Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
νεα της εβδομαδας

  • νεοι χαρτες OpenAndroMaps Μαιος
  • νεοι χαρτες στο Here WeGO v127
  • νεοι χαρτες στο Osmand Μαιος
  • νεα εκδοση εφαρμογης Osmand v 4.7.14
- νεα beta εκδοση σε Hellaspath 2.1.4 (bug fixes)
spoiler >>> νεες προσθηκες υπο αναπτυξη σε online weather + hardware compass

Πώς κάνεις ενημέρωση και αναβάθμιση του προγράμματος και των χαρτών στο Osmand;
Γίνεται αυτόματα;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πώς κάνεις ενημέρωση και αναβάθμιση του προγράμματος και των χαρτών στο Osmand;
Γίνεται αυτόματα;
η εφαρμογη κανει αναβαθμισεις του κωδικα - αυτοματα ή χειροκινητα, αναλογα τι εχουμε ρυθμισει στο playstore. Οι χαρτες γινονται χειροκινητα μεσα απο την εφαρμογη.

προσωπικα κανω χειροκινητα αναβαθμισεις στην εφαρμογη και τους χαρτες, αφου ελεγχω τα 2 λινκ που εχω απο τον server της εταιρειας. Παλια υπηρχαν και αλλα λινκ, αλλα τα εχουν κλεισει. Μερικοι βλακες τα εδωσαν δημοσια στην επισημη σελιδας της εταιρειας στο reddit. Με οτι λειτουργει ακομα κατεβαζω 1 φορα τα αρχεια και τα ανεβαζω στο wifi nas που εχω. Μετα τα δινω στις συσκευες μου με 10ΜΒ / sec
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
η εφαρμογη κανει αναβαθμισεις του κωδικα - αυτοματα ή χειροκινητα, αναλογα τι εχουμε ρυθμισει στο playstore.
Πού βλέπουμε ποια είναι η τελευταία ενημέρωση που έχει κάνει;


Κάτι άλλο. Μπορώ να βοηθήσω την ενημέρωση των χαρτών τους;
Mερικά εκκλησάκια δεν τα έχουν στο χάρτη, κάποια άλλα δεν έχουν το όνομά τους, και σε κάποια άλλα δεν έχουν φωτογραφίες.
Μπορείς να μου βρεις κάποιο link για να τους τα στέλνω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πού βλέπουμε ποια είναι η τελευταία ενημέρωση που έχει κάνει;


Κάτι άλλο. Μπορώ να βοηθήσω την ενημέρωση των χαρτών τους;
Mερικά εκκλησάκια δεν τα έχουν στο χάρτη, κάποια άλλα δεν έχουν το όνομά τους, και σε κάποια άλλα δεν έχουν φωτογραφίες.
Μπορείς να μου βρεις κάποιο link για να τους τα στέλνω;
για την εφαρμογη,
  1. τρεχεις το playstore και εκει βλεπεις σε καθε εφαρμογη που εχεις στις πληροφοριες ..... (φωτο 1)
  2. στις ρυθμισεις του android (φωτο 2)



Για τους χαρτες, μεσα απο την εφαρμογη εχει ενημερωση. Τι εχεις και τι υπαρχει (αν υπαρχει) σε νεους χαρτες.




οι χαρτες του osmand ειναι OSM, δηλαση openstrremap. Μπορεις να μπεις στην σελιδα τους OpenStreetMap και να δημιουργησεις λογαριασμο. Μετα ξεκινα τις διορθωσεις οπου εσυ νομιζεις.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Νεα εκδοση για το Osmand

η εταιρεια ανεβαζει στο playstore τις νεες εκδοσεις, αλλη για beta testing και αλλη για final. Ομως αναλογα τους στοχους που εχουν στην εταιρεια σε αυτες τις 2 κατηγοριες, δεν θα εχουν ολοι οι χρηστες προσβαση στην νεα εκδοση. Παιζουν ρολο οι εκδοσεις android ή το hardware της συσκευης μας. Επισης δεν ειναι λογικο να κατεβασουν ταυτοχρονα μερικα δις πιθανοι χρηστες android την καθε εκδοση εφαρμογης - σε ενα επταψηφιο αριθμο εφαρμογων (γενικα) που υπαρχουν στο playstore.
Στο σημερινο παραδειγμα βλεπουμε την νεα εκδοση να ανεβηκε στον server της εταιρειας στις 4 του μηνα, την επομενη στο playstore και .... επισημα μερικοι βλεπουν την εκδοση 4.7.10 και αλλοι κατεβαζουν την 4.7.15. Σε καποιες σπανιες περιπτωσεις η καθυστερηση μπορει να φτασει και τις 15 μερες. Μου εχει συμβει.

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
... δεν θα εχουν ολοι οι χρηστες προσβαση στην νεα εκδοση. Παιζουν ρολο οι εκδοσεις android ή το hardware της συσκευης μας.
Σε ένα παλιό κινητό που το έχω εγκαταστήσει, έχει διαφορετικά μενού και λιγότερες επιλογές, από αυτά που έχει στο android13.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Σε ένα παλιό κινητό που το έχω εγκαταστήσει, έχει διαφορετικά μενού και λιγότερες επιλογές, από αυτά που έχει στο android13.
Γεια σου Γιωργο και Χρονια Πολλα

σε παλιες συσκευες που θα εχουν αλλες εκδοσεις android, το playstore το "βλεπει" και θα σου δωσει την καταλληλη - και παλια - εκδοση της εφαρμογης. Αν θελεις δες στις ρυθμισεις ποια εκδοση εχει αυτη η συσκευη σου
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Χρόνια Πολλά Λεωνίδα! lneam

γνωρίζεις κάποια ιστοσελίδα που κάνει σύγκριση συσκευών;
συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν αυτές οι 2 συσκευές της Garmin:
  1. Tread base edition 5.5"
  2. Zumo XT2
είναι και οι 2 στα ίδια χρήματα και η μόνη διαφορά που μπορώ να βρω είναι η λίγο μεγαλυτερη οθόνη του Ζούμο.
με ενδιαφέρουν οι διαφορές και στο επιμέρους hardware και software.

ευχαριστώ
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Χρόνια Πολλά Λεωνίδα! lneam

γνωρίζεις κάποια ιστοσελίδα που κάνει σύγκριση συσκευών;
συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν αυτές οι 2 συσκευές της Garmin:
  1. Tread base edition 5.5"
  2. Zumo XT2
είναι και οι 2 στα ίδια χρήματα και η μόνη διαφορά που μπορώ να βρω είναι η λίγο μεγαλυτερη οθόνη του Ζούμο.
με ενδιαφέρουν οι διαφορές και στο επιμέρους hardware και software.

ευχαριστώ
Χρονια πολλα Γιωργο

σελιδα που να εχει αυτες τις 2 συσκευες σε αντιπαραθεση ειναι λιγο απιθανο, αφου εχουν αλλο target group. Η σειρα tread ειναι για Automotive Off-Road χρηση, τιτλος που εκανα copy paste απο το site της garmin. Η συσκευη αυτη που αναφερεις ειναι βασικα το παλιο μοντελο zumo xt με αλλαγες στο λογισμικο και χαμηλο κοστος ως entry level συσκευη στην κατηγορια πλοηγησης που απευθυνεται.

Αν λοιπον θελεις συσκευη με προδιαγραφες ειδικα για μοτοσυκλετα, εγω σου προτεινω το zumo xt2. Η σελιδα της garmin ειναι κοινη και για τα 2 zumo. Διαφορες υπαρχουν και στο λογισμικο του νεου μοντελου, αφου οπως λεει και η εταιρεια ακουσε τους καταναλωτες. Στο κομματι του δεκτη, το νεο μοντελο εχει 10 μετρησεις / sec. Χρησιμο σε ταχυτητες >25Km
συγκριση αναμεσα στα 2 zumo στα γερμανικα υπαρχει εδω
βαλε την μεταφραση στα αγγλικα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
lneam σε ευχαριστώ πολυ για τον κόπο σου να ψάξεις και να απαντήσεις.

Ένα ακόμη που παίζει σαν επιλογή είναι το Garmin Tread Overland, αλλά κοστίζει 1300€, τα διπλά χρήματα από το ΧΤ2.
Έχει "τεράστια" οθόνη και είμαι σίγουρος ότι δεν θα το αξιοποιήσω όπως του αρμόζει.
Αλλά με τρώει να το δοκιμάσω μιας και παιρνει την εφαρμογή DMD και αυτή την στιγμή προσφέρει την άδεια του ο Rade Garage (στο φεισμπουκ το αναφέρει).
Νομίζω πως αξίζει να αγοραστεί από τον Rade Garage μιας και προσφέρει στο πακέτο του την καλωδίωση για μοτοσυκλέτα (120 με 150 ευρώ νομίζω κοστίζει) και βάση για μπαράκι (39 ευρώ).

Αν και με βλέπω να καταλήγω στο ΧΤ2. Είχα αρκετά της Garmin και με τελευταίο το απλό ΧΤ.
Φοβάμαι να περάσω σε android συσκευή λόγω συνήθειας με τα Garmin.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Φοβάμαι να περάσω σε android συσκευή λόγω συνήθειας με τα Garmin.
φιλε γιωργο, εχουμε προβλημα .....



οπως και ολα τα pnd garmin σε μεγαλες διαστασεις για οχηματα φορτηγα, τροχοσπιτα, offroad, race, κτλ. Μονο οι handheld συσκευες εχουν ακομα .... linux !!!!! Βασικα και το android εχει ως βαση το linux.

Μηπως να ξανασκεφτεις την λυση του cartper iter ? Εχει τιμη λιγο πανω απο το garmin xt2 και ειναι κορυφαια εξειδικευμενο για μοτοσυκλετες ADV, συσκευη βαση χειριστηρια λογισμικο δεκτης ublox 5ΗΖ. Η εφαρμογη DMD τρεχει και εδω, αφου ειναι android. Βασικα τρεχει παντου, ακομα και σε Xiaomi

η αποφαση ειναι δικη σου
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
αναβαθμισεις απο το playstore
σε συνεχεια του ποστ 465 που εκανα χθες, ριξτε μια ματια στις χθεσινες φωτο. και σημερα εχουμε και τις καινουργιες.

- Τωρα βλεπουμε πως εχουμε την ιδια ακριβως ημερομηνια με του ποστ 465, μονο που τωρα εχουμε αλλη εκδοση. Πως γινεται αυτο ?


- χθες ειχα απο το playstore την 4,7,10 ενω στην συσκευη μου ειχα εγκαταστησει την εκδοση 4,7,15 απο το playstore. Μονο που το playstore δεν το "εβλεπε"


- μετα απο 24 ωρες, το playstore παρουσιαζει την εκδοση 4.7.15 και ταυτοχρονα την "βλεπει" και στην συσκευη μου. Πλακα εχει που το playstore παρουσιαζει εδω ημερομηνια 4/5 ενω στην στην πρωτη φωτο. που ειναι απο το PC η ιδια εφαρμογη εχει ημερομηνια 5/5
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OsmAnd 4.7.10 vs OsmAnd 4.7.15
μια μικρη αλλαγη που λογικα θα προβληματισει λιγους ειναι οι ελαχιστες απαιτησεις λειτουργικου που θελει η εφαρμογη πλεον. Το android 7 ειναι απαραιτητη προυποθεση.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
αναβαθμισεις ...
μαλλον σημερα ειναι η μερα του osmand. Σε αναμονη για να "βρουμε" την νεα beta !!!!!!!!

 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Παιδιά μερικές ερωτήσεις για το Zumo XT2:
  • Αυτονομία μπαταρίας? Αντέχει ρεαλιστικά με πλοήγηση 4-5 ώρες;
  • Φορτίζει απευθείας με USB; (διαθέτει USB-A θύρα η μηχανή μου που φορτίζω και το κινητό προς το παρόν) Με φοβίζει να βάλω έξτρα καλώδια στην μηχανή.
  • Για βάση τι προτείνετε? Με το Quadlock την έχω καταβρεί είναι η αλήθεια, αλλά αυτό είναι μεγάλο, θέλει ολόκληρο μπαράκι;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Παιδιά μερικές ερωτήσεις για το Zumo XT2:
  • Αυτονομία μπαταρίας? Αντέχει ρεαλιστικά με πλοήγηση 4-5 ώρες;
  • Φορτίζει απευθείας με USB; (διαθέτει USB-A θύρα η μηχανή μου που φορτίζω και το κινητό προς το παρόν) Με φοβίζει να βάλω έξτρα καλώδια στην μηχανή.
  • Για βάση τι προτείνετε? Με το Quadlock την έχω καταβρεί είναι η αλήθεια, αλλά αυτό είναι μεγάλο, θέλει ολόκληρο μπαράκι;
εχει αμεση σχεση η ρυθμιση του brightness. Αν το εχεις στο max μετα απο πληρη φορτιση σε καινουργια μπαταρια 2,5-3 ωρες. Μην ξεχνας πως η μπαταρια της συσκευης ειναι 3060mAh
θυρα usb c εχει με λαστιχο που κλεινει
βαση εχει δικη του


 
Top Bottom