Λάδωμα αλυσίδας........spray vs Βαλβολίνη

trackler

Μέλος
Περιοχή
τραγανα,ναι διπλα απο τα διοδια!
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
transalp 650
αν οποιοδηποτε σπρευ δεν γραφει πανω στο μπουκαλι ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι κανει για καθαρισμο χωρις να επηρεαζει τα τσιμουχακια των Ο-Χrings,δεν θα το χρησιμοποιουσα.
με 4-5 ευρω παιρνεις ενα λιτρο παραφινελαιο που φτανει για πολλα καθαρισματα.
με 5 ευρω παιρνεις 1 μπουκαλι wd40 των 400ml που ΔΕΝ ειναι σιγουρο οτι δεν κανει ζημια.

ενταξει,καλο ειναι το wd40 αλλα δεν κανει και για την σαλατα και πολυ εχει θεοποιηθει.
ενα απλο λιπαντικο/αντισκοριακο σπρευ ειναι και υατη η αντισκοριακη ιδιοτητα του ειναι που με προβληματιζει για τα τσιμουχακια.
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Τί να πω.....
Μεγάλο δίλημα, αν και είμαι fun του wd-40..
Ίσως τελικά και τα δυο (παραφινέλαιο και wd-40) να είναι κατάλληλα και να μην κάνουν κακό στα oring.

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στο advrider.com είχα δει ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα όπου o-rings έμειναν σε μπάνιο διαφόρων λιπαντικών για 24 ώρες και μετά μετρήθηκαν οι διαστάσεις και η εμφάνισή τους και συγκρίθηκαν με τις τιμές του καινούριου.




Παρακάτω τα αποτελέσματα. Tο τελευταίο "Air exposed" είναι ο "μάρτυρας" (control).

Ολόκληρο το "πείραμα" εδώ: http://advrider.com/index.php?threads/chain-o-ring-wd-40-exposure-effects-study-and-results.345397/
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Στο advrider.com είχα δει ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα όπου o-rings έμειναν σε μπάνιο διαφόρων λιπαντικών για 24 ώρες και μετά μετρήθηκαν οι διαστάσεις και η εμφάνισή τους και συγκρίθηκαν με τις τιμές του καινούριου.




Παρακάτω τα αποτελέσματα. Tο τελευταίο "Air exposed" είναι ο "μάρτυρας" (control).

Ολόκληρο το "πείραμα" εδώ: http://advrider.com/index.php?threads/chain-o-ring-wd-40-exposure-effects-study-and-results.345397/
Πολύ κατατοπιστικό αυτό που μας έδειξες.
Ευχαριστούμε.
 
Reactions: yns

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια παραφινελαιο για καθαρισμο (βουρτσακι και τελος στεγνο πανι) και λαδωνω με βαλβολινη αλυσιδες αλλαζα μετα τα 40000 και χωρις να εχουν γινει σωβρακο.Σε πολλα owners manual μαλιστα γινεται υποδειξη για χρηση βαλβολινης ειδικα σε μοτο που κινουνται ασφαλτο και με μεγαλες μωτ,οπως ειπε και καποιος η αλυσιδα στην περιπτωση αυτη δεν υποφερει τοσο οσο τα γραναζια.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου στο θρέντ. Μέχρι και πρίν από μερικούς μήνες χρησιμοποιούσα spray λαδια (Castrol) με ευλαβική χρήση, συντήρηση και καθαρισμό. Παρ' όλα αυτά είχα κρίκους μαγκωμένους και το κυριότερο είχα βαρεθεί το καθάρισμα της αλυσίδας (παραφινέλαια κλπ.) και της μηχανής η οποία δεν καθαρίζει με τίποτα όπου κολλάει αυτό το λάδι. Μπορώ να πω μα κάθε βεβαιότητα ότι τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει μέχρι σήμερα (υπερβολή, αλλά λέμε...) είναι το σύστημα αυτόματης λίπανσης https://www.tutorochainoiler.com/.
Δεν θα αναλύσω τη διαδικασία τοποθέτησης, ρύθμισης κλπ. είναι εύκολα και περιγράφονται στο site τους. Αυτό που θα πω είναι ότι η λύση αυτή μόνο θετικά έχει.
  • Ελεγχόμενη ροή λαδιού (βαλβολίνη 90w) που αν ρυθμιστεί σωστά πιτσιλάει από λίγο έως καθόλου
  • Αν όντως πιτσιλάει πλένεται πολύ εύκολα και καθαρίσζει αμέσως
  • Η αλυσίδα έχει ένα μόνιμο ομοιόμορφο φιλμ λαδιού παντού με αποτέλεσμα να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου και σφιχτοι χρίκοι δεν υπάρχουν
  • Ευκολία στα ταξίδια. Αντί να κουβαλάς μπουκάλια με spray γεμίζεις το δοχείο το οποίο μπορεί να σου κρατήσει μέχρι και πάνω από 2.000 χλμ. (ανάλογα τη ρύθμιση)
  • Αν εξαιρέσεις το αρχικό κόστος ένα μπουκάλι βαλβολίνη 90άρα κοστίζει 5 ευρώ και θα βγάλει πολλά χρόνια ταξιδίων
  • Όταν βρομίζει η αλυσίδα με ένα στεγνό πανί την περνάς χωρίς τρίψιμο και γίνεται σαν καινούργια
Αυτές είναι οι εντυπώσεις μου, πιστεύω ότι αξίζει η αγορά ενός τέτοιου συστήματος τα οφέλη είναι πολλαπλά.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου στο θρέντ. Μέχρι και πρίν από μερικούς μήνες χρησιμοποιούσα spray λαδια (Castrol) με ευλαβική χρήση, συντήρηση και καθαρισμό. Παρ' όλα αυτά είχα κρίκους μαγκωμένους και το κυριότερο είχα βαρεθεί το καθάρισμα της αλυσίδας (παραφινέλαια κλπ.) και της μηχανής η οποία δεν καθαρίζει με τίποτα όπου κολλάει αυτό το λάδι. Μπορώ να πω μα κάθε βεβαιότητα ότι τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει μέχρι σήμερα (υπερβολή, αλλά λέμε...) είναι το σύστημα αυτόματης λίπανσης https://www.tutorochainoiler.com/.
Δεν θα αναλύσω τη διαδικασία τοποθέτησης, ρύθμισης κλπ. είναι εύκολα και περιγράφονται στο site τους. Αυτό που θα πω είναι ότι η λύση αυτή μόνο θετικά έχει.
  • Ελεγχόμενη ροή λαδιού (βαλβολίνη 90w) που αν ρυθμιστεί σωστά πιτσιλάει από λίγο έως καθόλου
  • Αν όντως πιτσιλάει πλένεται πολύ εύκολα και καθαρίσζει αμέσως
  • Η αλυσίδα έχει ένα μόνιμο ομοιόμορφο φιλμ λαδιού παντού με αποτέλεσμα να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου και σφιχτοι χρίκοι δεν υπάρχουν
  • Ευκολία στα ταξίδια. Αντί να κουβαλάς μπουκάλια με spray γεμίζεις το δοχείο το οποίο μπορεί να σου κρατήσει μέχρι και πάνω από 2.000 χλμ. (ανάλογα τη ρύθμιση)
  • Αν εξαιρέσεις το αρχικό κόστος ένα μπουκάλι βαλβολίνη 90άρα κοστίζει 5 ευρώ και θα βγάλει πολλά χρόνια ταξιδίων
  • Όταν βρομίζει η αλυσίδα με ένα στεγνό πανί την περνάς χωρίς τρίψιμο και γίνεται σαν καινούργια
Αυτές είναι οι εντυπώσεις μου, πιστεύω ότι αξίζει η αγορά ενός τέτοιου συστήματος τα οφέλη είναι πολλαπλά.
Δεν το είχα υπόψιν, ήξερα μόνο το Scottoiler. Για πες, τα παπούτσια της γυναίκας πώς θα γίνουν; (ακόμα μου την λέει για μια φορά που της λέρωσα κάτι καστόρινα μποτάκια). :)
Και στο χώμα πώς συμπεριφέρεται; Λασπώνει η αλυσίδα;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν το είχα υπόψιν, ήξερα μόνο το Scottoiler. Για πες, τα παπούτσια της γυναίκας πώς θα γίνουν; (ακόμα μου την λέει για μια φορά που της λέρωσα κάτι καστόρινα μποτάκια). :)
Και στο χώμα πώς συμπεριφέρεται; Λασπώνει η αλυσίδα;
Αν ρυθμιστεί σωστά -θέλει λίγο καιρό να το βρεις- δεν πετάει σχεδόν καθόλου. Σε ταξίδι που έκανα πρόσφατα -περίπου 1.300χλμ.- δεν βρήκα τίποτα πάνω στα ρούχα και παπούτσια της γυναίκας μου. Για το χώμα επιφυλάσομαι δεν έχω πρλάβει ακόμα να κάνω χιλιόμετρα, αλλά το γεγονός ότι δεν κολλάει τίποτα πλεόν στην αλυσίδα (ξεπλένεται και καθαρίζεται πανεύκολα) δεν βλέπω γιατί να αλλάξει στο χώμα.
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Οτι λιπαντικό κ να χρησιμοποιηθεί, αυτά τα αυτόματα λαδωτήρια πάντα θα είναι καλύτερα.
Θα είχα βάλει κ εγώ , αλλά εκτός οτι κάνω λίγα χιλιόμετρα δεν θέλω να γεμίσω το μηχανάκι σωληνάκια.

stefos εχεις τπτ φωτό απο την τοποθετηση?
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου στο θρέντ. Μέχρι και πρίν από μερικούς μήνες χρησιμοποιούσα spray λαδια (Castrol) με ευλαβική χρήση, συντήρηση και καθαρισμό. Παρ' όλα αυτά είχα κρίκους μαγκωμένους και το κυριότερο είχα βαρεθεί το καθάρισμα της αλυσίδας (παραφινέλαια κλπ.) και της μηχανής η οποία δεν καθαρίζει με τίποτα όπου κολλάει αυτό το λάδι. Μπορώ να πω μα κάθε βεβαιότητα ότι τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει μέχρι σήμερα (υπερβολή, αλλά λέμε...) είναι το σύστημα αυτόματης λίπανσης https://www.tutorochainoiler.com/.
Δεν θα αναλύσω τη διαδικασία τοποθέτησης, ρύθμισης κλπ. είναι εύκολα και περιγράφονται στο site τους. Αυτό που θα πω είναι ότι η λύση αυτή μόνο θετικά έχει.
  • Ελεγχόμενη ροή λαδιού (βαλβολίνη 90w) που αν ρυθμιστεί σωστά πιτσιλάει από λίγο έως καθόλου
  • Αν όντως πιτσιλάει πλένεται πολύ εύκολα και καθαρίσζει αμέσως
  • Η αλυσίδα έχει ένα μόνιμο ομοιόμορφο φιλμ λαδιού παντού με αποτέλεσμα να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου και σφιχτοι χρίκοι δεν υπάρχουν
  • Ευκολία στα ταξίδια. Αντί να κουβαλάς μπουκάλια με spray γεμίζεις το δοχείο το οποίο μπορεί να σου κρατήσει μέχρι και πάνω από 2.000 χλμ. (ανάλογα τη ρύθμιση)
  • Αν εξαιρέσεις το αρχικό κόστος ένα μπουκάλι βαλβολίνη 90άρα κοστίζει 5 ευρώ και θα βγάλει πολλά χρόνια ταξιδίων
  • Όταν βρομίζει η αλυσίδα με ένα στεγνό πανί την περνάς χωρίς τρίψιμο και γίνεται σαν καινούργια
Αυτές είναι οι εντυπώσεις μου, πιστεύω ότι αξίζει η αγορά ενός τέτοιου συστήματος τα οφέλη είναι πολλαπλά.
Αυτό το Castrol όντως μάπα!
Στεγνώνει γρήγορα, βρωμίζει και μαζεύει και κολλάει όλη την βρωμιά στην αλυσίδα!

Τις αλυσίδες μέσα...:confused:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Οτι λιπαντικό κ να χρησιμοποιηθεί, αυτά τα αυτόματα λαδωτήρια πάντα θα είναι καλύτερα.
Θα είχα βάλει κ εγώ , αλλά εκτός οτι κάνω λίγα χιλιόμετρα δεν θέλω να γεμίσω το μηχανάκι σωληνάκια.

stefos εχεις τπτ φωτό απο την τοποθετηση?
Δεν γεμιζεις σωληνακια αν το τοποθετησεις σωστα φαινεται ελαχιστα. Φωτογραφιες θα ανεβασω μετα την Τριτη που θα ιδωθω με την καλη μου.


Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Γιατί διάλεξες αυτό και όχι το scottoiler?
Ειναι λιγο πιο οικονομικο και σε αντιθεση με το Scottoiler δεν απαιτει καμια επεμβαση στη μηχανη για να δουλεψει (π.χ σωληνακια υποπιεσης η ρευμα). Ειναι τελειως αυτονομο και λειτουργει με την βαρυτητα.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δε νομιζω, το αγοραζεις απο το site του. Ειναι αξιοπιστο και γρηγορο, αν θυμαμαι καλα 3-4 μερες εκανε να ερθει και με tracking number. Απο Αγγλια ερχεται το πακετο.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 
Top Bottom