Aναβαθμιση φρενων NISSIN τετραπιστονες

carlitolis

Μέλος
Περιοχή
ALEX/POLI
Όνομα
tolis
Μοτό
suzuki dl 650 k6
το στρωμα αναβαθμιστηκε πλεον στα φρενα του....
τετραπιστονες nissin απο cbr 600 f4,αποστατες,τακακια braking οργανικα..Τρομπα ιδια 5/8 nissin...
Δαγκανες αμμοβολισμενες και βαμμενες:




Βιδες-πασοκολλα

Oι μαμα πριν το ξηλωμα

Ξηλωμα....

Eγκατασταση των nissin

Πριν την διασωληνωση...

ΤΕΛΟΣ



Οσον αφορα τα κοστη..
Οι δαγκανες 50 ευρω μετα απο πολυ ψαξιμο(νομιζω πολυ καλη τιμη..),αμμοβολη βαψιμο δαγκανες 60 ευρω(απλη βαφη οχι ηλεκτροστατικη..)αποστατες 45 ευρω,τακακια οργανικα 35 ευρω..
Συνολο 190+11 ευρω μεταφορικα=201 ευρωπουλα

Στο φρεναρισμα η αισθηση στην μανετα περιπου ειναι η ιδια με τις μαμισιες,αλλα φρεναρει θα ελεγα πολυ πιο ομαλα και σου δινει την αισθηση οτι δεν θα μπλοκαρει ο τροχος και θα σταματησεις ασφαλης(Κ6 χωρις ABS)..Βεβαια τα τακακια ειναι ακομη καινουρια οποτε ιδωμεν οταν στρωσουν...

Νομιζω οτι αξιζε η αναμονη και συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους τους strommers να φρενοαναβαθμιστουν..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το στρωμα με βελτιωση στα φρενα, αν ασχοληθεις και με την αναρτηση λιγο, ειναι οπλο:cool::cool:;)
Ωραια δουλεια.
Αν θες παραπανω δυναμη κι αισθηση, βαλε σωληνακια υψηλης και τρομπα απο κανα gsxr ;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Τέτοια, από gsxr, έχει το δικό μου. Τρόμπα, δαγκάνες και σωληνάκια υψηλής!!! Αν είχε και abs θα ήταν ακόμα καλύτερα...
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ωραία δουλειά έκανες στο μηχανάκι σου !!!! Μή βιαστείς με τα σωληνάκια. Δοκίμασε πρώτα μ' αυτά που έχεις σε μπλοκάρισμα, σε μεγάλη ταχύτητα αλλά και σε χαμηλή ταχύτητα και κρίνεις ανάλογα !!!! Εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης εάν σε βολεύουν ή όχι και τι ζητάς......αλλιώς υπολόγισε 120 plus γιούρο..... καλή επιτυχία !!!!!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μπραβο φιλε! Ειναι κατι που σκεφτομαι κι εγω. ..... Το Σουπερ Τενερε δε σταματαει...... Απλα επιβραδυνει αργααααα
Έχω την εντύπωση........ ότι ακολουθούμε λάθος σειρά και η δαγκάνα είναι η τελευταία που θα άλλαζα !!!
Η τρόμπα είναι εντάξει ?? (λόγω παλαιότητας μήπως έχει ¨ψωριάσματα¨ή τα τσιμουχάκια δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους), τα σωληνάκια χρήζουν αλλαγή ??? η δασκάνα έχει ελεγχθεί εάν επιστρέφει χωρίς πίεση.
 

carlitolis

Μέλος
Περιοχή
ALEX/POLI
Όνομα
tolis
Μοτό
suzuki dl 650 k6
Φιλε Ηλια σουπερ ειναι η τρομπα μεχρι στιγμης και να πω την αληθεια δεν το περιμενα..Εξαλλου ειναι 16αρα(5/8) nissin ιδια με αυτη του cbr...Eπομενο βημα τα σωληνακια υψηλης(εαν εχει να προτεινει καποιος...) μολις μαζευτουν τα γιουρο,αν και τα μαμα σωληνακια δουλευουν μια χαρα...Και τελευταιο σταδιο μελλοντικα αλλαγη ελατηριων μπροστα με προοδευτικα...
 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
Έχω την εντύπωση........ ότι ακολουθούμε λάθος σειρά και η δαγκάνα είναι η τελευταία που θα άλλαζα !!!
Η τρόμπα είναι εντάξει ?? (λόγω παλαιότητας μήπως έχει ¨ψωριάσματα¨ή τα τσιμουχάκια δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους), τα σωληνάκια χρήζουν αλλαγή ??? η δασκάνα έχει ελεγχθεί εάν επιστρέφει χωρίς πίεση.
Ναι. Εγω τα εχω ολα προσφατα απο σερβις με νεα τσιμουχακια υγρα και νεα τρομπα μαμα αλλα με κιτ επισκευης περασμενο.Το επομενο σταδιο ειναι σωλινακια υψηλης πιεσης.Απο αυτο ολοι μου εχουν πει θα δω μεγαλη βελτιωση.Τελος αν δεις, που σιγουρα εχεις δει,τα συγκριτικα της εποχης των μηχανων μας και αλλων ον-οφφ του τοτε, το δικο μου ειχε τα πιο ανεπαρκη φρενα για ασφαλτο.Πολλη δυναμη αρκετα κιλα....Στο χωμα καλα ειναι γιατι δε μπλοκαρουν ευκολα.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Το μηχανάκι σου ήταν ο Ιάπωνας "ανταγωνιστής" μας στο χώμα και το οποίο παρά λίγο να το είχα!!! Εξαρτάται τι θες να το κάνεις ....είπες ( ...Στο χωμα καλα ειναι γιατι δε μπλοκαρουν ευκολα.)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μετά απ' όλα αυτά που έκανες βάλεις και υψηλής θα δείς μεγάλη διαφορά στο φρενάρισμα και θα ξεχάσεις τις δαγκάνες.
Τώρα, εάν πάλι θέλεις ακόμη πιό ισχυρό φρενάρισμα τότε πας σε άλλο επίπεδο και ψάχνεσαι για δαγκάνα και συγχρόνως για άλλες αναρτήσεις με άλλους τροχούς......... και κάνεις ένα motard ...........μούρλια !!!
 

carlitolis

Μέλος
Περιοχή
ALEX/POLI
Όνομα
tolis
Μοτό
suzuki dl 650 k6
Δεν ειμαι τοσο χωματινος αν και και ο κολλητος εχει xrv 750 με τσιγκλαει να πηγαινουμε χωμα...Στροφατος ειμαι περισσοτερο οποτε νομιζω με προοδευτικα ελατηρια θα ειμαι καλυμμενος..(εχω βρει με 95 γιουργια wilder-fethern..)..Tεσπα ορεξη να εχουμε να βελτιωνουμε τις αγαπημενες μας και να μας κανουν τα γουστα..ειτε στην ασφαλτο ειτε στο χωμα...
 

Fourio

Μέλος
Περιοχή
Κορυδαλλός (οξω)
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
africa twin 650 '89, TA 650, Varadero Mk3, Suzuki Dr400Z
Παίδες.. ερώτηση.. έχει ένας φίλος ακριβώς τα ίδια φρένα.. και ψάχνει αποστάτες.. υπάρχουν έτοιμοι? ή τουε φτιάξατε?
 
Top Bottom