Άγιος Πέτρος - Μονή Παναγίας Μαλεβής

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια βόλτα ημερήσια.
Μια βόλτα για όσους δυσκολεύονται με τις 2ήμερες-3ήμερες αποδράσεις, ο καθείς για τους λόγους του.
Μια βόλτα για μοναχικούς και για ζεύγη (@Βεδουίνος ).;)
Μια βόλτα-ευκαιρία να γνωριστούν ή να ξαναβρεθούν και τα έτερά μας ήμισεα...:D

Κατάλληλη -ως μονοήμερη- για όσους είναι από Χαλκίδα (@Phoenix )-Θήβα-Λειβαδιά και νοτιότερα. Οι βορειοι(@paschalis , @tattoopanther κλπ συγγενείς...) μπορούν να πάνε από την προηγούμενη και να μας περιμένουν:):p

Τα χλμ μπόλικα, 500 πάνω -κάτω (από Ελευσίνα μετρώντας).
Τα 240 ανούσια χλμ, είναι τα κλασσικά μετάβασης κι επιστροφής προς και από Μύλους Αργολίδας (ακούει ο @sirax ....??).
Τα υπόλοιπα είναι το "ζουμί" της βόλτας:)
Κανονικά, Μύλοι - Αγ. Πέτρος είναι 50-55 χλμ μέσω Άστρους και καμιά 70 μέσω Τρίπολης.
Εμείς όμως θα τους περικυκλώσουμε απ' αλλού:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:



Συνεχίζεται......................
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
..............................................
Συνέχεια 1η.
Επειδή τα λόγια είναι φτώχια,


https://goo.gl/maps/uxjKN

το 1ο σκέλος από Μύλους προς Αγ. Πέτρο.
Ανάβαση Κωλοσούτρη - Αχλαδόκαμπου (καμιά σχέση με αχλάδια, δεν υπάρχει ούτε ένα.....), πριν τα Αγιοργίτικα στροφή ΝΑ προς Παρθένι και τρελή ανάβαση προς Δολιανά, Καστρί (το περνάμε από Ν) και φτάσαμε:)



Μια γεύση από τα υψόμετρα......
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και φυσικά συνεχίζεται...................
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ωπα...Νατα μας :Watching:...I keep in touch...οταν πεσει στο τραπεζι το πότε...και μπορω...:yew:ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα ειμαι εκει...πιθανοτατα και δικάβαλος :).So...as I said I keep in touch(how the f@ck I speak the Engligh ρε γμωτο...πςςς :p:D)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακούει ... :cool:

Αχλαδόκαμπος: Αχ τι Λαδόκαμπος, αναφώνησε ο περαστικός βλέπωντας τον απέραντο ελαιώνα...
Έτσι...!!!:cool::):):)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωπα...Νατα μας :Watching:...I keep in touch...οταν πεσει στο τραπεζι το πότε...και μπορω...:yew:ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα ειμαι εκει...πιθανοτατα και δικάβαλος :).So...as I said I keep in touch(how the f@ck I speak the Engligh ρε γμωτο...πςςς :p:D)
Ωραία βόλτα, για πότε λες?

Αρχική σκέψη ήταν για την επόμενη Κυριακή 21/9.
Ήδη είναι καμμένο χαρτί, λόγω ίωσης του πίτσι, που φαίνεται εν όψη.

Επόμενη ευκαιρία είναι η 5η Οκτωβρίου, επίσης Κυριακή.
Λέω Κυριακές, λόγω πολλών εργαζομένων τα Σαββάτα....


Όμως!!!
Επειδή η εκδρομούλα είναι μονοήμερη κι επειδή γίνεται για να φχαριστηθούμε και λίγο οδήγηση με άνεση (θα έχουμε και παρελκόμενα...:p:p:p) , λέω να σχεδιάσουμε μεν την απόδραση για 5/10, αλλά με επιφύλαξη όσον αφορά στις καιρικές συνθήκες. Να αποφασιστεί δηλαδή η πραγματοποίηση της βόλτας, την τελευταία Πέμπτη-Παρασκευή.
Αν ήταν 2ήμερη, ή παραπάνω, no problem, ότι και να κάνει μία από τις ημέρες δε θα βρέχει....
Αλλά τώρα είμαστε μία κι έξω.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συνέχεια......

Επειδή η επιχείρηση ξεκίνησε με ελιγμό υπερκέρασης (της κλασσικής διαδρομής Μύλοι-Άστρος-Αγ. Πέτρος, που είναι όμως άκρως ενδιαφέρουσα κι αυτή....), θα συνεχίσει τοιουτοτρόπως και κατά την επιστροφή :D

https://goo.gl/maps/EY2qA

Αγ Πέτρος-Καρυές-Καστανίτσα-Αγ. Ανδρέας (παραλία....)

96 ζουμερά χιλιόμετρα, γεμάτα στροφιλίκι κι ανεβοκατέβα!!!!


Από τα 900 στα 1500+ και βουρ στη θάλασσα:yew::yew::yew::yew::biker::biker::biker::biker:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μέχρι τώρα έχουμε καμιά 170χλμ κι είμαστε στο Άστρος, παραλία.
Σε 30 μπορούμε να είμαστε πίσω στους Μύλους.....
Αμ δε!!!!

https://goo.gl/maps/59EyQ

Θα πάμε από Κωλοσούρτη και πάλι, κατάβαση τώρα:D

Υποχρεωτική στάση στην πρότελευταία αριστερή φουρκέτα - πέταλο (παλιά ήταν φουρκέτες 100%, αργότερα με τις συνεχείς διαπλατύνσεις έγιναν πέταλα....)


Δρόμος - σχολείο ο Κωλοσούρτης και σαν κατάβαση προσφέρει μια απείρου κάλους θέα στον Αργολικό!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για όλα τα παραπάνω, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές!
Όσοι προτιμούν κάτι πιο χαλαρό σε χλμ και ώρες καβάλας, κάνουν την κλασσική διαδρομή από Μύλους-Άστρος-Αγ Πέτρο, ή την άλλη κλασσική μέσω Τρίπολης.
Συνάντηση - σταθμός ο Αγ. Πέτρος (για φαγητό μάλλον, εκτός αν προκύψει κάτι σε διπλανό χωρίο)και το γυναικείο μοναστήρι της Παναγίας Μαλεβής για προσκύνημα - κεράκι.
Ήδη γίνεται έρευνα σε ταβέρνες τις περιοχής (Αγ. Πέτρο - Καστρί- Έλατο). Νεότερα οσονούπω.....
Επίσης, εναλλακτικές θα υπάρχουν και από ενδιάμεσα σημεία, για όσους επιλέξουν να ακολουθήσουν τον κύκλο, αλλά κάπου θα κουραστούν, κλπ....
Για όσους συμμετέχουν θα υπάρχει δυνατότητα περάσματος στο GPS τους όλων των διαδρομών και ταχύρυθμο μάθημα στους Μύλους, για τις επιλογές κλπ...
Επίσης για όσους χωρίς GPS, θα υπάρχουν τα ενδιάμεσα χωριά και κομβικές διασταυρώσεις, τυπωμένες σε Α5 (μισή Α4).
Δεν υπάρχει θέμα άγχους - χασίματος!!!!
Ο ρυθμός θα είναι σβέλτος (δε βγαίνει αλλιώς σε μια μέρα το πρόγραμμα), αλλά η σβελτάδα έγγειται στην αποφυγή καθυστερήσεων, στην αποφυγή απανωτών στάσεων και στην προσοχή στους καθρέφτες μας. Όσο βλέπω τον πίσω μου, οδηγώ στον ίδιο ρυθμό. Όταν τον χάνω, ή καλύτερα όταν "ξεμακραίνει", κόβω. Στις αλλαγές πορείας (διασταυρώσεις ), δε συνεχίζω αν δε με βλέπει ο πίσω. Επειδή κι ο μπροστά ελέγχει καθρέφτες, θα δει ότι περιμένω και δε θα ανοίξει το κομβόι....
Έτσι δε χάνεται κανείς. Επίσης, δε χρειάζεται βιασύνη-τρεχάματα κλπ.

Δεν μπορούν τώρα να καθοριστούν ομάδες-σκούπες-πλοηγοί κλπ, αφού δεν ξέρουμε ποιοι/πόσοι θα έρθουν.

Αρχικά, τα "στανταράκια" είμαστε δυο GS το ένα δικάβαλο (σε μουα) κι ο αδερφός μου με το Vara, επίσης δικάβαλος.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
5 Οκτωβρη...μια χαρα το κοβω...δεν λεω ναι απο τωρα διοτι οι παραγοντες που θα μου το επιτρεψουν ειναι αρκετοι...ελπιζω και θελω να ειμασι(ειμαστε)εκει...:)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοίταξα την ατζέντα μου...
Ρώτησα και την κυρά λενη....γιατι οι άντρες από 2 πράγματα ξεχωριζουμε:p....
Μέσα λοιπόν. ...αφού θα είναι σκούπα ο φορεστερ:D

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Mε τη σειρά που δήλωσαν...
1. Forester διπλός
2. Γιάννης Vara διπλός
3. Γιώργος GS
4. mAthosalas διπλός (?) παίζεται, αλλά τον έχω στανταράκι.....:D
5. Gsmaniac διπλός (σιγά μη 'ρχοτανε μονός ο λέλος:p:p:p:p:p)
6. anegis
.
.
.
.
.
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Κοίταξα την ατζέντα μου...
Ρώτησα και την κυρά λενη....γιατι οι άντρες από 2 πράγματα ξεχωριζουμε:p....
Μέσα λοιπόν. ...αφού θα είναι σκούπα ο φορεστερ:D

Σταλθηκε απο advφον!!!
Kοίταξα το calendar στο Samsung, :p
ρώτησα και την Ξανθή, (αν την γράψω κυρά θα φάω παντόφλα..:muted:)
Μένει να ρωτήσω την πεθερά και μετά μπορούμε να ελπίζουμε.;)

Πέρα από την πλάκα θα προσπαθήσουμε να έρθουμε αλλά για σιγουριά μόνο 2-3 μέρες πριν θα ξέρω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Kοίταξα το calendar στο Samsung, :p
ρώτησα και την Ξανθή, (αν την γράψω κυρά θα φάω παντόφλα..:muted:)
Μένει να ρωτήσω την πεθερά και μετά μπορούμε να ελπίζουμε.;)

Πέρα από την πλάκα θα προσπαθήσουμε να έρθουμε αλλά για σιγουριά μόνο 2-3 μέρες πριν θα ξέρω.
Θες να την μπαναρω. ..να μπορείς να κάνεις τον μαγκα??:p

Σταλθηκε απο advφον!!!
 
Top Bottom