εντούρο μπότες για πείτε οι χωμάτινοι!

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Έχε υπόψιν σου, εάν πηγαίνεις σε λασπωμένο τεραίν, υπάρχουν τρακτερωτες σόλες για αυτές. Μην λυπηθείς να τις πάρεις ;)
Καλοφορετες
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Λοιπόν παιδιά σήμερα μου ήρθε ολος ο εξοπλισμος μου και φυσικά οι μπότες τις δοκίμασα και είναι πολύ καλες! Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, τις αγόρασα απο τζορτζόπουλο στα 365 είναι οι crossfire2, λιγο που τις φόρεσα φαινετε φανταστική μπότα!
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Και πολυ καλα εκανες και πηρες εντουρομποτα...:ok:...το Α... και τω Ω... στο χωμα για την προστασια μας.Και αυτες που διαλεξες απο τις καλυτερες...:cool:
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Απο το...2004 εχω και φοραω τις Hebo HTR 02....

μολις στην τελευταια βολτα κοπηκε ενα λουρακι...αντικαταστηθηκε δωρεαν...άλλες φθορες...Κ-Α-Μ-Μ-Ι-Α...και τις εχω "λιωσει" σε καθε λογης βουνο και εντουρο... πιθανολογω λοιπον οτι θα τις πεταξεις μόνο......αν τις βαρεθεις!:friendship:


Μια γρηγορη/ευκολη ερωτηση.
Γενικα οι εντουρομποτες πως τα πανε με τα νερα.
Δεν εννοω πορεια με καταιγιδα..
Αλλα διασχιση ποταμακια,γουβες νερου κτλ....

Με αλλα λογια,οχι το νερο να ερχεται απο πανω αλλα να το βρεις στον δρομο σου και να περπατησεις μεσα του....
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Μια γρηγορη/ευκολη ερωτηση.
Γενικα οι εντουρομποτες πως τα πανε με τα νερα.
Δεν εννοω πορεια με καταιγιδα..
Αλλα διασχιση ποταμακια,γουβες νερου κτλ....

Με αλλα λογια,οχι το νερο να ερχεται απο πανω αλλα να το βρεις στον δρομο σου και να περπατησεις μεσα του....
Στις 99% των περιπτώσεων παίρνει νερό...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μια γρηγορη/ευκολη ερωτηση.
Γενικα οι εντουρομποτες πως τα πανε με τα νερα.
Δεν εννοω πορεια με καταιγιδα..
Αλλα διασχιση ποταμακια,γουβες νερου κτλ....
Με αλλα λογια,οχι το νερο να ερχεται απο πανω αλλα να το βρεις στον δρομο σου και να περπατησεις μεσα του....
Αν μπεις σε ποταμι,θα βραχουν τα ποδια(ψαρια δεν εχω δει ποτέ ομως :p ),θα μπει μπολικο νερο σιγουρα μεσα.Αν βρεξει πολυ,παλι θα μπει νερο,αν περασεις νερολακουβα,αναλογα ποσο μεγαλη τοσο νερο θα μπει...Καποιες φορες στεγνωνουν τα ποδια,καποιες αλλες φθανεις σπιτι σου με βρεγμενα ποδια...Κοινως,το νερο και οι εντουρομποτες δεν τα πανε και τοσο...φιλικα :D
Τι θελω να πω ομως;Οπως και σε ολο τον εξοπλισμο εντουρο,ετσι και στις μποτες,αδιαβροχα δεν ειναι και δεν θελουμε να ειναι...γιατι θες αερα θες να μην ιδρωνεις θες να μπαινει αερας,απο το κρανος ως τις μποτες.Σου φθανει ο ιδρωτας οταν οδηγεις στα βουνα οπότε θες να παιρνεις αερα.Αρα αδιαβροχα τα ξεχναμε αν μιλαμε για εντουρο ρουχα και μποτες...
Τωρα,για ταξιδιωτικο εντουρο ή πιο χαλαρο χωμα και βουνο,εχεις μαζι και κανα σετ αδιαβροχα αν ανοιξουν οι ουρανοι...

Αν παλι δεν θες να μπαινουν νερα και αερας πολυς,τοτε πας σε στολες τυπου ADVenture,δηλαδη ΟΧΙ εντουραδικο εξοπλισμο αμιγως,αλλά τυπου "περιπετειας".Υπαρχουν ακριβες στολες+μποτες και κατεβαινεις αναλογα τι θα παρεις...απο πληρως αδιαβροχα ως...φιλικα στο νερο.
Διαλεγεις και παιρνεις.Γιατι ειπαμε.ΕΝΑ πραγμα για ΟΛΑ δεν υπηρξε και δεν θα υπαρξει.

Και βουρ για βολτα γιατι ο εξοπλισμος φοριεται πανω στη μηχανη και οχι στα πληκτρολογια...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στις 99% των περιπτώσεων παίρνει νερό...
Περιπτωσεις 1%...περι ΜΗ εισοδου νερου εις την ενδουρομποταν
-0,5% : να εχεις δει το νερο που θα ριξει ο μαυρος ουρανος και για κ@λοφαρδια να βρηκες υποστεγο στον ΠροφητΗλια στο βουνο εκεινη την ωρα και να μπηκες απο κατω...ΔΕΝ θα παρει νερο η μποτα αν εισαι τυχερος και ηταν μπουρινι και σταματησει...:wacky:
-0,5% : να περασει η παρεα το ποταμι απο μεσα γιουργιααα κι εσυ να χαθεις και να περασεις κατα λαθος απο το παρακειμενο γεφυρι γιατι χτυπαγε το κινητο και κοιταζα και τη φυση και τι ωρα ειπα στη γυναικα θα γυρισω για φαϊ και ποσο ωραιο εκεινο το CLS AMG που με περασε με το ξανθο 2μετρο μεσα ρε πστη μου και κ@λοβαραμε στις λασπες εδω πανω...:D

Το υπολοιπο 99% ειναι αυτο που ειπε κ ο Χρηστος...νερο ΘΑ μπει.τελος!:friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν μπεις σε ποταμι,θα βραχουν τα ποδια(ψαρια δεν εχω δει ποτέ ομως :p ),θα μπει μπολικο νερο σιγουρα μεσα.Αν βρεξει πολυ,παλι θα μπει νερο,αν περασεις νερολακουβα,αναλογα ποσο μεγαλη τοσο νερο θα μπει...Καποιες φορες στεγνωνουν τα ποδια,καποιες αλλες φθανεις σπιτι σου με βρεγμενα ποδια...Κοινως,το νερο και οι εντουρομποτες δεν τα πανε και τοσο...φιλικα :D
Τι θελω να πω ομως;Οπως και σε ολο τον εξοπλισμο εντουρο,ετσι και στις μποτες,αδιαβροχα δεν ειναι και δεν θελουμε να ειναι...γιατι θες αερα θες να μην ιδρωνεις θες να μπαινει αερας,απο το κρανος ως τις μποτες.Σου φθανει ο ιδρωτας οταν οδηγεις στα βουνα οπότε θες να παιρνεις αερα.Αρα αδιαβροχα τα ξεχναμε αν μιλαμε για εντουρο ρουχα και μποτες...
Τωρα,για ταξιδιωτικο εντουρο ή πιο χαλαρο χωμα και βουνο,εχεις μαζι και κανα σετ αδιαβροχα αν ανοιξουν οι ουρανοι...

Αν παλι δεν θες να μπαινουν νερα και αερας πολυς,τοτε πας σε στολες τυπου ADVenture,δηλαδη ΟΧΙ εντουραδικο εξοπλισμο αμιγως,αλλά τυπου "περιπετειας".Υπαρχουν ακριβες στολες+μποτες και κατεβαινεις αναλογα τι θα παρεις...απο πληρως αδιαβροχα ως...φιλικα στο νερο.
Διαλεγεις και παιρνεις.Γιατι ειπαμε.ΕΝΑ πραγμα για ΟΛΑ δεν υπηρξε και δεν θα υπαρξει.

Και βουρ για βολτα γιατι ο εξοπλισμος φοριεται πανω στη μηχανη και οχι στα πληκτρολογια...
Περιπτωσεις 1%...περι ΜΗ εισοδου νερου εις την ενδουρομποταν
-0,5% : να εχεις δει το νερο που θα ριξει ο μαυρος ουρανος και για κ@λοφαρδια να βρηκες υποστεγο στον ΠροφητΗλια στο βουνο εκεινη την ωρα και να μπηκες απο κατω...ΔΕΝ θα παρει νερο η μποτα αν εισαι τυχερος και ηταν μπουρινι και σταματησει...:wacky:
-0,5% : να περασει η παρεα το ποταμι απο μεσα γιουργιααα κι εσυ να χαθεις και να περασεις κατα λαθος απο το παρακειμενο γεφυρι γιατι χτυπαγε το κινητο και κοιταζα και τη φυση και τι ωρα ειπα στη γυναικα θα γυρισω για φαϊ και ποσο ωραιο εκεινο το CLS AMG που με περασε με το ξανθο 2μετρο μεσα ρε πστη μου και κ@λοβαραμε στις λασπες εδω πανω...:D

Το υπολοιπο 99% ειναι αυτο που ειπε κ ο Χρηστος...νερο ΘΑ μπει.τελος!:friendship:
Ετσι ακριβως!! Και για τις μποτες και για τα ρουχα
Εγω πχ που δεν αντεχω την ζεστη και ιδρωνω ευκολα εκανα την μ@λ@κια (μαλλον γιατι δεν εχω δοκιμασει μη αδιαβροχες)και πηρα αδιαβροχες μποτες Ε, χειμωνα καλοκαιρι μετα την βολτα στιβω τις καλτσες απο τον ιδρωτα Οχι και οτι καλυτερο δηλαδη για την υγειινη των ποδιων Η κατασταση απο την αποψη της αναπτυξης μυκητων (βλ. μποχα) βελτιωθηκε δραματικα εως και εξαλειφτηκε με χρηση σωστης καλτσας
Απο την αλλη δεν ξερω πως θα ενοιωθα αν οδηγουσα ολη μερα με τα ποδια να κολυμπανε στο νερο μεσα στην μποτα
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Ετσι ακριβως!! Και για τις μποτες και για τα ρουχα
Εγω πχ που δεν αντεχω την ζεστη και ιδρωνω ευκολα εκανα την μ@λ@κια (μαλλον γιατι δεν εχω δοκιμασει μη αδιαβροχες)και πηρα αδιαβροχες μποτες Ε, χειμωνα καλοκαιρι μετα την βολτα στιβω τις καλτσες απο τον ιδρωτα Οχι και οτι καλυτερο δηλαδη για την υγειινη των ποδιων Η κατασταση απο την αποψη της αναπτυξης μυκητων (βλ. μποχα) βελτιωθηκε δραματικα εως και εξαλειφτηκε με χρηση σωστης καλτσας
Απο την αλλη δεν ξερω πως θα ενοιωθα αν οδηγουσα ολη μερα με τα ποδια να κολυμπανε στο νερο μεσα στην μποτα
Καλα που μας το ειπες... μονος σου για υπνο στο επομενη 2 /μερη βολτα...αν συνεχισεις ετσι κανεις δεν θα σε κανει παρεα...αλλαξε μποτες ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
παιδες μια που πιασαμε και το ζητημα καλτσα, ειχε βγάλει το lidl καλτσες ισοθερμικες για σκι (ορειβασια/μηχανη κλπ) ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΕΣ. και ζεστες και διαπνεουσες .. πηρα μονο 1 ζευγαρι (κατω απο 10€ νομιζω) κ το μετανιωσα που δεν πηρα κι αλλες!
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Οσο αστειο και αν σας φαινεται εγω το χειμωνα οταν ψιλιαζομαι βολτα με νερα κλπ φοραω σακουλες εσωτερικα , μιας και οι μποτες μου βαζουν με το παραμικρο και δεν υποφερεται χειμωνα ολη μερα με βρεγμενα ποδια... οσες φορες το εχω δοκιμασει δουλεψε οκ ουτε νερα και ποδια σχετικα ζεστα.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Θέλω να πάρω μπότες για χωμάτινη χρήση, αλλά δεν είχα πριν ασχοληθεί με το θέμα και δεν γνωρίζω σχετικά. Από έρευνα που έχω κάνει έχω κάνει έχω καταλήξει στις εξής επιλογές : 1)forma terrain enduro
2)sidi crossfire
3)gaerne gx1 πιο οικονομική ή mx g-react
4)alpinestars tech 5(δεν μου πολυαρεσαν) ή tech 7 (αλλά πολλά τα λεφτά)
Με ενδιαφέρει η ασφάλεια του ποδιού στο χώμα και αυτός είναι ο λόγος που δεν κοιτάζω adventure μπότες. Επίσης με ενδιαφέρει να τις κρατήσω κάμποσα χρόνια. Θα μπορούσατε να μου πείτε γνώμες παρακαλώ;
 
Top Bottom