Χωμάτινη στον Πάρνωνα 2017

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλημέρα σε όλους !!! Μία βόλτα που έχει γίνει θέσμος πλέον έρχεται ξανά φέτος το σαββατοκύριακο 18-19 Φεβρουαρίου στον Πάρνωνα! Η βόλτα θα έχει χωμάτινο χαρακτήρα φυσικά με πολλές εναλλαγές τόσο στα τερέν όσο και στα τοπία !! Θα ανέβουμε έως το οροπέδιο που Πάρνωνα στα 1660 μέτρα όπως επίσης και σε ένα άλλο ψηλό σημείο του Πάρνωνα που θα θαυμάσουμε τον Αργολικό κόλπο ! Επίσης στην δασική χωμάτινη διαδρομή από Αγιο Βασίλειο προς Πραστό θα συναντήσουμε το μνημείο του αεροπόρου προς τιμή ενός αδικοχαμένου πιλότου της πολεμικής μας αεροπορίας!!! Θα κινηθούμε μέσα σε έλατα καστανιές κερασιές και πολλά άλλα. Ο Πάρνωνας έιναι ένα καταπληκτικό βουνό με πολλές ομορφιές και όμορφα χωριά !
Η ακριβής χαρογράφηση της βόλτας θα γίνει 2 βδομάδες πριν την εκδρομή όπου θα ενημερωθείτε και για τα ακριβή χιλιόμετρα του Σαββάτου και την Κυριακής όπως και του σημείου εκκίνησης- συνάντησης. Τα χιλιόμετρα του Σαββάτου θα έιναι σίγουρα περισσότερα από αυτά της Κυριακής όπου θα έχουμε και την επιστροφή ! Ενδεικτικά λέω τα χιλιόμετρα του Σαββάτου 120 περίπου και της Κυριακής 70-80 ! Το ιδανικότερο για όσους μπορούν θα είναι να έρθουν από την Παρασκευή το βραδάκι στα Άνω Δολιανά (σημείο εκκίνησης της βόλτας) διότι Σάββατο πρωί γύρω στις 9 πρέπει να αναχωρούμε ώστε να βγουν τα συνολικά χιλιόμετρα της μέρας μαζί με τις στάσεις για φωτογραφίες κτλ !

Το πρωι του Σαββάτου ξεκινάμε για φουλ χωμάτινη δράση και αναβαςη στον Παρνωνα με ενδιάμεση σταση για καφε στα τζίτζινα η αλλιώς Πολύδροσο στον ξενώνα του φίλου Αντώνη ! Στην συνέχεια μίζα - μανιβέλα και ξανά στο βουνό με κατάληξη το χωρίο που ξεκινήσαμε τα Άνω Δολιανά! Το πρόγραμμα της Κυριακής θα είναι πιο χαλάρο με λιγότερα χιλιόμετρα σε χώμα καθώς θα υπάρχει και η επιστροφή όπως είπαμε ξανά ΄πιο πάνω χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι η βόλτα θα είναι μικρή !

Όσο αναφορά τον ύπνο στα Άνω Δολιανά ακολουθούν 2 καταλύματα τα οποία έχουν καλές τιμές για τον ύπνο ! όπου θέλει ο καθένας όμορφα και ωραία κλείνει δωμάτιο :
Ξενώνας Ερασμιον στο κέντρο του χωριού ! Ειναι ένας νέος πέτρινος οικογενειακος ξενώνας ! Εχει 3 δωματια 3κλινα και η τιμη 60 ευρω με πλούσιο πρωινό ! Και 2 μεζονέτες 2 οροφές που μπορούν να κοιμηθούν 5 άτομα με τιμη 90 ευρω παλι με πρωινό !! Εδω ειναι το Λίνκ απο το booking για να δειτε και κάποιες εικόνες απο τον ξενώνα http://www.booking.com/hotel/gr/ii-iipsiiii.el.html το τηλεφωνο επικοινωνίας ειναι 2710234073 για όποιον θέλει να κλείσει !!

Η αλλη επιλογή ειναι το δασικό χωριό

Το δασικό χωριο (ξύλινα σπιτάκια ) στα Άνω Δολιανα ! όσο αναφορα τις τιμές έχουμε και λέμε το δίκλινο 55 ευρω το τετράκλινο 65 και το 6-8κλινο 96 ευρω ! Προκειτε για αυτόνομα σπιτάκια με τζάκι κουζινάκι ! http://www.ano-doliana.gr/
τηλ επικ : 697 897 1575

Οι διάφορες στις τιμες ειναι μικρές αλλα ο ξενώνας εχει πρωινό ενώ στο δασικό χωριο η τιμη δεν περιλαμβάνει πρωινό !

Επίσης υπάρχει και αυτός ο ξενώνας που είναι λίγο πιο τσιμπημένος από τα άλλα δύο καταλύματα http://www.booking.com/hotel/gr/1821-en-dolianis.el.html

Οποιαδήποτε αλλη απορία εδω ειμαι ρωτήστε ελεύθερα !!

ΥΓ : Για την ασφάλεια σας οι μοτοσυκλέτες θα πρέπει να φέρουν χωμάτινα ελαστικά σε καλή κατάσταση όπως επίσης να υπάρχει ο απαραίτητος εξοπλισμός ( μπότες , κράνος , στολή κτλ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Και λίγες φωτό απο το 2015 και 2016 για να πάρετε μια μικρή γεύση όσοι δεν εχετε καταφέρει να ερθετε. Ελπίζουμε να σας δουμε φέτος γιατι το μονο σίγουρο ειναι οτι θα περασουμε σουπερ!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Λογικά μέσα και γώ.

Μονο επειδή σε αντίστοιχα θέματα συναντήσεων μπορει να ψαχνεις σε 15 σελίδες μυνηματων
για να βρεις το σημείο συνάντησης,την ώρα,τις συμμετοχες κτλ μετα απο τόσες αλλαγές,

Νομιζω θα ταν πιο εύκολο να υπάρχουν όλα στο 1ο πόστ του θρεντ (Να τροποποιείται συνεχώς)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Λογικά μέσα και γώ.

Μονο επειδή σε αντίστοιχα θέματα συναντήσεων μπορει να ψαχνεις σε 15 σελίδες μυνηματων
για να βρεις το σημείο συνάντησης,την ώρα,τις συμμετοχες κτλ μετα απο τόσες αλλαγές,

Νομιζω θα ταν πιο εύκολο να υπάρχουν όλα στο 1ο πόστ του θρεντ (Να τροποποιείται συνεχώς)
έχεις δίκιο ακριβώς αυτό θα γίνεται όλες οι πληροφορίες σχετικά με ώρα και σημείο συνάντησης κτλ θα είναι στο αρχικό μου πόστ !! Φέτος μάλλον όπως έχω στο μυαλό μου τα κομμάτια της εκδρομής (πρέπει να τα κάνω για να είμαι σίγουρος όμως) θα ξεκινήσουμε το Σάββατο το πρωί από το Αστρος Κυνουρίας ( 150χλμ από την Αθήνα , 2 ώρες σκάρτες με τη μηχανή ) και θα καταλήξουμε για ύπνο στα Άνω Δολιανά όπως και κάθε χρόνο ! Απλά μάλλον φέτος η διανυκτέρευση της Παρασκευής θα γίνει στο Αστρος ώστε Σάββατο πρωί να μπούμε στο βουνό από χαμηλά και ανέβουμε !! Κάθε χρόνο προσπαθώ οι διαδρομές να είναι διαφορετικές και λίγα κομμάτια να είναι τα ίδια με τις προηγούμενες χρονιές !
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
έχεις δίκιο ακριβώς αυτό θα γίνεται όλες οι πληροφορίες σχετικά με ώρα και σημείο συνάντησης κτλ θα είναι στο αρχικό μου πόστ !! Φέτος μάλλον όπως έχω στο μυαλό μου τα κομμάτια της εκδρομής (πρέπει να τα κάνω για να είμαι σίγουρος όμως) θα ξεκινήσουμε το Σάββατο το πρωί από το Αστρος Κυνουρίας ( 150χλμ από την Αθήνα , 2 ώρες σκάρτες με τη μηχανή ) και θα καταλήξουμε για ύπνο στα Άνω Δολιανά όπως και κάθε χρόνο ! Απλά μάλλον φέτος η διανυκτέρευση της Παρασκευής θα γίνει στο Αστρος ώστε Σάββατο πρωί να μπούμε στο βουνό από χαμηλά και ανέβουμε !! Κάθε χρόνο προσπαθώ οι διαδρομές να είναι διαφορετικές και λίγα κομμάτια να είναι τα ίδια με τις προηγούμενες χρονιές !

Κι αυτα στο αρχικό ποστ..!!
χαχα...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μεσα κι εγω για το Σαββατο. :trt:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εχω λιωσει μιλαμε......:pointu:
Ο θερμοσιφουνας.....πριν κοψει το χωμα:ll:

Ηταν η πρώτη και η τελευταία του βόλτα Χαχαχαχα κωστα εσυ θα ερθεις με το δικό σου η με δανεικό μικρότερο όπως περυσι ;; να τα λέμε και αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ηταν η πρώτη και η τελευταία του βόλτα Χαχαχαχα κωστα εσυ θα ερθεις με το δικό σου η με δανεικό μικρότερο όπως περυσι ;; να τα λέμε και αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ειναι ευκολα χωματα και piece of cake....για το θεριο μου εκει πανω!
Περυσι εκανα test ride...το 650, γιατι ημουν ετοιμος να ψωνισω ενα
Αλλα σαν τις μπετονιερες....δεν εχει;)

Και φυσικα δεν ηταν η πρωτη βολτα του θερμισιφουνα....του πουλιου
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ειναι ευκολα χωματα και piece of cake....για το θεριο μου εκει πανω!
Περυσι εκανα test ride...το 650, γιατι ημουν ετοιμος να ψωνισω ενα
Αλλα σαν τις μπετονιερες....δεν εχει;)

Και φυσικα δεν ηταν η πρωτη βολτα του θερμισιφουνα....του πουλιου
Απο τις πρώτες τελοσπαντων !! Οσο αναφορά τα εύκολα που λες ειναι σχετικα ! Υπάρχουν και δύσκολα και πολυ hard αν εχετε κέφι και δεν φοβαςτε θα σας παω !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Απο τις πρώτες τελοσπαντων !! Οσο αναφορά τα εύκολα που λες ειναι σχετικα ! Υπάρχουν και δύσκολα και πολυ hard αν εχετε κέφι και δεν φοβαςτε θα σας παω !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
φοβομαστε............:pointu:
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Και λίγες φωτό απο το 2015 και 2016 για να πάρετε μια μικρή γεύση όσοι δεν εχετε καταφέρει να ερθετε. Ελπίζουμε να σας δουμε φέτος γιατι το μονο σίγουρο ειναι οτι θα περασουμε σουπερ!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Μα καλα διαφημηση μας κανεις;Πρωτη φωτο εγω,δευτερη φωτο το πουλι και τριτη φωτο ο μανιακ;Χαχαχαχα...
Αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα και να μαζευτουμε να περασουμε υπεροχα οπως και τις δυο προηγουμενες φορες...Μπραβο και παλι Ηλια για την ιδεα-πρωτοβουλια!!!!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μα καλα διαφημηση μας κανεις;Πρωτη φωτο εγω,δευτερη φωτο το πουλι και τριτη φωτο ο μανιακ;Χαχαχαχα...
Αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα και να μαζευτουμε να περασουμε υπεροχα οπως και τις δυο προηγουμενες φορες...Μπραβο και παλι Ηλια για την ιδεα-πρωτοβουλια!!!!
Τι να κανω έπρεπε να προβάλω τα καλα μοντέλα για να τσιμπήσει ο κόσμος και να ερθει !! Εβγαλα τους άσσους απο τα μανίκια με την πρώτη !! :p
Φιλε εννοειτε πως θα περασουμε σουπερ όπως καθε φορα άλλωστε !!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εμεις απο Κρητη που δενει 6μιση με 7 παρα το καραβι θα ειμαστε πολυ οριακα στο ραντεβου των 9......
Μιας και το google maps που ειναι και πολυ αισιοδοξο το δινει 159χλμ,2ωρες και 15 λεπτα..
(με βροχη και χωματινα λαστιχα παει πολυ παραπανω σε ωρα)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εμεις απο Κρητη που δενει 6μιση με 7 παρα το καραβι θα ειμαστε πολυ οριακα στο ραντεβου των 9......
Μιας και το google maps που ειναι και πολυ αισιοδοξο το δινει 159χλμ,2ωρες και 15 λεπτα..
(με βροχη και χωματινα λαστιχα παει πολυ παραπανω σε ωρα)
Εσεις θα ερθετε απο Παρασκευη όπως καθε χρόνο ρε αλάνι !!!:)
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom