Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

dimitris.t

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200 GS ADV,ducati 1098s
έχω δοκιμάσει στο 800 hepco explorer και zega pro τώρα στο adve έχω τις bmw, νομίζω ότι οι zega pro και οι bmw είναι πολύ κοντά ποιοτικά και ποιοτικοτερες από τις hepco. προσωπικά μου αρέσουν περισσότερου οι bmw γιατί είναι ποιο συμμαζεμένες και δένουν καλύτερα με το σύνολο της μηχανής μου.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συμφωνώ πάντως με το Στέφανο (@N4pSt3R ) στο θέμα χρήσης.
Αν είναι να κάνεις camping , τότε οι μεταλλικές είναι μονόδρομος. Είναι απαραίτητη η δυνατότητα φορτώματος επό πάνω!!!!
Αν δεν υπάρχει θέμα camping, τότε καλύτερα πλαστικές. Πιο λίγα λ7 (σημαντική η διαφορά) και σε όλα πιο εύκολες/ελαφρές.
Η εμφάνιση είναι υποκειμενικό θέμα. Το image επίσης..... Αλλά πληρώνονται και ανάλογα!
Αν υπάρχουν λ7, τότε δεν τα συζητάμε καθόλου.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
έχω δοκιμάσει στο 800 hepco explorer και zega pro τώρα στο adve έχω τις bmw, νομίζω ότι οι zega pro και οι bmw είναι πολύ κοντά ποιοτικά και ποιοτικοτερες από τις hepco. προσωπικά μου αρέσουν περισσότερου οι bmw γιατί είναι ποιο συμμαζεμένες και δένουν καλύτερα με το σύνολο της μηχανής μου.

+1200 σε όσα λες κι εγώ αυτό έχω διαπιστώσει.
Αν διάλεγα τώρα, θα πήγαινα σε BVMW. Μόνο για θέμα εμφφάνισης και για τους μειον 5 πόντους συνολικό πλάτος.
Ειδικά τώρα που έχουν χαμηλότερη τιμή (σαν ελαφρώς μεταχειρισμένες) από Zega Pro καινούριες.
Τότε που τις έβαλα εγώ, αφενός δεν είχα προσέξει τις διαφορές (όλα ίδια τα έβλεπα...) αφετέρου η διαφορά τιμής στο σετ (και τα κάγκελα μέσα) ήταν 500€ και κάτι...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Το μόνο δίλημμα που αναφέρω παραπάνω είναι ότι το set 37-45 είναι πολύ μεγάλο για ολιγοήμερες αποδράσεις με λίγα πράγματα.
Θα ξαναπώ ότι το γύρισμα που κάνει η μαμά στην εξάτμιση είναι πολύ καλό από θέμα εμφάνισης αλλά δεν το ζηλεύω από θέμα χώρου, έχω την εντύπωση ότι η TRT έχει κάνει 3-4cm παραπάνω..

Και ακόμα ένας παράγοντας που έπαιξε ρόλο στην αγορά των Zega είναι ότι και σε άλλο on-off να πάω κάποια στιγμή το μόνο που χρειάζομαι είναι κάγκελα!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το μόνο δίλημμα που αναφέρω παραπάνω είναι ότι το set 37-45 είναι πολύ μεγάλο για ολιγοήμερες αποδράσεις με λίγα πράγματα.
Θα ξαναπώ ότι το γύρισμα που κάνει η μαμά στην εξάτμιση είναι πολύ καλό από θέμα εμφάνισης αλλά δεν το ζηλεύω από θέμα χώρου, έχω την εντύπωση ότι η TRT έχει κάνει 3-4cm παραπάνω..

Και ακόμα ένας παράγοντας που έπαιξε ρόλο στην αγορά των Zega είναι ότι και σε άλλο on-off να πάω κάποια στιγμή το μόνο που χρειάζομαι είναι κάγκελα!!!
37-45 super!!!
...άμα έχεις και γυναίκα:D:D:D:D:D:D:D
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
37-45 super!!!
...άμα έχεις και γυναίκα:D:D:D:D:D:D:D

Άμα έχεις γυναίκα συμπληρώνεις και ένα topcase και εσύ βολεύεσαι με το tankbag :p
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Βάλε-βγάλε έυκολο (ένα κλικ κάτω από τις BMW που είναι πανεύκολο) και πολύ στιβαρό δέσιμο.
πλέον με τις touratech Zega Pro2 (τόνισε το "2"), το βάλε-βγάλε γίνεται πανεύκολο

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άμα έχεις γυναίκα συμπληρώνεις και ένα topcase και εσύ βολεύεσαι με το tankbag :p
Δεν κατάλαβες.....
tank bag & top case είναι στάνταρ!!!!
Δεν έχει ςγυναίκα στις αποδράσεις με φαίνεται...:pointu:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
πλέον με τις touratech Zega Pro2 (τόνισε το "2"), το βάλε-βγάλε γίνεται πανεύκολο

Καλό!!!
Δεν το είχα πάρει χαμπάρι....
Όπως δείχνει , ο μηχανισμός μπαίνει και στις παλιότερες, άμα έχει κάποιος θέμα. Εγώ βολεύομαι και με τις βιδωτές:)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Το χω ψαξει για να μπει ειναι θεμα, ηταν τουλαχιστον!!!

Και εχεις δικιο με 2 πλαινες παω ακομα!!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Υπερτερουν των τουρατεκ και των μαμα bmw?
Που και πως;
Η ίδια η hepco τις θεωρεί πιο κατάλληλες για σκληρή χρήση από ότι τις μεταλλικές της. Της περιγράφει σαν unbreakable και undestructable και αυτό το έχω διαπιστώσει σε πτώσεις φίλων όπου δεν έπαθαν τίποτε. Σε τρακάρισμα σοβαρό μάλιστα του ενός, έσπασε το εξωτερικό τοίχωμα αλλά το εσωτερικό ήταν άθικτο και παρέμειναν στεγανες. Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι το διπλό τους τοίχωμα και το ότι έχουν ελαστικοτητα. Εκεί που οι μεταλλικές θα στραβωσουν και θα μπαζουν αυτές θα μείνουν στεγανες.

 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Αν βέβαια μιλάμε για adventure καταστάσεις, εκεί οι καλές μαλακές παίζουν μονές τους.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φορτωνεις επανω τους;
Εχουν δεστρες;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τότε καλές είναι:)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το χω ψαξει για να μπει ειναι θεμα, ηταν τουλαχιστον!!!

Και εχεις δικιο με 2 πλαινες παω ακομα!!!
Μπορείς όμως να βάλεις αυτό: http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3126&category_id=68&option=com_virtuemart&Itemid=1

Δεν είναι και πάμφτηνο (η τιμή είναι για 1) αλλά αφαιρείς την βαλίτσα χωρίς να την ανοίξεις.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Μπορείς όμως να βάλεις αυτό: http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3126&category_id=68&option=com_virtuemart&Itemid=1

Δεν είναι και πάμφτηνο (η τιμή είναι για 1) αλλά αφαιρείς την βαλίτσα χωρίς να την ανοίξεις.

Με τον ίδιο τρόπο δουλέευει το topcase της Touratech και δεν είμαι απόλυτα βέβαιως ότι θα ήθελα να είναι έτσι κ οι πλαινές, δεν θα έχουν την ίδια ακαμψία που έχουν τώρα!!
Η zega2 όπως ανέφεραν ποιο πάνω είναι άρματα αλλά δεν έχω πάρει σαφή απάντηση αν μπορώ να βάλω τέτοιες βάσεις!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ωραια κουβεντα γινεται και πραγματι ενημερωτικη.
αλλα δεν εχουμε πει το κυριοτερο....που ειναι το φορτωμα.
προσοχη στο βαρος και στο φορτωμα, γιατι αλλαζει η συμπεριφορα της μηχανης....
το νου μας.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ωραια κουβεντα γινεται και πραγματι ενημερωτικη.
αλλα δεν εχουμε πει το κυριοτερο....που ειναι το φορτωμα.
προσοχη στο βαρος και στο φορτωμα, γιατι αλλαζει η συμπεριφορα της μηχανης....
το νου μας.....

Στα 200 μέτρα, το συνήθισες!
Και προσαρμόζεσαι ανάλογα;):)
 
Top Bottom