άσπρος σαν πανί και με εμφανή ταχυπαλμία. Τα παιδιά μου πρότειναν να καθυστερήσουμε την αναχώρηση αλλά δεν το δέχτηκα και είπα να ξεκινήσουμε.

Λίγο πριν καβαλήσω κάνω εμετό. Προς στιγμή ανακουφίζομαι και προτείνω να ξεκινήσουμε. Ξεκινήσαμε αλλά η ανακούφιση δεν κράτησε πολύ. Δεν πέρασε μισή ώρα και αρχίζει ξανά ο εμετός μαζί με δέκατα αυτή τη φορά.

Αισθανόμουν απαίσια, τρελή εξάντληση, κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια για να κρατάω το κεφάλι μου όρθιο στη μηχανή και κάθε μισή ώρα στάση για εμετό.

Τελικά, μετά από 7 ώρες οι οποίες ομολογώ ότι ήταν οι χειρότερες που έχω περάσει πάνω στη μηχανή και αρκετά ντεπόν, φτάσαμε στο Σαράγιεβο. Εκεί πλέον ήμουν σε κατάσταση που άλλος μου έβαλε τη μηχανή στο σταντ και άλλο μου κατέβασε τις βαλίτσες.

Ήταν 5 περίπου το απόγευμα. Έκανα ένα μπάνιο και έπεσα στο κρεβάτι ξερός. Έμεινα στο κρεβάτι μέχρι την άλλη μέρα το πρωί όπου για καλή μου τύχη τα συμπτώματα υποχώρησαν και σηκώθηκα υγιής και ξανά δυνατός!

Μερικές photo από τη Mokra Gora












 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Plitvitse Lakes Croatia

Την επομένη ξεκινήσαμε προς τις λίμνες Πλιτβίτσε, αφού θα διασχίζαμε όλη τη βόρεια Βοσνία. Η διαδρομή ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της μαγευτική. Φτάσαμε εύκολα και σχετικά νωρίς στις λίμνες, ξεφορτώσαμε, αλλάξαμε και φύγαμε κατευθείαν για να τις επισκεφτούμε.















 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
BANJA LUKA

Μικρής διαδρομής η επομένη προς Banja Luka, αλλά πραγματικά αξέχαστες εικόνες. Όλη η διαδρομή δίπλα από τον ποταμό Una, είναι από τις ομορφότερες που έχω διανύσει. Γενικά η Βοσνία σημειώστε, είναι super προορισμός για ταξίδι με μοτοσικλέτα.




















Banja Luka Downtown :)












Αν βρεθείτε Μπάνια Λούκα, να πάτε για φαγητό στην όχθη του VRBAS στο ομώνυμο εστιατόριο, ήταν τέλεια!
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Κάθοδος Βοσνίας προς Mostar:

Επόμενη: Κάθοδος Βοσνίας με προορισμό το Μόσταρ. Όλη η διαδρομή μαγική (photos by Χάρης)











 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Montenegro - Μαυροβούνιο

Έχω γυρίσει όλα τα Βαλκάνια με τη μοτοσυκλέτα. Αν με ρωτήσετε ποιος είναι ο πιο αγαπημένος μου προορισμός, θα σας πω το Μαυροβούνιο. Είναι όλο ορεινό, έχει τα πιο μεγάλα και μακριά φαράγγια, η φύση στο αποκορύφωμα. Η δε διαδρομή δίπλα στον ποταμό Tara, είναι κάτι που σίγουρα δεν ξεχνιέται. Ατελείωτο φαράγγι με τα δεκάδες τούνελ να διαδέχονται το ένα μετά το άλλο, συνεχείς στροφές, η απόλυτη απόλαυση του μοτοσικλετιστή.





Η ώρα του παιδιού :)













Ένα από τα αξιοσημείωτα αυτής της ημέρας ήταν η διάσχιση του Durmitor National Park (photos by Χάρης)

















 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Podgorica

Η Ποντγκόριτσα επιλέχτηκε για τη διανυκτέρευσή μας στο Μαυροβούνιο.








Ο Νίκος επί των δημοσίων σχέσεων :)





 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Προτελευταία ημέρα: Διάσχιση Αλβανίας.

Έχω διασχίσει την Αλβανία αρκετές φορές, από διαφορετικούς άξονες. Αυτή τη φορά επιλέξαμε τον ανατολικό, κατεβήκαμε δηλαδή προς Τίρανα, μετά ανατολικά προς El Basan και νοτιοανατολικά προς Pogradec με τελευταία διανυκτέρευση στην Καστοριά.



 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ήταν άλλο ένα υπέροχο ταξίδι, όπως και τα προηγούμενα. Επίσης σε αυτό το ταξίδι τα ημερήσια km ήταν λιγότερα απ’ ότι συνήθως κάναμε με αποτέλεσμα να έχουμε χρόνο για περισσότερες στάσεις, χωρίς πίεση, και περισσότερο χρόνο στην πόλη της διανυκτέρευσης ώστε να τη γνωρίσουμε καλύτερα.

Ευχαριστώ τους φίλους μου που δέχτηκαν την πρόσκληση και που με την παρουσία τους έκαναν αυτό το ταξίδι τόσο όμορφο.

Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε.
Άντε και στο επόμενο λοιπόν … :)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
τι υπεροχο το μοσταρ!!!
επρεπε να πατε και σαραγιεβο
και παλι μπραβο
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
λαικ σε ολους και σε ολα!!!!!!!!!!!!!
 
Top Bottom