Το μεγαλυτερο ταξιδι με μοτοσυκλετα!

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Συμφωνω με ολους σας και θελει όλα οσα αναφέρατε!Ας μην ξεχναμε ότι κι εμεις οι Ελληνες ειμαστε φτιγμενοι από τετοιο υλικο και ξερω καποιους γενικα,αλλα κι από εδώ μεσα που εάν τους δινοταν οι κατάλληλες προϋποθέσεις να την ''κοπανουσαν''...αυτοι κι η μηχανη τους...
:hailbig: τα'πες ΟΛΑ !
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
δεν μου ελυσες την απορια....άλλα οκ;)
σε τρώει ο κΟλοΖ σου να την κάνεις Μανιακεεεε μου ..
Και ψάχνεις informations??

Δεν υπάρχει μια στανταρ συνταγή ...
ο καθένας το κάνει με τον τροπο του ..

τα παιδια πχ που φιλοξενισα μερικές μέρες ..
πρώτου φύγουν για το 3χρονο ταξίδι τους .στον κόσμο . Πούλησαν το σπίτι τους ,,
Για να πάρουν μηχανές εξοπλησμο βάλαν και ότι περισσεψε σε μια τράπεζα και την κάνανε Λουης..
στο διάστημα του ταξιδιού τους
Γράφανε άρθρα σε περιοδικά παντός τύπου ,, κοιμοντουσαν φρη σε σκηνουλα της περισσότερες φορες ..όπου δεν τους φιλόξενουσαν κτλ κτλ..
πάνω κάτω αυτός ειναι ο δρόμος όταν ταξιδευεις για καιρο με μηχανη..

Μαζευεις απο κάπου χρήματα ..
και τα σκορπας με τον καλύτερο τροπο..
Να ταξιδευεις και να αφουγκράζεται τον κόσμο στον πλανήτη ,,,

Γιαυτο λέω ότι ειναι μια απόφαση..και επιλογή
 
Τελευταία επεξεργασία:

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Tο σημαντικοτερο ειναι να πάρεις την απόφαση
για να κάνεις αυτό που θέλεις
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Σορι για το σπαμ αλλα αυτοι εδω http://2ridetheworld.com/ ακομα στο δρομο ειναι και ετσι οπως πανε θα του το σπασουν το ρεκορ.........

Παντως respect στο φιλο!!Μια ζωη στο δρομο,μπραβο του.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Σορι για το σπαμ αλλα αυτοι εδω http://2ridetheworld.com/ ακομα στο δρομο ειναι και ετσι οπως πανε θα του το σπασουν το ρεκορ.........

Παντως respect στο φιλο!!Μια ζωη στο δρομο,μπραβο του.
526. 255 χλμ! :woot::woot:

(Γι'αυτο υπαρχουν τα ρεκορ, για να σπανε!;) )

(Τα μηχανακια τα προσεξατε, ε? :rolleyes: )
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Τον διάβαζα στο moto απίστευτος ο τύπος αλλα με πολλα εμπόδια να ξεπερνά για εμένα ένας μέντορας μου
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Αυτά ειναι... Αν παρω σβάρνα τις αντιπροσωπείες και τους ζητάω σπονσοραρισμα και υποστήριξη για να κάνω και γω τη τρέλα μου λέτε να με πάρουν στα σοβαρά???? εγώ δεν το νομίζω...
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Και εγώ δεν το νομίζω ..........πέρασαν αυτές οι εποχές !!!!!!

Εδώ πιο παλιά δεν έδειναν στον Ορφανό να τρέξει στο Dakar .......!
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Έτσι χοντρικά... 735.000 km / 3650 (10 χρόνια * 365 μέρες) = 201 χιλιόμετρα τη μέρα!

Στον στρατό μου είχαν μάθει πως για να συνηθίσει - εγκλιματιστεί ο ανθρώπινος οργανισμός σε ένα μέρος χρειάζεται περίπου μια εβδομάδα (εξ ου και η "εβδομάδα προσαρμογής"). Εάν υπάρχει κάποιος doctor εδώ μέσα που μπορεί να αποδείξει πως αυτό δεν ισχύει ευχαρίστως να δεχτώ πως κάνω λάθος...

Πάντως κι εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως την ικανότητα να αντέχεις σε αυτόν τον τρόπο ζωής δεν μπορείς να την "αγοράσεις". Γεννιέσαι με αυτήν... Αυτοί που θα προσπαθήσουν να το "προπονήσουν" το θέμα, μετά βίας θα φτάσουν μια φορά στο Magadan και πάντα θα έχουν ένα σημείο αναφοράς, το σπίτι τους ή την οικογένειά τους.
Επίσης αυτοί που θα φτάσουν στο Magadan και θα γυρίσουν κάποια μέρα θα διηγούνται το ταξίδι τους αυτό στα εγγόνια τους.
Αυτοί που θα ταξιδεύουν χωρίς σημείο επιστροφής στον χάρτη το πιο πιθανό είναι πως δεν θα αποκτήσουν ποτέ τους εγγόνια.

Πάντως εάν σκεφτώ τον εαυτό μου "χωμένο πίσω από στοίβες εγγράφων, ιδρωμένο και κουρασμένο, το ρολόι να δείχνει 11:20 ακόμη, στο σπίτι να έχω μαλώσει με την γυναίκα, να χρωστάω φως,νερό,τηλέφωνο" τότε κι εμένα θα μου φταίει η φτώχεια μου που δεν μπορώ να γίνω "παντοτινός ταξιδιώτης"!!!
φιλικά και αστειευόμενος το λέω το τελευταίο... ελπίζω να μην παρεξηγηθώ! :friendship::friendship::friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Έτσι χοντρικά... 735.000 km / 3650 (10 χρόνια * 365 μέρες) = 201 χιλιόμετρα τη μέρα!

Στον στρατό μου είχαν μάθει πως για να συνηθίσει - εγκλιματιστεί ο ανθρώπινος οργανισμός σε ένα μέρος χρειάζεται περίπου μια εβδομάδα (εξ ου και η "εβδομάδα προσαρμογής"). Εάν υπάρχει κάποιος doctor εδώ μέσα που μπορεί να αποδείξει πως αυτό δεν ισχύει ευχαρίστως να δεχτώ πως κάνω λάθος...

Πάντως κι εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως την ικανότητα να αντέχεις σε αυτόν τον τρόπο ζωής δεν μπορείς να την "αγοράσεις". Γεννιέσαι με αυτήν... Αυτοί που θα προσπαθήσουν να το "προπονήσουν" το θέμα, μετά βίας θα φτάσουν μια φορά στο Magadan και πάντα θα έχουν ένα σημείο αναφοράς, το σπίτι τους ή την οικογένειά τους.
Επίσης αυτοί που θα φτάσουν στο Magadan και θα γυρίσουν κάποια μέρα θα διηγούνται το ταξίδι τους αυτό στα εγγόνια τους.
Αυτοί που θα ταξιδεύουν χωρίς σημείο επιστροφής στον χάρτη το πιο πιθανό είναι πως δεν θα αποκτήσουν ποτέ τους εγγόνια.

Πάντως εάν σκεφτώ τον εαυτό μου "χωμένο πίσω από στοίβες εγγράφων, ιδρωμένο και κουρασμένο, το ρολόι να δείχνει 11:20 ακόμη, στο σπίτι να έχω μαλώσει με την γυναίκα, να χρωστάω φως,νερό,τηλέφωνο" τότε κι εμένα θα μου φταίει η φτώχεια μου που δεν μπορώ να γίνω "παντοτινός ταξιδιώτης"!!!
φιλικά και αστειευόμενος το λέω το τελευταίο... ελπίζω να μην παρεξηγηθώ! :friendship::friendship::friendship:
Οπως παντα, η αληθεια ειναι σκληρη .... και ασηκωτη!
Το αυτογνωσιακο κομματι, το δυσκολοτερο, αλλα και το απολαυστικοτερο...για τους τολμουντες.

Aν και πρωι, στην υγεια σου vag:friendship:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όποιος θέλει και μπορεί, πάει. Όποιος δε θέλει ή δε μπορεί, δεν πάει.
Προσωπικά, δε θέλω. Σέβομαι την "τρέλλα" αυτών των ανθρώπων που πάνε και ζουν ένα όνειρο αλλά οι θυσίες που κάνουν για να το πετύχουν... εγώ δε θέλω να τις κάνω.
Οπότε, όσο σέβομαι αυτούς που αποφασίζουν να ταξιδέψουν για δέκα χρόνια, άλλο τόσο σέβομαι τον άλλο που μπόρεσε να ταξιδέψει μόνο 10 μέρες ή να κάνει και μονοήμερη απόδραση.
Ποιος το έλεγε;
Προσθέστε ζωή στη ζωή σας!

Ε αυτό.
Και μόνο αυτό, εμένα, μου αρκεί :)
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Ας επαιρνα εγω απο καπου χρηματα και θα ειχα γινει καπνος.....ουτε που θα καθομουν να το συζητησω :p
αλλα με το ταμειον μειον ουτε μηχανακι δεν εχω ,οποτε καθομαι εδω να το συζητω και να ονειρευομαι.....:banghead: :banghead: :D
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Ολα ειναι απόφαση ζωής.Πόσοι απο εμάς θα πουλούσαν το σπίτι τους για να κάνουν ένα τέτοιο όνειρο πραγματικότητα?..πόσοι θα άφηναν την μανούλα τους για πάνω απο 2 μήνες?.
Αν κάτι θες στη ζωη πολυ το κανείς .αλλωστε απο οτι ξερω ο συγκεκριμένος δούλευε και σε μερικές χώρες.
Αλλωστε αυτός ειναι ένας απο τους δεκάδες που ταξιδεύουν για χρονια και όχι απο τους χιλιάδες που εγκατέλειψαν αυτο το όνειρο επειδη δεν άντεξαν


Υ.γ ένα μέσο σπίτι ειχε αξία 200.000 ευρω δια 3650 μέρες ειναι περίπου 55 ευρω ημερήσιος άρα οσοι εχετε το σπιτάκι για τα γεράματα σκεφτητε το
 
Τελευταία επεξεργασία:

j.t.r

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Ολα για ενα ταξιδι? Να τα καταργησω? Να αφησω το γιο μου και τη γυναικα μου , να πουλησω οτι εχω και δεν εχω?
Και εαν δεν εχω? Να ληστεψω καμια τραπεζα για να βγαλω τα εξοδα μου για το γυρο του κοσμου?

Εχετε ποτε σκεφτει ποσοι απο τους μεγαλοταξιδιωτες ειναι σαν χαρακτηρες ντενεκεδες ξεγανωτοι?
Ποσοι απο αυτους που αποθεωνονται στο βαθρο των πρωταθλητων μοτοταξιδιωτων ,ειναι για τα μπαζα σαν χαρακτηρες?


Οσο για...τη μανουλα μας, που αναφερε ο akis21 ,δεν ξερω τι να πω , δεν εχω και τους δυο γονεις μου, αλλα το γιο μου δεν θα τον αφηνα ποτε... αυτο δηλαδη θα πρεπει να με κανει να νιωθω μειονεκτικα απεναντι σε αυτον που εχει διαολοστειλει τα παντα στη ζωη του προκειμενου να κανει το γυρο του κοσμου? Και εαν μου πειτε οχι ,τοτε γιατι να ηρωποιουμε τετοιες καταστασεις.

Μερικες φορες η χιλιοειπωμενη φραση και πλεον ξεφτισμενη '' Ολα ειναι δρομος'' χανει το νοημα της...

Οσο για τα ονειρα ζωης,αλοιμονο εαν τελειωνουν σε ενα ταξιδι σε δυο τροχους...
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Ποσο απελπισμενος και πληγωμενος απο τον κοσμο πρεπει να εισαι για να καβαλησεις μια μοτο σημερα και να ξεκαβαλησεις μετα απο 10 χρονια...............
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Ολα για ενα ταξιδι? Να τα καταργησω? Να αφησω το γιο μου και τη γυναικα μου , να πουλησω οτι εχω και δεν εχω?
Και εαν δεν εχω? Να ληστεψω καμια τραπεζα για να βγαλω τα εξοδα μου για το γυρο του κοσμου?

Εχετε ποτε σκεφτει ποσοι απο τους μεγαλοταξιδιωτες ειναι σαν χαρακτηρες ντενεκεδες ξεγανωτοι?
Ποσοι απο αυτους που αποθεωνονται στο βαθρο των πρωταθλητων μοτοταξιδιωτων ,ειναι για τα μπαζα σαν χαρακτηρες?


Οσο για...τη μανουλα μας, που αναφερε ο akis21 ,δεν ξερω τι να πω , δεν εχω και τους δυο γονεις μου, αλλα το γιο μου δεν θα τον αφηνα ποτε... αυτο δηλαδη θα πρεπει να με κανει να νιωθω μειονεκτικα απεναντι σε αυτον που εχει διαολοστειλει τα παντα στη ζωη του προκειμενου να κανει το γυρο του κοσμου? Και εαν μου πειτε οχι ,τοτε γιατι να ηρωποιουμε τετοιες καταστασεις.

Μερικες φορες η χιλιοειπωμενη φραση και πλεον ξεφτισμενη '' Ολα ειναι δρομος'' χανει το νοημα της...

Οσο για τα ονειρα ζωης,αλοιμονο εαν τελειωνουν σε ενα ταξιδι σε δυο τροχους...
Κανείς μοτοσικλετιστης δε ειναι ίδιος με τον άλλον ,,,αλλα μαλλον υπερβάλεις με τους χαρακτηρισμούς .
Το τι θυσίες κάνει ο καθένας για το ονειρο του ειναι σχετικές
Άλλοι ειναι ικανοποιημένοι με αυτα που εχουν και σε άλλους δε φτάνουν ουτε να ειναι 10 χρονια πάνω σε 2 ρόδες.
Άλλοι την βρίσκουν με αστακομακαρονάδα στη ψαρου και άλλοι με ρύζι στο Νεπάλ
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Ποσο απελπισμενος και πληγωμενος απο τον κοσμο πρεπει να εισαι για να καβαλησεις μια μοτο σημερα και να ξεκαβαλησεις μετα απο 10 χρονια...............
Ίσως να είσαι και απλα τολμηρός
 
Top Bottom