Ακτινολογηση gs

paco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
J.b
Μοτό
LC
να ρωτήσω ..και αν μπορείτε να γράψετε προσωπικές εμπειρίες.η ακτινολογηση σε ζάντα/ες ξέρουμε πάνω κάτω τα ´μαγαζιά´ που την κάνουν .το θέμα ειναι η bmw καλύπτει πιθανό Στράβωμα εντός εγγύησης;
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
λογηκα πρεπη να καλυπτει η εγκυηση !



αν εισε κε καλο παλικαρη μετα που θα την αντηκαταστησου πηγενεις απο την πησο πορτα μετα απο μια βδομαδα κε αγοραζεις με κατι ψυλα την στραβομενη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Δε νομίζω να καλύπτει η BMW στράβωμα ζάντας, αυτό συνήθως γίνεται από χτύπημα. Αν θες ακτινολόγιση, εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τον Mono-moto
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
Δε νομίζω να καλύπτει η BMW στράβωμα ζάντας, αυτό συνήθως γίνεται από χτύπημα. Αν θες ακτινολόγιση, εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τον Mono-moto
στην Κυπρο αλαχτηκε σε gs 1150 το 2003 ,κε απο οτι θυμαμαι ο λωγος που σκευροσε ητα σχετικα με την πηεση στο ελαστηκο
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Γιατί να την καλύψει?

Δεν στραβώνει μόνη της.

Εκτός αν εννοείς οτι στο δώσανε με στραβωμένη ζάντα!

Τότε πάλι θα πρέπει να το δεις πριν παραλάβεις

Δύσκολα βάζεις συντροχε
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για καλυψη απο την εταιρια, δυσκολο. Οπως το λεει κι ο Χαρης.
Υπαρχουν και μαγαζια που δεν εχουν ταριφα την σκτινολογηση. Ξεκινανε απο 40€, κι αναλογως τη ζημια φτανουν τα 80€.
Εγω με 100 εκανα και τις 2 ζαντες τον περασμενο Απριλιο.
 

paco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
J.b
Μοτό
LC
Αποσαφήνιση:1200adv '14 τρέμουλο στο τιμόνι.sirax για να μιλάμε με ειλικρίνεια δεν την πήρα έτσι..απλά οδηγούμε στους Ελλ.δρομους όπου έχει λακούβες.δεν έπεσα σε καμία φοβερή.αλλα το αποτέλεσμα ειναι να καταλάβω ενα ψιλό τρέμουλο οταν αφήνεις το γκάζι στα 80/100χλμ.το εξουσιοδοτημένο άψογο στην ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ μου είπε.θελει ακτινολογηση..ελάχιστα εχει παρει.καλυπτει η bmw;αρνητικη απαντηςη αλλα είδωμεν..πάντως στραβωνουν εύκολα.strats εκεί άκουσα και εγω .δεν θα έχω θέμα με ζάντα;.
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
Γιατί να την καλύψει?

Δεν στραβώνει μόνη της.

Εκτός αν εννοείς οτι στο δώσανε με στραβωμένη ζάντα!

Τότε πάλι θα πρέπει να το δεις πριν παραλάβεις

Δύσκολα βάζεις συντροχε

Xαρη , αλο να γηνει αυγο κε αλο να σκευροσει
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Πάντως οι ζάντες του gs δύσκολα την ακούνε από λακούβες , αν δεν κινείσαι εκτός δρόμου .
Το τρέμουλο θα μπορούσε κάλλιστα να οφείλεται και στο ελαστικό , ισως .:thinking:




Σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα με τη παλιά ζάντα του caponord μου , το έλυσα με μια ζυγοστάθμιση . ;)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ακτινολογιση σε τοσο καινουργιο gs? Εδω ξερω αναβάτες που τα πινουν το αιμα και δεν κανουν κιχ τα μηχανακια...
Οπως λες δεν επεσες σε λακουβα, σε χωμα ποσο να το ζορισες για να την στραβωσεις?
Αρα, κοιτα για ελαττωματικο ελαστικο ή χειροτερα κοιτα για κανα ρουλεμαν τροχου που σε αυτη την περιπτωση μπορει να ειναι ελλατωματικη η ζαντα.
 

paco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
J.b
Μοτό
LC
Αυτό ειναι που με νευρίασε στην αρνητική απάντηση.λακουβες συνηθισμένες αττικης αλλα για τέτοια μοτο αλοιμονο αν ξεκινήσαμε έτσι!!!χωμα πολύ βατό .δεν έχω καν σετ με τακούνια...το θέμα ειναι και το μοιράζομαι εδώ ότι θα έπρεπε να αναλάβουν έστω διερευνητικά ,λάστιχο/ζυγοστάθμιση και βλέπουμε η bmw..ο μηχανικός είπε ότι τα λάστιχα έχουν τετραγωνιςει αδικαιολόγητα...και ενώ η μοτο στρώθηκε σε ταξίδι με στροφές ευθείες κλπ..(κάπου στη πελοποννηςο)..εκτος αν το βλέπω τόσο λάθος.θα ενημερώσω διότι αναμένω τις εξελίξεις
 

paco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
J.b
Μοτό
LC
Ναι ..ηλεκτρονική ρύθμιση..μου είπαν ότι ή λάστιχο στραβό αλλά είδαν τη ζάντα να παίζει πολλλυυ λιγο λόγο λακουβας
 

GAGARIN

Μέλος
Περιοχή
κερκυρα
Όνομα
Θοδωρης
Μοτό
GSA1150
τραβα MONOMOTO να την βαλει πανω στο μηχανημα και θα φανει αν ειναι ζαντα ή λαστιχο.....και αναλογα συνεχιζεις.........
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Eγω θα εμενα κοντα στη BMW μεχρι να μου το λυσει αυτη το θεμα.
Πρωτα ενα αλλο λαστιχο επανω μετα ελεγχος στα ρουλεμαν και μετα τη ζαντα.
Ενδιαφερον παρουσιαζει οτι προκειται για ακτινωτη του 2014
για την οποια δεν εχουμε εικονα του αν αντεχει οσο οι προηγουμενες..
Κανε και μια αναζητηση στο advrider.com, αν οι ζαντες εχουν γενικα θεμα αυτοι θα το εχουν ηδη βρει.
Κι αν στραβωνουν ευκολα λογω ποιοτητας τις εχουν ηδη στραβωσει τα εκει κομαντα..
 
Top Bottom