Ταπα βενζινης R1200 GS '04

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ας μου πει ενας καλος ανθρωπος αν εχει στη δικη του ταπα το συγκεκριμενο μαυρο στρογγυλο λαστιχο που φαινετα παρακατω και κυριως σε πιο σημειο.Στην εισοδο του ρεζερβουαρ πανω στην ταπα ή πουθενα(και μου το αφησε καμμια μανικα να με ταλαιπωρει)
Ευχαριστω!

Αυτο που βλεπετε..



παει εδω



εδω στο υψος που αρχιζει το κοκκινο



ή πουθενα?


p.s.
Το χρωμα της μηχανης ειναι το πρωτο, 12 σχεδον χρονια αναλλοιωτο
και δεν βρισκω ευκολα αντικαταστατη
adv phone
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ας μου πει ενας καλος ανθρωπος αν εχει στη δικη του ταπα το συγκεκριμενο μαυρο στρογγυλο λαστιχο που φαινετα παρακατω και κυριως σε πιο σημειο.Στην εισοδο του ρεζερβουαρ πανω στην ταπα ή πουθενα(και μου το αφησε καμμια μανικα να με ταλαιπωρει)
Ευχαριστω!

Αυτο που βλεπετε..



παει εδω



εδω στο υψος που αρχιζει το κοκκινο



ή πουθενα?


p.s.
Το χρωμα της μηχανης ειναι το πρωτο, 12 σχεδον χρονια αναλλοιωτο
και δεν βρισκω ευκολα αντικαταστατη
adv phone
Θα με κάνεις να πάω στο πάρκινγκ... Περίμενε!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Λοιπόν η τάπα είναι ίδια...


Το λάστιχο είναι κάτω...


Αρκουδόφωνο...
Ευχαριστω για τον κοπο σου Χρηστο,το λαστιχο σε μενα ειναι και λιωμενο και πλεον κομμενο.
Θα δω αυριο αν υπαρχει και ποσο κανει και θα το ποσταρω .
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Επί 2 χρόνια το χα όπως εσύ...δεν έχει κανένα απολύτος θέμα, απλώς θέλει προσοχή όταν βγάζεις την μάνικα να μην το χάσεις στις 7/10...

Αν πάλι είναι φθηνό το αλλάζεις, αλλά εγώ δεν ψάχτικα καν!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πανφθηνο είναι! Το μόνο θέμα είναι το υπόλοιπο κομμάτι, που βρίσκεται πλέον καπου μέσα στο ντεποζιτο! Πρόβλημα δεν θα δημιουργήσει όμως! Οπότε, αγοράζεις ένα καινούργιο (νομίζω 3 με 4 ευρω κάνει) το βαζεις επάνω και είσαι έτοιμος!
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Επί 2 χρόνια το χα όπως εσύ...δεν έχει κανένα απολύτος θέμα, απλώς θέλει προσοχή όταν βγάζεις την μάνικα να μην το χάσεις στις 7/10...

Αν πάλι είναι φθηνό το αλλάζεις, αλλά εγώ δεν ψάχτικα καν!!
Έτσι ακριβώς είναι και εγώ το παρατήρησα κανα 2 φορές που Εβαλα βενζίνη.

Εφόσον γράφει κωδικό υπάρχει ανταλλακτικό, το κόστος θα είναι σίγουρα φθηνότερο από το πάνε έλα στην BMW.

Καλό είναι να αλλαχτεί γιατί αν χαθεί ίσως χάνει καύσιμο, μυρίζει κτλ.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Πανφθηνο είναι! Το μόνο θέμα είναι το υπόλοιπο κομμάτι, που βρίσκεται πλέον καπου μέσα στο ντεποζιτο! Πρόβλημα δεν θα δημιουργήσει όμως! Οπότε, αγοράζεις ένα καινούργιο (νομίζω 3 με 4 ευρω κάνει) το βαζεις επάνω και είσαι έτοιμος!
Έχει αλλιωθει μετά από τόσα χρόνια και τόσα λίτρα καυσίμου είναι απολύτως λογικό.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχει αλλιωθει μετά από τόσα χρόνια και τόσα λίτρα καυσίμου είναι απολύτως λογικό.
Δεν το αλλοιώνει το καύσιμο, ούτε πολυμερηζεται με το καύσιμο!
Κόβεται απο τις μανικες των βενζιναδικων με τα χρόνια και σιγά σιγά. Ιδίως όταν ο βενζινας βάζοντας την μανικα στην τρύπα, δεν κρατάει με το χέρι του το βάρος της, αλλα την "σφηνωνει" υπό γωνία, φορά με την φορά "πληγώνει" το λάστιχο και το αποτέλεσμα είναι αυτο του θέματος μας!
Αν βγάλετε το λάστιχο και ακουμπησετε το δάκτυλο σας στο μεταλλικό στομιο που εδράζεται, θα αισθανθητε ότι είναι αιχμηρο γύρω γύρω. Όταν το πιέζει η μανικα λοιπόν, με τα χρόνια θα κοπεί.

Άλλος ένας λόγος που, όχι μόνο δεν κατεβαίνω απ'την μηχανη, αλλα βάζω και μόνος μου βενζινη!!!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Αυτό το λάστιχο είναι για να περνάει τους περιβαλοντολογικούς περιορισμούς μιας και είναι για φρακάρει η μάνικα
και να μη αφηνει πολλές αναθυμιάσεις (βενζόλιο-καρκίνος) να φεύγουν στο περιβάλον κατα το γέμισμα...

Βέβαια στις χωρες τις ''άλλες''... οι μάνικες έχουν και ένα ακόμα λάστιχο που είναι σαν στοπ και δεν αφηνει το στομιο της μάνικας
να πάει πολύ μέσα, αλλα μόνο μέχρι το λάστιχάκι του paschali...εδώ Ellada δεν έχουν οπότε ενίοτε η μάνικα το παίρνει παραμάζωμα
ή το ταλαιπωρεί μέχρι καταστροφής....

Γενικά το βγάζαμε τελείως με το καλημέρα, όπως επίσης κάναμε και μια τρυπούλα στο χάλκινο στόμιο για να φευγει ο αέρας
έτσι κερδίζαμε σχεδόν 2 λίτρα στο γέμισμα.....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτό το λάστιχο είναι για να περνάει τους περιβαλοντολογικούς περιορισμούς μιας και είναι για φρακάρει η μάνικα
και να μη αφηνει πολλές αναθυμιάσεις (βενζόλιο-καρκίνος) να φεύγουν στο περιβάλον κατα το γέμισμα...

Βέβαια στις χωρες τις ''άλλες''... οι μάνικες έχουν και ένα ακόμα λάστιχο που είναι σαν στοπ και δεν αφηνει το στομιο της μάνικας
να πάει πολύ μέσα, αλλα μόνο μέχρι το λάστιχάκι του paschali...εδώ Ellada δεν έχουν οπότε ενίοτε η μάνικα το παίρνει παραμάζωμα
ή το ταλαιπωρεί μέχρι καταστροφής....

Γενικά το βγάζαμε τελείως με το καλημέρα, όπως επίσης κάναμε και μια τρυπούλα στο χάλκινο στόμιο για να φευγει ο αέρας
έτσι κερδίζαμε σχεδόν 2 λίτρα στο γέμισμα.....
μηπως μπορεις να το αναλυσεις αυτο λιγο παραπανω διοτι και εγω δεν εχω τετοιο λαστιχο και μετα απο την απωλεια του νομιζω οτι αντι για 20λιτρα παιρνω 22 (αν δε με κλεβουν)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
μηπως μπορεις να το αναλυσεις αυτο λιγο παραπανω διοτι και εγω δεν εχω τετοιο λαστιχο και μετα απο την απωλεια του νομιζω οτι αντι για 20λιτρα παιρνω 22 (αν δε με κλεβουν)
Αμα ισχύει αυτό (+2 λίτρα στο γέμισμα) , πάω να το βγάλω ΤΩΡΑ!!!!! ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κρυφοαντβετσουράκηδες....
:pointu::pointu::pointu:

Mε την καμία!!!! που λένε και στο χωριό μ.... :cool:
Αλλά +2 λίτρα, σου δίνουν +30 χλμ ρεζέρβα ;) Χωρίς να προσθέτεις βάρος, όγκο κλπ... Καλό , νομίζω :):ok::ok::ok:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Νομίζω ότι χάσιμο 2 λίτρα έχουν μόνο τα αμερικάνικα που έχουν αυτό καρόαλ κάνιστερ που δεν κατάλαβα ακόμα τι είναι!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Νομίζω ότι χάσιμο 2 λίτρα έχουν μόνο τα αμερικάνικα που έχουν αυτό καρόαλ κάνιστερ που δεν κατάλαβα ακόμα τι είναι!!!
Κι αν δεν πας σε κανενα madness ετσι αγραμματος θα μεινεις:p:p:p:p
 
Top Bottom